Genel

2020 Asteğmen Maaşı Ne Kadar, Ek Ödemeleri Nelerdir?

Asteğmenlerin maaşları yapılan yeni düzenlemeler ve zamlar ile yeniden güncellenmiştir. Güncel zamlar ile birlikte asteğmen maaşı görev tanımına bağlı değişmekle birlikte 5.000 TL ile 6.000 TL arasındadır. Doğu illerinde görev yapan asteğmenler, batıda görev yapanlardan daha fazla maaş almaktadır.

Asteğmen Maaşı Ek Ödemeleri Neler?

Asteğmenlerin maaşlarına yapılan ek ödemeler aşağıda listelenmiştir:

 • Doğu görevi ödemesi
 • Yol ücreti
 • İaşe ücreti

Asteğmen Olma Şartları Neler?

Asteğmen olabilmek için gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

 1. T.C. vatandaşı olmak,
 2. 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmak,
 3. Lisans eğitimini 3 ve üzeri bir puan ile bitirmiş olmak,
 4. Lisans derecesi mezunu için 27 yaşından büyük olmamak,
 5. Lisans üstü derecesindeki mezunlar için 32 yaşından büyük olmamak,
 6. Asteğmen olabilmek için gereken fiziki ve sağlık uygunluğuna sahip olmak,
 7. Psikolojisinin baskı altında çalışmaya uygun olması,
 8. Asteğmen olarak göreve başlandığı takdirde, istifa etmesi durumunda tazminat ödemeyi kabul etmek.

Ayrıca 2020 Albay maaşı ne kadar, nasıl hesaplanır? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Nasıl Asteğmen Olunur?

Asteğmen olabilmek için askerlik şubesine gidip talep belirtilmesi durumunda asteğmen olunamamaktadır. Askerliğini yapmaya hazırlanan biri, gereken şartlara uygun ise askeriyeye başvuruda bulunmalıdır. Yeni düzenlemeler ile sadece gönüllü başvurular esasa alınmaktadır. Sonrasında başvuru formu doldurup, gerekli fiziki ve psikolojik testleri geçmelidir. Asteğmen olmak için mezun olunan bölümün önemi bulunmamaktadır. İlk aşamalardan sonra eğer Asteğmen ihityacı ve alımı var ise adaylar arasından kura çekilmektedir.

Asteğmen Görevi Nedir?

Asteğmenlerin görevi 2 ayrı eksene ayrılmıştır. İlk grupta bulunanlar takım komutanı, ikinci grupta yer alanlar meslek erbabı olarak görev yapmaktadır. Takım komutanı olarak görev yapacak asteğmenler 3 ay temel eğitim aşamasından geçmektedir. Verilen eğitim branşı ve beden eğitimini içermektedir. Eğitim bitiminde yemin töreni yapılacak güne kadar yani 3-4 hafta, asteğmen adaylarına çarşı izni verilmemektedir. Görev yerleri eğitimin bitiminde yapılacak kapsamlı sınavların sonuçarına göre belirlenmektedir. Eğer adaylar yüzde onluk sonuç dilimine girmeyi başarırlarsa, belirlenen iller arasından kendileri seçim yapabilmektedir. Doğuya gidecek asteğmenler artı olarak 15 gün daha eğitim almaktadırlar. Son eğitimi de tamamlayan asteğmenlerin, asteğmen maaşını çekecekleri hesap açıldıktan sonra göreve başlamadan önce 15 gün izin kullanma hakları vardır.

İznini kullanmak istemeyen asteğmenler doğrudan görev yapacakları ilde göreve başlayabilmektedir. Görev süresince istifa etmek isteyenler, görev yapacakları sürede alacakları tüm maaşının iki katı kadar tazminat ödemek zorundadırlar. Asteğmenler birlik içerisinde batarya subayı, takım komutanı, atış destek timi olarak yer almaktadır. Mesai saatleri içerisinde kışlada bulunulma zorunluluğu vardır. Mesai saati bitiminde isteyen asteğmenler kışladan ayrılabilmektedir. Asteğmenlerin nöbet zaman dilimleri dışında hafta sonu kışlada kalma zorunluluğu yoktur. Başlıca görevi emrindeki askerlerin can ve mal güvenliğinden sorumlu olmak, üst rütbedeki komutanlara bilgi vermek ve gelen emirleri uygulamaktır. Asteğmenlerin toplam görev süresi 12 olmakla birlikte, görev bitiminde isteğe bağlı olarak asteğmen olarak kalamamaktadırlar. Göreve devam etmek isteyenler askeriyenin her sene yaptığı teğmenliğe yükselme sınavına girmek zorundadır.

Asteğmen Maaşları Hangi Bankaya Yatar?

Asteğmenlerin maaşları ilk hesap açımından sonra öncelikli olarak Ziraat Bankası’na yatmaktadır. Daha sonra talep edilmesi durumunda asteğmen maaşı diğer bankalara yönlendirilebilmektedir. Maaşlar her ayın 15-20’sinde yatmaktadır. Maaşların kullanımı tamamen asteğmenlerin kendi insiyatifindedir. Diğer bütün komuta zincirinde olduğu gibi, asteğmenler de disiplin suçu işlediği veya ulusal güvenliği tehlikeye soktukları takdirde, ihraç edilebilmektedir. Ayrıca suçun Türk Ceza Mahkemelerince cezai yükümlülüğü var ise, ihraç sonrasında soruşturma, yargılama ve ceza evreleri uygulanacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Asgari Ücretli Emekli Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı