Genel

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi 2020 ve Protokol Örneği

Evliliklerini sonlandırmak ve boşanmak isteyen çiftlerin mutlaka uzman bir avukat tarafından yönlendirilmeleri gerektiğinizi önceki yazımızda belirtmiştik. Ancak maddi imkânsızlıklardan dolayı avukat tutamayan çiftler, Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi vererek bu süreci kendileri takip edebilirler. Aslına bakarsanız, her şey tarafların anlaşmasına bağlıdır. Eğer aralarında çekişmeleri bir durum yoksa ve her konuda mutabık kalınmış ise,  avukat masrafı yapılmasına bile gerek yoktur.

Avukatsız anlaşmalı boşanma dava dilekçesi vererek boşanma sürecini başlatabilirler. Bu dilekçe örneklerini sizler için yazımızda yayınlayacağız ama ondan önce size tavsiyemiz, avukat tutamazsanız bile en azında uzman bir hukukçuya danışarak, mutlaka konu hakkında bilgi almalısınız.

Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği

Boşanma davası açılmadan önce konuya avukatların müdahil olmasını istemiyorsanız, yapmanız gereken tek şey yazımızın sonundaki Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneklerini incelemek. PDF formatında dilekçe örneklerini görebilir veya indirebilirsiniz Şunu unutmamanız gerekir ki,  Avukatsız boşanma dilekçesi örneği sadece size fikir olması açısından hazırlanmıştır. İçeriğini taraflar kendi sebeplerini yazarak açıklamalıdırlar.

Göz atabilirsiniz: Boşanma Davası Dilekçe Örnekleri

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesinde dava dilekçesinde bulunması gereken hususların neler olduğu ayrıntılı olarak yazılmıştır. Yazacağımız avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesinde de aşağıda yazılı maddelere dikkat edilmelidir.

Dava dilekçesinin içeriği

(HMK. Madde 119)

(1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:

a) Mahkemenin adı.

b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.

c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.

ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.

d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.

e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.

f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

g) Dayanılan hukuki sebepler.

ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.

h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.

(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır.

Anlaşmalı Avukatsız Boşanma Davası nasıl ve nereye açılır?

Boşanma süreci bazen taraflar için çok acı olsa da, çoğu zaman iki taraf için de bir kurtuluş ve yeni bir hayat yoludur. Bu hakkı bize kanunlarımız vermektedir ve çok olağan bir durumdur. Bugün dünya üzerinde milyonlarca anlaşamayan evli çift boşanabilmektedir. Boşanmaya karar verdiğiniz zaman, avukat tutmak istemiyor ve bu işi kendiniz halletmek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken şey Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçe örneği sunduğumuz bölümü incelemek ve dilekçenizi ona göre hazırlamak olacaktır. Bu dilekçe ile beraber bağlı bulunduğunuz ilin Aile Mahkemesine başvurmanız ve dilekçenizi işleme aldırmanız gerekir.

Bulunduğunuz ilçe küçük ise ve aile mahkemesi yok ise, Asliye Hukuk Mahkemesine başvurabilirsiniz. Onlar da aile mahkemesi görevini üstlenmektedir. Boşanma dilekçenizi mahkemeye takdim ettikten sonra süreci takip etmeniz gerekir. Boşanma davalarında iki tarafın da katılması mecburidir. Davaya katılım sağlanmazsa, davanın görülmesi düşer veya ertelenir. Mutlaka tarafların davaya icabet etmesi zorunludur. Anlaşmalı boşanma davaları genelde tek celsede tamamlansa da, bazen 1-2 celse uzayabilmektedir.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği – parafikir.com
Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği 2020 – parafikir.com

Avukatsız Anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği ve protokolü örneği PDF formatında indir ( download )

Avukatsız anlasmali bosanma dilekcesi

avukatsız anlasmali bosanma protokolu ornek

Ayrıca Anlaşmalı Boşanma Protokolü linkimize tıklayarak boşanma protokolü bilgilerini inceleyebilirsiniz.. https://www.parafikir.com/2020-anlasmali-bosanma-protokolu-ornegi/

Bir önceki yazımız olan 2020 Hurda araç yasası ve başvuru belgeleri başlıklı makalemizde hurda araç başvuru belgeleri, Hurda araç ÖTV teşviki süresi ve Hurda araç yasası kapsamına giren araçlar hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı