Banka Kartları

ATM Kartımı Yuttu Ne Yapabilirim?

ATM’lerden para çekerken bazen sebebini hiç anlamadan bankamatik kartınızı yutabilir. Bu durumda alınması gereken önlemleri ve atılması gereken adımları iyi bilmek gerekiyor. aksi halde ATM kartımı yuttu ne yaparım diye panik olup yapmanız gereken asıl önemli adımları atlayarak daha büyük bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Bankamatik Tarafından Yutulan Kartın Yutulması Halinde Yapılacaklar

  • Bankamatiklerde herhangi bir sorun olması veya işlem sonunda bankamatikten verilen kartı almayı unutma sonucu kredi kartlarını bankamatiğin yuttuğu görülmektedir. Bu durumda en yakın banka şubesine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak işlem yapabilirsiniz. Özellikle bankamatikte kart unutulması halinde müşteri hizmetlerini anında arayıp kartınızı kullanıma kapatmanız en ideal önlemdir.
  • Eğer bankaya borcunuz varsa ve banka tarafından idari takibe alındıysanız kartınızı banka bloke etmiştir ve ATM’ye taktığınız anda banka tarafından kart takip için yutulabilir. Bu durumda kartın iadesi için banka şubelerinden veya müşteri hizmetlerinden yapılacak herhangi birşey yoktur. İcra takibinin sonlanmasını beklemelisiniz.
  • Çok nadir olmakla birlikte bankamatiğin işlem yapma esnasında arızalanması sonucunda kart yutulması yaşanmaktadır. Bu teknik arıza sonucu yutulan kartın iadesi için eğer o an işlem yaptığınız bankamatik banka önündeyse içeri girip görevlilere bildirmeniz halinde kartınızı tekrar alabilirsiniz.
  • Ancak burada önemli olan yutulan kartın size ait olmasıdır. Aksi halde görevliler kart sahibi kimse ona teslim edecektir. Böyle bir durumda ATM kartımı yuttu ne yapmalıyım diyorsanız, kart sahibi müşteri hizmetlerini arayarak kartının bloke olmasını talep etmelidir.

İlginizi çekebilir: ATM’den Kartsız Para Çekme Yolları

Bankamatikten Verilen Kartlar Geri Alınmazsa Ne Olur?

Bankamatiklerde işlem sonunda unutulan kartların belirli bir süre sonunda teslim alınmaması halinde güvenlik amacı ile söz konusu karta banka tarafından el konulması amacı ile kart yutulmaktadır. Bu gibi durumlarda yine kart size aitse işiniz daha kolaydır ve şubeye gidip hemen alabilirsiniz.

Her ne olursa olsun ATM tarafından kartınızın yutulması halinde ilk yapacağınız işlem söz konusu bankanın müşteri temsilcisini arayıp ATM kartımı yuttu diyerek güvenlik amacı ile kartınızı kullanıma kapatmaktır. Bu durumda gerek banka gerekse başka yerde kartınızdan hiç bir şekilde işlem alınmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ölen Kişinin Kredi Kartını Kapatma İşlemleri başlıklı makalemizde Kredi Kartı ve Ölen Kişi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı