Genel

Asker Maaşı Ne Kadar? (Rütbeye Göre Maaşlar)

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Askerlerin 2020 yılı itibari ile aldığı maaşlar her asker rütbe sınıfının Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen maaş skalasına göre devlet memuru maaş artışına göre artmaktadır. Asker maaşı aşağıdaki durumlara göre belirlenir:

 • Askerin bulunduğu rütbe sınıfı yani subay, astsubay veya uzman çavuş gibi rütbelerden hangisine tabi olduğu,
 • Askerin görev yaptığı sınıf, yani örneğin havacı, komando, jandarma gibi hangi sınıfta görev yaptığı,
 • Askerin kıdem derecesi. Örneğin aynı rütbeye sahip iki askerden kıdemli olan biraz daha fazla maaş alacaktır.
 • Askerin görev yaptığı bölge. Doğu bölgelerinde ve bilhassa terörle mücadele bölgelerinde görev yapanlar daha fazla maaş ve görevine göre ilave tazminat alırlar.

Sözleşmeli Erler Kaç Para Alır?

Sözleşmeli erlere verilen aylık maaş sözleşmeli erlerin görev yeri ve kıdemine göre değişiklik gösterir. Sözleşmeli erler 6191 sayılı sözleşmeli er ve erbaş kanununa göre orduda istihdam edilen er sınıfındaki askerlerdir. Sözleşmeli erler vatani görevini er olarak yapmak yerine TSK’da kadrolu personel olup görev yapan askerlerin içinde olduğu sınıftır.

Sözleşmeli erler en az 3 yıllık olmak üzere sözleşme yaparlar. Sözleşme bitiminde ise tekrar süreli olarak sözleşme yenileyebilirler. TSK’da kalma süreleri ize azami 7 yıldır. Sözleşmeli erler görev yaptıkları sürece sigorta primleri TSK tarafından ödenir, yılda 30 gün izin hakları vardır ve askeri personel kabul edilirler.

 • 2020 yılı itibariyle batı bölgelerinde görev yapan sözleşmeli erler aylık ortalama 4.500 TL maaş almaktadır.
 • Doğu’da görev yapan sözleşmeli erler ise aylık 5.200 TL maaş almaktadır.

Uzman Çavuşlar Kaç Para Alır?

Uzman çavuşlara verilen aylık maaş tutarı yıllık olarak memur maaşları artış oranına göre artış gösterir. Uzman çavuşlar TSK bünyesinde erbaş sınıfında yer alır. Uzaman çavuşlar askerlik hizmetini onbaşı veya çavuş olarak tamamladıktan sonra askerde kalan veya uzaman çavuşluk mülakat ve sınavına girip uzaman çavuş eğitimi tamamlayan kişilerdir.

TSK’da özellikle bedelli askerlik uygulaması ve askerlik süresinin inmesi ile askeri personel açığını tamamlamak için çok sayıda uzaman çavuş göreve alınmıştır. Günümüzde istihkamdan, muharebeye veya lojistikten sınır ötesi operasyonlara kadar ordunun önemli bir yükü uzman çavuşlar tarafından taşınmaktadır.

Uzman çavuşların 2020 yılı itibariyle aldıkları asker maaşı;

 • Barıda görev yapıyorlarsa ortalama 4.700 TL,
 • Doğuda görev yapıyorlarsa ortalama 6.000 TL tutarındadır.

Ayrıca muhtar maaşı bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Astsubaylar Kaç Para Alır?

Astsubaylara verilen aylık maaş kıdem ve rütbeye göre değişmektedir. Astsubaylar kanunlara göre subay rütbesi altında operasyonel konularda görev alan ve ordunun en faal rütbe guruplarını oluşturan askeri sınıftır. Astsubaylar ön lisans seviyesindeki astsubay sınıf okullarından mezun olurlar. Buna göre TSK’ya personel yetiştiren kara, hava, deniz ve jandarma astsubay sınıfları vardır. Astsubaylar eğer dışarıdan veya sonradan lisans eğitimlerini tamamlarsa sınav ile subay türbesine de geçiş yapabilirler. 2020 yılı itibariyle;

 • Astsubay çavuşlar 5.500 TL maaş almaktadır,
 • En az 20 yıl çalışmış bir kıdemli uzman başçavuş ise 7.000 TL civarında alır.

Diğer yandan uzman çavuşlar da doğu ve terör bölgelerinde çalışırken ek tazminatlar almaktadır.

Subaylar Kaç Para Alır?

Subaylara verilen aylık maaş diğer sınıflar gibi kıdem ve rütbeye göre belirlenir. Sınıf itibariyle subaylar en yüksek asker maaşı alan sınıftır. Buna göre;

 • Yeni mezun bir asteğmen 6.200 TL alır.
 • Bir yüzbaşı 7.200 TL civarında maaş alır.
 • Bir albay 8.500 TL civarında alır.
 • Bir tuğgeneral 9.500 TL maaş alır.

Diğer yandan subaylar da kıdemlerine, yaptıkları göreve ve görev yerine göre farklı oranlarda tazminat alır. Örneğin tazminatları ile bir tuğgeneral maaşı aylık 15.000 TL civarına ulaşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Aktüerya Maaşı Ne Kadar, İş Olanakları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı