İcra ve Yasal Takip

Avukata Düşen Banka Borçları Taksitlendirme ve İtiraz Durumu

Bankalardan kredi veya kredi kartı kullanmayan kişi sayısı oldukça az olmak birlikte maalesef bir çok tüketici plansız harcama veya elinde olmayan nedenlerden dolayı borcunu ödeyemez durumu gelmektedir. Kimisi kartını belli süre asgarisini öder ama eninde sonunda oda tıkanır yine kredi taksitlerini bir kaç taksit geriden ödemeye çalışır ama sonuç olarak oda aksar ve banka yasal takip birimine geçer ardından da avukata alacak dosyası olarak devredilir.

Göz atabilirsiniz: Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme

Hali hazırda bu yazımız okuyorsanız dosyanızın avukata düştüğünü anlayabiliriz ama biz kısaca kredi veya kredi borçlarının yasal takibe yani avukata düşme sürecini izah edelim. Borcun avukata yani icra sürecinin başlaması için yasal süreler vardır kredi veya kart borcu üç dönem kredi ise 3 taksit ödememesinin de yapılmamış olması gerekir yani buna doksan (90) gün ödenmeyen borç takibe düşer diyebiliriz. Doksan günün sonunda da bazı bankalar özellikle kamu bankaları takip yapılandırması adı altında son bir deva yeniden uygun bir vade ile taksitlendirme durumları vardır özellikle Ziraat Bankası.

Konumuzu şimdi başlıklar halinde sıralayalım biraz uzun ama konu çok karışık birde sorunuz olursa lütfen konu altından yorum olarak iletiniz…

Takibe Düşen Borcu Taksitlendirme

Yukarıda zikredilen durumlar sonunda bankaya olan borcunuz avukat veya hukuk bürosuna geçtiyse artık muhatabınız sadece hukuk bürosu olacaktır ve borcunun hakkında iletişim kuracağınız yer avukat olacaktır. İşin işleyişi ise banka avukata borcu devrettiğinde yasal işlemin başlatılması için en kısa sürede hareket edecektir. İlk önce Bölgesinde bulunan İcra Müdürlüğü marifeti ile tarafınıza borç tebliği yapılır yani icradan tarafınız gelecek olan borcun ödenmesi, varsa itirazınız yine mal beyanında bulunmanızı tebliğ tarihi itibarı ile size yedi (7) gün süre verilen karar tarafınıza iletilir. yasal süresi içinde varsa itirazınız süre dolmadan yapınız, mal beyanını ise yakınsa bizzat giderek yoksa posta yolu ile İlgili İcra Müdürlüğü adresine dosya numarası belirtir şekilde mal beyanında bulunun. Mal beyanı varsa vardır yoksa hiç bir şeyim yok şeklinde yazabilirsiniz. Bu icra ödeme emirleri itiraz edilmediği taktirde kesinleşir. Borç sizinse zaten yapacak bir durum yok ödenecek bi şekilde.

İlginizi çekebilir: İcra Borcu Taksitlendirme

İşte bu icradan gelen kesinleştikten sonra avukat aynı icra müdürlüğü marifeti ile öncelikle varsa maaşınıza direk icra gönderecektir ve 1/4 oranında kesinti takip edecektir. İş yeriniz zorunlu olarak kesecektir Yine var ise üzerinizde taşınmaz araba arsa gibi mallarınıza satılamaz şerhi düşecek yine borç 20 Bin üzeri ise banka hesaplarına bloke girişiminde bulunabilir (çok yapılmaz nadir bir uygulama). Şimdi artık avukat ile görüşebilirsiniz borç küçük tutarda ve maaşınızdan kesilerek ödenme olanağı görünüyorsa sorun çok çıkmaz ancak borç büyük maaş düşük durumları ise avukat sizi yoracaktır.

Doğal olarak bu arada sizi hukuk bürosundan arayacaklar ve geliyoruz evinizi icra gelecek arabanızı yakalatacağız hapse gireceksiniz gibi durumları çok yaşayacaksınız tehdit konusunda oldukça cömert olacaklardır maaşının yoksa üzerinize mal mülk bir şey yoksa hapis ile tehdit edeceklerdir. Peki ne yapmalıyım derseniz ödenmeyen borçlardan dolayı kesinlikle hapis söz konusu değildir taahhüt vermediğiniz sürece hiç kimse sizi hapse atamaz polis ile tehdit edemez. Hukuk bürosundan böyle tehditler alıyorsanız araya sizi bağlı bulunduğunuz baroya şikayet edeceğinizi ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulanacağınızı belirtin ve telefon konuşmalarını kayıt ettiğini söyleyin.

Avukata düşen borç illaki taksit yapılabilir size tavsiyemiz yapıcı olun ve elinizde olan imkanı sonuna kadar kullanın mesela bizzat büroya gidin avukatla görüşün iyi niyetinizi beyan edin telefon edenler genelde çalışanlardır işleri bu asarlar keserler ama siz gidin görüşün mesela aylık sunu öderim işte iki ay sonra şu kadar arama ödeme yaparım şeklinde iletişim kurun size ödeme yada taahhüt verin demeleri olasıdır eğer gücünüz varsa verin mesela aylık bin lira öderim gibi aman ödemeyeceğiniz taahhüdü vermeyin bir gün bile aksarsa dava konusu olabilir. Burada püf nokta sizin üzerinizde mal mülk var mı mesela değerli bir araba arsa ev varsa işiniz zor avukat sizi yoracaktır ama maaş vs hiç bir sey yoksa her türlü taksit aylık ödeme gibi teklifleriniz kabul edilir. Ama terekeniz sağlam ise avukat sizinle daha sıkı pazarlık yapacaktır.

Baktınız banka borçları batacak işler kötüye gidiyor bu duruma düşmeden icra ödeme emri gelmeden arabanız var ise satın eviniz var ise satın devredin bir şeyler yapın mal kaçırma durumu gibi görünebilir ama siz olaki bir davaya konu olursa zaten batığım borcum vardı sattım yani bir şey çıkmaz.

Avukat Eve İcraya Gelir mi?

Böyle bir hakları var ama genelde son çare olarak gelirler ve borçluyu baskı altına almak için yada geldiklerinde bir ödeme taahhüdü imzalatmak için gelirler eskisi gibi tüm eşyaları alıp gitme durumları tok temel yaşamı destekleyen mesela buzdolabı TV Bilgisayar Ocak Fırın gibi tek olan eşyalar hacze konu edilemez. Korkmayın gelsinler yani tehdide boyun eğip ödeyemeceğiniz bir taahhüt imzalamayın işte o zaman hapse girme riskini kendiniz elinizle koz olarak avukata vermiş olursunuz. Ev ve İşyeri haczine ilişkin ayrınlı yazımız olan Eve Gelen İcralarda Hangi Eşyalar Haczedilir? başlıklı yazımıza göz atınız.

İlginizi çekebilir: Banka Borçları Ne Zaman İcraya Düşer?

Borç Taahhüdü Nedir Nasıl Verilir?

İcraya takibe düşen borçlar için borçlunun alacaklı veya vekiline belli periyot yada tek seferde tarih belirtmek ile birlikte ayrıntılı şekilde ödemeyi beyan ettiği bir nevi sözleşmedir taahhüdün yasa önünde geçerli olması için İcra Müdürü ve vekili huzurunda bizzat taraflar tarafından imzalanması gerekmektedir telefon ile verilen sözler hukuk bürolarında avukat ve borçlu arasında imzalanan belgeler taahhüt kapsamına girmez yasa ününde en azından taahhüdü ihlale ilişkin tazyik (hapis) davasına konu edilemez.

İcra Kararına İtiraz Edebilir miyim?

İcra kararları doğal olarak itiraza açıktır ilamsız takipler ödeme emri tebliğinden itibaren hafta sonları resmi tatiller dahil olma üzere kesintisiz 7 gün içinde kesinleşir bir itiraz vs olmaz ise. Peki Neye ititaz edilir derseniz mesela borç sizin değildir, senette bulunan imza sizin değildir yada kanıtınız vardır borç olduğundan çok çok falza o zaman itiraz edebilirsiniz. aksi halde nedensiz itiraz sizin aleyhinize oalcaktır sakın süre kazanmak için bu tür itiraz da bulunmayın

Birde 3610 TL altı borçlara itiraz durumu vardır burada borca itirazdan ziyade usul hatası olduğu için itiraz hakkınız vardır dayanağı ise Alacaklı ile tüketiciler arasındaki bütün alacak-borç ilişkisini yeniden düzenleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 18.03.2015 tarihli 2015/10571 esas, ve 2015/8738 karar sayılı  kararı ile; “şirketler ile tüketiciler arasındaki fatura, kredi ve benzeri nedenlerden kaynaklanan alacaklar açısından doğrudan icra takibi yoluna gitmeyi hukuken kabul edilemez’’ bulmuştur. Yani mealen diyor ki; arkadaş bu tutardan küçük paralar için doğrudan icraya gitme önce tüketici hakem heyetine başvur karar çıkart ödemez ise ancak o zaman icraya git ve tüketiciyi mağdur etme vekalet ve icra masrafı çıkartma. Kısaca Telefon elektrik banka ek hesap yani bunun altında olan tüm banka borçları gibi 300-500 TL borçlar için dahi icra çıkartılmakta ve 300 Lira borç 1500-2500 arası bir meblağa kadar çıkartılmaktadır.

Tarafınıza 2017 için İcra Müdürlüğünden 3610 TL altı bir ödeme emri tebliğ edildiyse yasal süresi olan 7 gün içinde ilgili icra müdürlüğüne dosya numaranızı belirterek yukarıda bulunan Yargıtay kararına atıfta bulunarak itiraz edin. Bu durum sizi borçtan kurtarmaz sadece zaman kazandırır siz de bu küçük borcu ödeyin yine ödemez iseniz Tüketici Hakem Heyetinden karar çıkar ve ödemez iseniz bu sefer icra gelir vekaleti de alır masrafı da.

Sizinde borcunuz 3600 TL latı ise altta bulunan örnek itiraz dilekçesini indirin kendinize göre düzenleyin

3600 TL alttı İcra Borcuna İtiraz Dilekçesi

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşına İcra Gelir Mi? başlıklı makalemizde İcra ve İşsizlik Maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Slm bende icraya düştüm dün sabah gelmişler bizim eve avukatlara eşim insan atmış ne olacak şimdi

 2. Merhaba beni de bankanın yönlendirdiği avukat aradı. Borcu kapatmakla yükümlüsünüz yoksa haciz işlemi başlayacak dedi ben dedim ödeme taraftarıyım taksitlendirilmesi mümkün mü mümkün değil dedi icralık olacaksınız önce evinize bakılacak maaş kesintisi en son . Evli değilim üstüme hiç birşey yok ailemin evine icra gider mi yardımcı olursanız çok sevinirim

 3. merhabalar
  İş bankasında olan 3 ürünüm icraya düştü ayrı ayrı 3 dosya açmışlar. Ben ödeme yoluna gidiyorum. İndirim yapın ödeyim diyorum. Yardımcı olmuyorlar. Banka bize indirim yapmamıza izin vermiyor diyorlar. Bende bankayı aradım onlara giden dosya onlar sorumlu bizlik durum yok diyorlar. Ben de çalışmıyorum işsizim gelin kapatalım bu borcu diyorum yeni dosya imiş indirim yapılmaz diyorlar. Sizce ne yapmalıyım.

 4. Deniz banka borcum var 12 binlik borcumu 26 bin yapmışlar 12 bin peşin ödeyelim dedik 14 bin yaptılar buldum buluşturdum 15.750 yaptılar her aradığımda fiyatı arttırıyorlar bir türlü kurtulamadım tüketici haklarına gitsem ne yapabilirim

 5. Merhaba benim borcum vardı avukata gitti taksitlendirme yaptırıp anneme imza attırdım 3000 TL’lik borç şu an 7000tl oldu ve annem 4’cü evre kanser hastası itiraz etmemize rağmen kabul edilmedi avukatla konuştum ödiyceksiniz yapcak birşey yok dediler.
  Bu ana paranın bukadar faiz eklenmesi
  normalmi ben dava açma hakkım varmı
  yada napabilirim.Teşekkürler

 6. Merhaba avukata düşen banka borcumuz taksitlendirilmişti son taksit 1 gün gecikmeli ödenirse sorun çıkar mı

 7. Benim enerjisaya 500 tele borcumdan icralıgım ama şuan başka bankadan icrayadüşdügüm icin aylıgımın 4/1elkonuyor enerjisa avkatı mülkiyetimi satıcanı söylüyor sade 500tl için evi satabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı