Krediler

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar ve Evrakları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Çoğunuzun aklına hiç gelmeyen veya gelse bile yapmaya cesaret edemediğiniz bir meslek olan arıcılık hakkında kısa bilgi vererek konumuza giriş yapalım. Arıcılık, gerçekten en zor ve riskli mesleklerden biridir. Riskli derken yanlış anlamayın. Arıların sokma ihtimalinden bahsetmiyoruz. Meslek olarak arıcılık, çok özen ve dikkat isteyen bir iş olduğu için risklidir. En ufak bir hata veya yanlış uygulama, tüm emekleri kolaylıkla heba edebilir. Taşıdığı risk bu yüzdendir. Devlet, arıcılık mesleğini desteklemekte ve bu konuda girişimcilere destek kredileri sağlamaktadır. Arıcılık Destek Kredisi Evrakları konusunda bilgi vermeden önce, sizlere bu krediler hakkında kısa bilgiler vermek isteriz. Mayıs 2018 tarihi itibari ile 4 banka Arıcılık kredisi vermektedir. Bu bankaların faiz oranları ve vade sayıları farklılıklar gösterse de, Arıcılık Destek Kredisi Evrakları hemen hemen aynıdır.Arıcılık Kredisi alarak kovan, nakliye, ana arı ya da arı kolonisi alımları, balmumu, şeker gibi bütün üretim masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

Arıcılık kredileri hakkında

Arıcılara ve arıcılık mesleğinin yaşatılmasına dair verilen arıcılık destek kredileri, üretim maliyetinin %85 ine kadar olan kısmını karşılamaktadır. Arıcılık Destek Kredisi Evrakları kısmına geçmeden önce, arıcılık mesleğini destekleyen ve arıcılık kredisi veren bankaları inceledik ve size detaylı bilgi vermek amacıyla, bu bankaların web sitelerindeki bilgileri sizler için derledik. Bankaların vade sayıları farklılıklar gösterse de, genel prosedür aynıdır. Ama mutlaka aşağıdaki bankaları tek tek incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Arıcılık kredisi veren bankalar

Bu konuda en güncel bilgileri web sitemizden alabilirsiniz. Arıcılık kredi veren bankalar diye arattığınızda karşınıza 15 adet banka çıkmakta ancak Mayıs 2018 tarihinde bu bankaların hiç biri arıcılık kredisi vermemektedir. En güncel liste aşağıdaki gibidir.

İş bankası : https://www.isbank.com.tr/TR/kobi/krediler/nakdi-krediler/tarim-kredileri/Sayfalar/tarim-kredileri.aspx

Şekerbank : https://www.sekerbank.com.tr/tarim/tarimsalyatirim/hayvancilik-yatirim-kredileri/aricilik

Şekerbank web sitesinde yazılan bilgiye göre: “Birlik üyesi arıcılar veya arıcılık faaliyetiyle uğraşan tüzel kişi ve tarımsal işletmelere özeldir. 36 aya kadar vade ve yılda bir ödeme imkânı sağlanır. Sadece İl Arı Yetiştiricileri Birliği’nin asgari 1 yıllık üyesi olan arıcılar ve arıcılık faaliyetiyle 1 yıldan fazla süredir ilgilenen tüzel kişiler kullanabilir.”

QNB Finansbank : https://www.qnbfinansbank.com/bankacilik/tarim/krediler/isletme-kredileri/aricilik-kredisi.aspx

Finansbank web sitesinde yazan bilgiye göre : “Üretim maliyetinin %75’ini karşılar, müşteri özelinde %85’ine kadar artırılabilir. 24 aya kadar vadelidir. 1/3/6/12 ayda bir ödemelidir.”

Denizbank: https://www.denizbank.com/bankacilik/tarim-bankaciligi/kredi-urunleri/tarimsal-isletme-kredileri.aspx

Arıcılık Destek Kredisi Evrakları

Arıcılık kredisine başvurmak için öncelikle Arıcılık Destek Kredisi Evrakları hazırlamanız gerekir. Bu evrakların haricinde, normal kredi başvurusu için gerekli olan ek belgeleri de banka sizden isteyebilir.

  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
  • Arıcılık Kayıt Sistemi Belgesi
  • Arıcılar Birliği’nden alınacak Arıcı Kimlik Belgesi.
  • Proforma fatura – satış teklif mektubu ve alım satım tutanağı

Bankanın değerlendirmesi sonucunda, gerekli durumlarda müşteriden ek teminat veya belge istenebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Kuruyemiş Dükkanı Açmak

Bir önceki yazımız olan Ev Kredisi Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı