Krediler

Asgari Ücretli Ev Kredisi Alabilir mi?

Asgari ücretli kişilerin düzenli gelirlerle evlerindeki ihtiyaç eksiklerini gidermesi zor bir hal almıştır. Çünkü değişen sistemle beraber eskiden özel bir ihtiyaç sayılan unsurlar, artık zorunlu hale gelmektedir. Bu yüzden bazı durumlarda ev ekonomisi sarsılır ve kişiler bankalardan kredi çekerler. Kredi çekmenin bir diğer nedenlerinden bir tanesi de ev sahibi olmaktır. Ev alacak kadar para biriktirmemiş olan kişiler, belirli peşinatları biriktirmekle beraber kredi başvurusunda bulunabilirler.

Bu sayede ev almak daha kolay bir yöntem olacak ve faizlerle beraber ödeme gücüne göre bir geri ödeme planı çıkartılacaktır. Türkiye’de farklı iş kolunda çalışmakta olan 14 milyon asgari ücretli kişi vardır. 2018 yılı itibariyle asgari ücretle çalışan kişilerin aldığı maaş 1603 TL olmuştur. Tabi ki bu ücretler geçinmek, günümüz koşullarında oldukça zordur. Bu yüzden de bankalar, asgari ücretle geçinen kişilere kredi verecekken belirli şartlar uygulamaktadır.

Asgari Ücretle Kredi Çekmek

Asgari ücretle geçinen kişiler, bankalardan kredi çekmek istediklerinde standart prosedürlerle karşılaşırlar. Böylece yerine getirmeleri gereken birçok farklı konu bulunmaktadır. Öncelikle bu kişilerin finansal güvenilir kimliklerinin bir göstergesi olan kredi notuna bakılmaktadır. Ardından gelir belgesi ve SGK ödemeleri işleminden sonra, bankalar kredi vermeye başlayacaktır. Verilecek kredi miktarı, asgari ücretlinin özel şartlarına göre değişiklik gösterecektir. Örneğin; üzerine kayıtlı bir taşınır veya taşınmaz malı ipotek ettirmek isteyen bir kişi, bankadan daha yüksek oranda kredi çekebilecektir.

İlginizi çekebilir: İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Asgari Ücretli Ev Kredisi Alabilir Mi?

Bu sorunun cevabı, asgari ücretle çalışan kişinin ne kadar tutarda bir ev almak istediğine bağlıdır. Bankacılık sektöründe düzenli gelirin yarısını geçecek şekilde geri ödemeler kabul edilmez. Çünkü böyle durumlarda asgari ücretlinin minimum temel yaşam faaliyetlerini sağlayacak imkanların önüne geçilmiş olur. Bu yüzden de bankalar, uzun vadelerle ve geri ödemesi maaşın yarısını geçmeyecek şekilde krediler vermektedirler.

Göz atabilirsiniz: En hesaplı ihtiyaç kredisi nerede?

Tabi ki üzerine taşınır ve taşınmaz mal olan kişiler, bu durumdan muaftır. Tüm bu hesaplamalar dahilinde, güncel hesaplamalarla asgari ücretli kişiler 85.000 TL tutarında bir ev kredisi alabilirler. Ayrıca devlet destekli TOKİ sayesinde ev sahibi olmanın da, asgari ücretli kişilere aylık masrafı 600 TL’lik taksitler olacaktır.

2019 Yılında Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir Sorusunun Yanıtı Videomuzda.

https://www.youtube.com/watch?v=wOOGxcaffio

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar 2020 başlıklı makalemizde Konut Kredisi ve konut kredisi kaç günde çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı