Genel

B001 B002 B003 Nedir SMS’lerin Sonundaki Kodlar Ne Demek

Teknoloji ilerledikçe hayatımız kolaylaşıyor, daha çok imkânlara daha hızlı zamanda erişebiliyoruz vs tamam buraya kadar her şey çok güzel ama bazı sıkıntıları da beraber getirmektedir bu değişim. İleri teknolojinin bize ne zararı olabilir ki diye düşünmeyin.  En basit örneği olarak, taciz olayları artmaya başladı diyebiliriz. Sabahın 8’inde cep telefonunuza gelen mesaj sesi ile uyandınız. Uykulu gözlerle kalkıp merakla cep telefonunuza baktınız. “ 500 lira yatır, 500 lira bonus kazan. Haydi, şans oyunlarına “. Hayda! Bu nerden çıktı demeyin. Hemen hemen hepimizin başına gelen olağan tacizler bunlar. Numaramı nereden buldu, neden bana mesaj attılar diye düşünmeyin. Tacizin amacı bu zaten. Aralık 2016 tarihinden beri dikkat ettiyseniz, firmalardan gelen mesajların sonuna artık 4 haneli bir kod eklenmektedir. B001, B003, B003 şeklinde. Peki, B001 B002 B003 Nedir SMS’lerin Sonundaki Kodlar Ne Demek diye düşündünüz mü hiç? Bu kodlar, SMS tacizine son vermek için BTK ( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ) tarafından uygulanan yeni bir yöntem. B001 B002 B003 Nedir SMS’lerin Sonundaki Kodlar Ne Demek diye merak ediyorsanız, tüm detayları sizin için hazırladık.

SMS Kodları hakkında

BTK – Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – 2016 yılının sonunda yapmış olduğu basın açıklamasında şu sözlere yermiştir: “İşletmeciler tarafından abonelere gönderilen SMS ’lerde, SMS’i gönderen kişi veya kuruluş, gönderici bilgisi herhangi bir numara kullanmadan mesajın başına alfa numerik karakter ekleyerek mesajı gönderebilmekte, bu durum da başta dolandırıcılık faaliyetleri olmak üzere kötü niyetli kişilerin tüketicileri aldatmalarına ve vatandaşlarımızı mağdur etmelerine neden olabilmektedir.” Tüketiciler bu kodları merak edip internette araştırmaya başladılar. Hepsinin kafasında aynı soru vardı: B001 B002 B003 Nedir SMS’lerin Sonundaki Kodlar Ne Demek

SMS kodu nedir?

Kısaca; sıkça aldığımız spam sms mesajlarının kimden geldiğini, hangi operatör tarafından yollandığını tespit edebilmek ve engelleyebilmek amacıyla, BTK tarafından zorunlu kılınan bir uygulamadır. Örneğin istenmeyen bir SMS aldınız ve mesajın sonunda 4 haneli bir kod gördünüz. Bu kod, o mesajı yollayan operatörün kimliğidir. Aldığınız istenmeyen mesajı hemen şikâyet edebilirsiniz. Çünkü kaynağı bellidir.

SMS kodu neden koyulur?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; mesajların sonuna eklenmesi zorunlu olan 4 haneli SMS kodu, istenmeyen mesajların kaynağını belirlemek ve bu Spam mesajları engelleyebilmek amacıyla şart koşulmuştur. Bu sms kodunu eklemeyen GSM operatörlerine büyük cezalar ve yaptırımlar getirilmektedir. Sürekli sorduğunuz B001 B002 B003 Nedir SMS’lerin Sonundaki Kodlar Ne Demeksorusunun cevabı bu şekildedir.

SMS Kodu Listesi

BTK tarafından belirlenen 4 haneli bu Sms kodları B001 ile başlar ve B999 a kadar devam eder. Tüm kodlar henüz dolmamıştır. Hala alınmayan ve tescil edilmeyen kodlar var tabiki. Mesela Avea Sms Kodu B001, Türkcell Sms Kodu B002 ve Vodafone Sms Kodu ise B003 olarak belirlenmiştir. İlk 10 sırada yer alan diğer firmaların Sms kodları ise şu şekildedir: Türk Telekom B030, TTNET B019, Superonline B159, Turknet B020, İşnet B015, Millenicom B017

SMS Spam engelleme

Cep telefonunuza gelen Spam – istenmeyen – bir mesajı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na SMS ’deki BKodu,     numara                ve sms saati ile birlikte şikâyet edilebilirsiniz. 4 haneli Sms kodlarının konulmasındaki amaç budur. Bu uygulamaya uymayan GSM operatörlerine oldukça yüksek miktarlarda para cezaları verilmekte olup, 3 uyarıdan sonra lisans iptaline kadar büyük yaptırımlar getirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı