Parafikir

Asgari ücret 2018 – Agi nedir nekadar oldu ?

Asgari ücret 2018 – Agi nedir nekadar oldu ?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Asgari Ücret Nedir

Asgari ücret, işçilere normal bir iş günü için ödenen ve zorunlu olan ihtiyaçları karşılamak amacı ile belirlenen parasal miktardır. Zorunlu ihtiyaçların ödenmesi için gerekli olan miktarın en alt seviyesini ifade etmektedir. En alt seviyeden zorunlu ihtiyaç olarak ifade edilen konut, gıda, sağlık, giyim, ulaşım gibi vazgeçilemeyecek ihtiyaçlardır. Fakat asgari ücretin ihtiyaçları karşılamak için gerekli olan en alt sınır olduğunu göz önüne almak gerekir.

İşçi Mağduriyeti

Aslında asgari ücretin belirlenmesinin en büyük nedeni işçileri ve diğer çalışanları özel sektör de mağdur etmemektir. Çünkü bu ücretten aşağı işçi çalıştırılması insan haklarına aykırı olduğu kadar yasalarsa aykırıdır. İşçilerin haklarını korumaya yönelik olan bu ücret saptamaları uzmanlar tarafından belirlenmektedir.

ASGARİ ÜCRET 2018  NE KADAR OLDU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “1 Ocak 2018 itibariyle asgari ücret 2018’de brüt olarak 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olacak. Artış yüzde 14,2 olacak. 2016’dan itibaren başlattığımız asgari ücret desteği 2018’de de sürecek” şeklinde konuştu. Mevcut asgari ücret 1404 TL’den 1603 TL’ye yükselerek %14.2 artış gösterdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılı asgari ücret rakamını belirlemek üzere dördüncü kez toplandı. Komisyon toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıklama yaptı. İşçi ve işveren kesimlerin de yer aldığı masada TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Komisyon kararına katılmıyor, muhalefet ediyoruz” dedi.

Asgari ücret nekadar – 2018 – parafikir.com

2018 AGİ NE KADAR OLDU?

Medeni Durum Aylık Tutar

Bekar 152,18 TL
Evli, eşi çalışmayan 182,51 TL
Evli, eşi çalışmayan 1 çocuklu 205,44 TL
Evli, eşi çalışmayan 2 çocuklu 228,16 TL
Evli, eşi çalışmayan 3 çocuklu 258,70 TL
Evli, eşi çalışmayan 4 çocuklu 258,70 TL
Evli, eşi çalışmayan 5 çocuklu 258,70 TL
Evli, eşi çalışan 152,18 TL
Evli, eşi çalışan 1 çocuklu 175 TL
Evli, eşi çalışan 2 çocuklu 197,83 TL
Evli, eşi çalışan 3 çocuklu 228,56 TL
Evli, eşi çalışan 4 çocuklu 243,48 TL
Evli, eşi çalışan 5 çocuklu 258,70 TL

AGİ NEDİR?

Asgari Geçim İndirimi medeni duruma göre ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren 16 yaşından büyük tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden çıkarılmasıyla vergi dışı bırakılmasıdır. AGİ, işçiye işveren tarafından devlet adına ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşülür.

AGİ’DEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Ücreti, gerçek usulde vergilendirilen herkes asgari geçim indiriminden faydalanabilir. Yani Gelir Vergisi Kanununda yer alan 61. maddesindeki ücretleri alanlar, bu indirimden faydalanabilir.

AGİ’DEN KİMLER YARARLANAMAZ?

Ücretleri diğer ücretler kapsamında vergilendirilenler bu indirimden yararlanamazlar.

AGİ MAAŞA DAHİL Mİ?

1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olan bekar veya eşi çalışan çocuksuz işçi maaşının içerisinde AGİ yer almaktadır. Ancak eşin çalışması ve çocuk durumuna göre artan AGİ ücretinin ayrı bir şekilde ödenmesi gerekiyor.

AGİ ÖDENMEDİĞİ TAKDİRDE NE OLUR?

AGİ’yi ödemeyen işveren İş Kanunu ve Vergi Usul Kanunu’na uymadığı için suç işlemiş sayılır. Bu durumda Maliye Bakanlığı re’sen veya ikmalen tarhiyat yaparak işverene vergi ziyaı cezası kesecektir. İşçi tarafında ise iş sözleşmesi feshedilebilir ve hukuka başvurulabilir.

Asgari Ücretin Belirlenmesi

Asgari ücret her zaman sabit kalan bir ücret değildir. Çünkü piyasa içinde yer alan her şeyin fiyatı gerek enflasyona göre gerekse; piyasa belirlemelerine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle asgari ücret, iki yılda bir yenilenmesi gereken bir ücrettir. Zamanın gerekliliğine ayak uydurmak ve özel sektörde çalışan insanları mağdur etmemek için son derece önemli olduğu için iki yılı geçmemesi gerekir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu

Asgari ücret, asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenmektedir. Tespit komisyonu kamu tarafından görevlendiren beş kişi ve işçileri temsil edecek beş sendika temsilcisi ile kurulmaktadır. İşçileri temsil edecek olan temsilciler farklı iş kollarından seçilmektedir. Komisyonun toplanması için bakanlığın çağrısı olmalıdır. Asgari ücret komisyonu tarafından belirlenen ücret için, komisyon gerek görürse bilirkişilerden öneri alabilirler.

Gizli Karar Süreci

Komisyonun kararları ve görüşmeleri kesinlikle gizli yürütülmektedir. Komisyon tarafından belirlenen ücretin belli gerekçelere dayanması zorunludur. Yani komisyon bu miktarı belirlerken elle tutulabilecek gerçek gerekçelere dayandırmak zorundadır. Ücret en son oy birliğine sunulmaktadır. Oy birliği sağlandığı zaman asgari ücret belirlenmiş olacaktır. Belirlenemeyen asgari ücret durumu söz konusu olursa yani oy birliği sağlanamazsa yeniden bir komisyon oluşturulur ya da eski komisyon yeniden bir görüşme içine girer.

Asgari Ücret Belirlenirken Neler Dikkate Alınır

Asgari ücret sadece bir parasal miktar değildir. Yani asgari ücret sadece bir miktarın ortaya atılması ile olmaz. Ücret belirlenirken ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum, fiyatlar genel düzeyi, enflasyon ve daha birçok etken dikkate alınmaktadır. Ülkelerin içinde bulunduğu ekonomik durumların farklılık göstermesi nedeni ile yenilenmesi gereken bir ücret miktarıdır. Asgari ücret belirlenirken genelde bir mal sepeti belirlenmektedir. Bu mal sepetinde gerekli gıda malzemeleri, konut, sağlık ihtiyaçları gibi etkenler dikkate alınmalıdır. Ülkede yer alan genel geçinme indeksi en önemli kriterdir. Özellikle 4 kişilik bir ailenin geçinmesi için gerekli olan minimum miktar belirlenmektedir. Ancak belirlenen miktar genelde sembolik bir miktardır. Yani burada belirlenen her şey en alt düzeyde ki fiyatları ile belirlenmektedir. Alt düzey fiyatlardan kastedilen en ucuz en minimum ihtiyaçlar ile bu ücret belirlenmektedir.

Asgari Ücretin Altında İşçi Çalıştırmak

Belirlenen bu ücret gerekli olan aylık ihtiyaçların minimum miktarı olduğu için; bu ücretten aşağı işçi çalıştırılması yasaktır. Asgari ücretten aşağı işçi çalıştıranlar için yasal yaptırımlar uygulanmaktadır. İşverenler asgari ücretleri bir yere görünür şekilde asmak durumundadır. Ancak bunu asmamanın herhangi bir cezası da yoktur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ