Güncel

Bakanlık Doğum Borçlanması Şartlarını Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Jülide Sarıeroğlu doğum borçlanmalarına ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan bu açıklamalara göre doğumdan önce sigorta tescili olup prim ödemesi yapılırken doğumdan sonraki 2 yıl içerisinde prim ödenmesi yapılmamış olması gerekiyor.

Doğum Borçlanması Şartları

Edirne Milletvekili olan Erdin Bircan’ın geçtiğimiz günlerde TBMM içerisinde verilen soru önergesinde sigortalı işte çalışmadan önce doğum yapanların da doğum borçlanması yapabilmesine yönelik çalışma olup olmadığı soruldu. Bakan bu soruya verdiği yazılı yanıtta Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Sosyal Sigortalar kapsamında belirtilen kurallara göre sigortalı olan kadın üç kereye mahsus olmak şartı ile doğumdan sonraki en fazla 2 yıl içerisinde iş yerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartı ile doğum borçlanması yapabilecekler. Doğum borçlanması yapmak için bağlı bulunduğu sigorta kurumuna giderek dilekçe ile başvuruda bulunulması yeterli oluyor. Ancak bu fırsattan faydalanmak için gerekli olan şartlar ise şu şekilde belirtiliyor;

  • Sigorta tescilinin olması
  • Kısa yada uzun vadeli sigorta kolları yönünden prim ödenmiş olması
  • Doğum yapılmış olması çocuğun yaşıyor olması
  • Doğumdan sonra 2 yılı geçmeyecek şekilde prim ödemesi yapılmamış olması gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Prim Borcu Olanlar Emekli Olabilecek

Belirtilen bu şartlara bakıldığında eğer doğumda bebeği olan kişiler olursa bu kapsama girmiyorlar. Doğumdan sonra 1 yada 2 yıl süresi içerisinde çocuklarına bakmak için işe gidemeyen kişilerin faydalanması amaçlandığından dolayı ölü doğum yapanlar bu kapsama girmiyorlar ve başvuruları reddediliyor. Diğer bir yandan bakıldığında ise doğum yaptıktan sonra 1 hafta dahi olsa işe devam edip bu süre içerisinde sigorta primi yatması halinde yine doğum borçlanması imkanından faydalanılmıyor. Diğer bir madde olan uzun yada kısa vadeli sigorta primlerinin ödenmesi doğum öncesinde primlerini aksatan kişilerin doğum sonrasında doğum borçlanmasından faydalanamamasına neden olduğunu gösteriyor.

Doğum Borçlarının Ödenmesi

Doğum borçlanmasından faydalanan kişiler daha sonrasında bu borçlarını uygun bir şekilde ödemesi için SGK hizmet binalarına giderek uygun ödeme şekillerini belirlemeleri ve ödeme şekillerini belirtmeleri gerekiyor. Toplamda 3 defa faydalanılabilen bu fırsat 3 çocuktan fazlası olması halinde kullanılamıyor. Doğum borçlanmasının birbirini takip eden yıllarda gerçekleşmesi halinde ise doğum borçlanmasından faydalanmanın zorlaştığı da biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Çiftçi Borçları Erteleniyor başlıklı makalemizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ziraat Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı