Genel

Altcoin Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Her türlü işlemin internet üzerinden yapıldığı bu devirde ortaya sanal para birimi olan bitcoin çıktı. Sadece şifreli olarak kullanılabilen bir para birimi olan bitcoin’i takas yaparak gerçek hayatta veya internet ortamında özgürce kullanmak mümkün.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Altcoin Nedir? Nasıl Satın Alınır?
Altcoin Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin para birimi Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldığı söylense de bu konu hakkında kesin bir bilgi yok. Bu para biriminin bir kişi tarafından mı, bir ekip tarafından mı yoksa bir sistem tarafından mı ortaya atıldığı hala belirsizliğini koruyor. Sistem insanların çok ilgisini çekti ve bitcoin nedir ya da altcoin nedir nasıl satın alınır sorusu sorulmaya başladı. İlk ortaya çıktığı zaman oldukça ucuzdu ve sadece merak nedeniyle insanlar tarafından satın alındı. Kısa sürede kripto paranın çok değer kazanması nedeniyle ortaya bitcoin zenginleri çıktı ve duyulan ilgi daha da arttı. Bu para birimi 2008 yılında ortaya çıktığı zamandan beri kripto para piyasasında işlem görüyor. 

Nasıl İşlem Görüyor?

Bitcoin gerek internet üzerinde bulunan bazı siteler aracılığıyla veya bitcoin ATM’lerinden satın alınabilir. Bitcoin ATM’leri ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Kişiler bitcoin ve altcoin nedir nasıl satın alınır dediklerinde bitcoin ATM’lerinden bitcoin satın alabilirler. Bitcoin satın almak için dolar, Türk lirası veya herhangi bir para birimi kullanılabiliyor. Alınan bu kripto para sanal bir cüzdanda muhafaza edilir. Sanal cüzdanlar çok özel bir şifreleme sistemi ile korunmaktadır. Kripto para kullanan kişilerin de şifrelerini dikkatli oluşturarak sanal para cüzdanlarını koruması gerekiyor. 

Kişiler bir sanal cüzdan sahibi olduktan sonra istedikleri ülkeler ile yaptıkları işlemlerde bitcoin ile ödeme yapabilir ya da ödeme kabul edebilir. Bitcoin’in bu aşamada devletler tarafından yapılan bir vergi kontrolü yok. SWIFT kodu da gerekmiyor. Genelde ülkeler arası para akışları devletler tarafından kontrol edilir fakat bitcoin için böyle bir kontrol sistemi yok.

Altcoin

Altcoin Nedir? Nasıl Satın Alınır?
Altcoin Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin şifrelenmiş kod dizini kullanan ilk sanal para birimi. Bitcoin işlem görmeye başladıktan sonra altcoinler de aynı yolu izleyerek piyasaya girdi. Altcoin terimi duyulmaya başladıktan sonra da altcoinnedirnasılsatınalınırsoruları gündeme geldi. Bitcoin şifrelerinin çözümlenmesinin ardından altcoinler de sanal para piyasasına giriş yaptı.

Bitcoin çok ilgi görüp talep edilmeye başlanınca şifreleri çözümlenmeye başladı ve insanlar yeni donanımlar ile bitcoin işlemleri yapmaya başladı. Bu durum bitcoin şifrelerinin daha da zorlaşmasına neden oldu. Şifrelerin zorlaşması farklı bitcoin türevlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. 

Bitcoinden farklı algoritma yapısına sahip olan bu bitcoin türevlerine altcoin denmektedir. Bu yeni şifrelenmiş para birimi altcoin nedir nasıl satın alınır diyenler tarafından büyük ilgi görmüştür. Günümüzde kripto para borsalarında 200’den fazla altcoin vardır ve işlem görmektedir.

Piyasada En Çok Rağbet Gören Altcoin’ler Hangileridir?

Altcoin Nedir? Nasıl Satın Alınır?
Altcoin Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Altcoin ile işlem yapmayı düşünen ve altcoin nedir nasıl satın alınır diye merak edenler öncelikle en çok rağbet gören altcoinlere yönelmektedir. Bitcoin’den sonra piyasada en çok işlem gören altcoin Sha-256 şifreleme türüdür. Sha-256 bitcoin şifreleme algoritmasının aynısını kullanmaktadır. Piyasada en çok işlem gören ve tercih edilen altcoin olma durumundadır. Arkasından delen ve en çok işlem gören ikinci altcoin ise Litecoin’dir. Litecoin Scrypt şifreleme algoritmasını kullanır. İkisinin ardından sırasıyla Keccak, Quark ve İpo/Shares algoritmaları gelmektedir.

Altcoinler zorluk seviyesinin düşük olması nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bitcoin, madencilik için zorluk seviyesini iyice arttırmıştır. Altcoin’ler zorluk seviyesinin düşük olması nedeniyle işlem yapma ve kazanç elde etme kolaylığı sağlamak için oluşmuştur. 

Bir önceki yazımız olan Kira Beyannamesi Nedir Nasıl Verilir başlıklı makalemizde kira beyannamesi nasıl verilir ve kira beyannamesi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı