Genel

Aselsan Personel Alımı Başvurusu

Aselsan eleman alım başvuruları her ay yayınlanan raporlar ve iş hacmi doğrultusunda açılmaktadır. Aselsan ülkemizin en önemli bilim, teknoloji ve savunma sanayi kuruluşlarından bir tanesidir. Bu sebeple personel alımı süreçleri, çok daha zorlayıcı olmaktadır. Aselsan bilim konusunda, ülkenin en önde gelen kurumu olduğu için, personel alımı yaparken oldukça titiz davranmaktadır. Diğer sektörde ki firmaların aksine, bir kişinin Aselsan firmasında işe başlaması için, çok çeşitli testlerden geçmesi ve kendini kanıtlaması gerekmektedir.

Firma iş başvurularını her yıl hazırlanan, personel raporlarına göre açmaktadır. Firmada işe başlamak, orada kalıcı olacağınız anlamına gelmemektedir. Firma içerisinde her sen yayınlanan, performans raporları doğrultusunda işten çıkarmalar olabilmektedir. İş başvuruları ilk olarak, bahsedilen çıkarmalar sonucunda açılmaktadır. Herhangi bir çıkarma yapılmamış ise, açılan yeni projelerde istihdam edilmek üzere personel alımları yapılmaktadır.

Ayrıca Arçelik personel alımı bilgilerine bakabilirsiniz.

Aselsan Personel Alımı Başvuru Formları Nasıl Bulunur?

Aselsan eleman alımı müracaat formlarını bulmak oldukça kolay bir işlemdir. Adaylar firma bünyesinde ki açık pozisyonlara başvuru yapmak istediğinde, bu başvuruları formlar ile birlikte yapmaları gerekmektedir. Bahsi geçen formlar, şirket yetkilileri tarafından özenle hazırlanmış belgelerdir. Formu dolduran aday, form içeriğinde bulunan her soruyu doğru cevaplamak zorundadır.

Başvuru formları, aday hakkında firma yetkililerine ön bilgi vermektedir. Firma insan kaynakları yetkilileri, bu başvuru formlarına bakarak adaylar hakkında ön bilgi elde eder ve değerlendirme aşaması için, uygun görülen adayları davet etmektedir. Değerlendirme aşamaları için davet edilen adaylar, doldurduğu formları teyit etmek zorundadırlar. Bu teyit işlemi, değerlendir aşamasında mülakat sıralarında yapılmaktadır. Firma yetkililerinin sorduğu sorulara verilen cevaplar, formda ki bilgiler ile çakışmaz ise adayın başvurusu dikkate alınmamaktadır.

Başvuru formları, Aselsan resmi sitesinden iş ilanlarının verilmesi ile birlikte, aynı ilanların eklerinde yer almaktadır. Fakat internet üzerinden ilan eklerine ulaşamayan adaylar, hazır formları yine resmi sitenin kariyer bölümünden elde edebilirler. Bu şekilde de formlara ulaşamadıkları takdirde, adayların insan kaynakları birimleri ile doğrudan temasa geçmesi gerekmektedir.

Aselsan Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Aselsan eleman alım şartları ülkede bulunan, diğer firmalara göre oldukça ağır olmaktadır. Firma Türkiye’nin en büyük bilim ve teknoloji şirketi konumundadır. Yapılan iş ve planlamaları gereği, özellikle askeri anlamda ülkenin geleceğine yönelik yatırımlar yapılmaktadır. Bu sebeple firmada çalışmak için, alanında oldukça başarılı personeller talep edilmektedir.

Aselsan personel alımı başvuru şartları kabaca şu şekildedir;

 • Resmi internet sitesinde bulunan, puanları tutturmak
 • İş deneyimi 10 yıl ve üzeri adaylarda, herhangi bir puan aranmamaktadır
 • Mezuniyet not ortalaması en az 2,50 olmalıdır
 • İyi derecede yabancı dil bilmek
 • En az 4 yıllık üniversite mezunu olmak

Aselsan Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Aselsan müracaat belgeleri firma tarafından, başvuru yapacak adayların tümünden istisnasız istenmektedir. Firma tarafından istenilen belgeler, başvuru koşullarında bulunan maddeleri kanıtlamak amacıyla, şartlar ile paralel olmaktadır.

Firma insan kaynakları yetkilileri, işe alımlarda her sene farklı başvuru belgeleri istemektedir. Başvuru belgeleri eksik olan adayların, işe alım başvuruları değerlendirme altına alınmamaktadır. Bu sebepten dolayı başvuru yapacak adayların, belgelerini en hızlı şekilde temin etmeleri beklenmektedir.

Aselsan firması başvuru belgeleri, aşağıda ki gibidir;

 • 6 adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Mezuniyet belgesi
 • İkametgâh
 • İngilizce seviye belgesi
 • Başvuru formu

Aselsan Staj Başvuruları Şartları Nelerdir?

Aselsan staj müracaat şartları öğrenciler açısından, oldukça zorlayıcı olarak görülmektedir. Şirket Türkiye’nin en büyük teknoloji ve bilim şirketidir. Bu sebeple ülkenin geleceğine yön veren kişiler, genellikle firma bünyesinde bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı başvuru şartları konusunda, firma yetkilileri oldukça katı bir tutum sergilemektedir.

Aselsan firmasında staj yapmak isteyen öğrencilerin, belirli başlı koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi, aranan bölümlerde okuyor olmak ve not ortalamasıdır. Günümüz itibari ile Aselsan, en fazla elektrik elektronik, makine, kimya, malzeme mühendisliği vb. bölümleri staj için kabul etmektedir. Bunun yanı sıra, belirtilen bölümlerde okuyan öğrencilerin not ortalaması en düşük, 3,00 olmak zorundadır.

Belirtilen koşulları sağlayan öğrencilerden, personel alımı sonrası değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirmeleri başarı ile geçen kişiler ile firma yetkilileri temasa geçmektedirler. Temasa geçilen öğrencilerin, staj programlarına devam etme zorunluluğu mevcuttur. Bu zorunluluğu sağlayamayan adaylar, değerlendirme aşamasından sonra elenmektedir.

Anadolu Cam personel alımı bilgileri içeriğimizdedir.

Aselsan Çalışma Şartları Nasıldır?

Aselsan çalışma koşulları açısından, ülkede ki en geniş imkânlara sahip kurumlardan bir tanesidir. Firmada yapılan iş gereği, personelin moral ve motivasyonu çok önemli bir yer kaplamaktadır. Bununla birlikte, firma üzerinde ki gözlemler her kesimden oldukça fazla olmaktadır. Aselsan bünyesinde çalışan bir personel, çok farklı alanlarda çalıştırılabilmektedir.

Bu alanlardan genellikle tasarım alanında çalışan personel, daha çok ofis ortamında gününü geçirmektedir. Fakat üretim bölümlerinden herhangi birisinde çalışan personel, günün büyük bir kısmını fabrika ve laboratuvarlar da geçirmektedir. Bunun yanı sıra, firma yetkilileri personellerinin motivasyonlarını yükseltmek amacıyla, çeşitli sosyal alanlar kurmuştur. Bu alanlar da personeller, boş vakitlerini değerlendirip stres atabilmektedirler.

Aselsan Personel Alımı Sosyal Haklar Nelerdir?

Aselsan eleman alımı sosyal hakları bakımından, oldukça geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. Firma bünyesin de çalışan tüm personel, firma tarafından verilen sosyal hakların tümüne sahip olmaktadır. Bu haklardan en çok ilgi çekeni, barınma imkânları ve yemek kartlarıdır. Personellerinin tümü, lojman hakkına sahip olmakla birlikte çeşitli yemek kartlarına da sahiptir. Personel alımı sırasında, sosyal haklar konusunda çok daha detaylı bilgiler elde edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Arçelik Personel Alımı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı