Genel

Aktüerya Maaşı Ne Kadar, İş Olanakları Nelerdir?

Aktürya maaşları, 2020 yılında gelen zamla birlikte artış göstererek, en düşüş oranıyla 25 bin TL’ye yükseldi. Yeni mezun olmuş bir aktüerin alacağı maaş dünya genelinde bakıldığında, 25 bin TL ile 32 bin TL arasında gidip gelmektedir. Ortalama aktüerya maaşı, bölgelere göre artış gösterir ve İngiltere’de aktüerlerin oldukça yüksek maaşlar aldıkları bilinmektedir.

Londra’da sigorta şirketlerinde çalışan ve deneyimli aktüerlerin aldığı maaş 40 bin TL ile 55 bin TL arasında değişir. Sınavlarda sağlanan başarılara göre, maaşlarda artış yapılabilmektedir. 10 – 15 yıldır aktüer olarak çalışan ve alanda artık uzmanlaşmış aktüerler için belirlenen maaş tutarı da 60 bin TL ve üzeri olarak karşınıza çıkar. Tecrübe sahibi aktüerler için maaş aralığı 200 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Türkiye sınırları içerisinde ve devlet kurumlarında çalışmak isteyen aktüerlerin başlangıç maaşları, 3 bin TL’dir. Türkiye’de özel bir sigorta şirketinde çalışan aktüerler için maaş aralığı 8 bin ile 10 bin TL arasında değişir. Bu nedenle aktüerler genellikle özel sektörde çalışmayı tercih etmektedir.

Aktüer İçin İş Olanakları Nasıldır?

Aktüerlerin iş olanakları, genel itibariyle serbest çalışma ve evden iş yapabilmeye uygundur. Fakat mesai saatlerinin uzun olabildiği durumlar söz konusu olabilirler. Aktüerler yeri geldiğinde hafta sonları ve mesai saatlerinin bitiminde de çalışmak zorunda kalırlar. Ekonominin büyümesi, aktüerler için iş olanaklarının çoğalmasını sağlamaktadır. İşleri tamamen ekonomik yönetim üzerine olan aktüerlerin iş yoğunlukları da yine buna göre belli olur.

Aktüer Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Aktüer olabilmek için sağlanması gereken şartlar, öncelikle üniversitelerde bu bölümü okumuş olmanızdan geçmektedir. Matematiksel yönü kuvvetli olmayanlar için aktüerlik mesleğinin pek uygun bir meslek olmadığı bilinir. Aktüer olabilmek için;

 • Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri, Aktüerya ve Risk Yönetimi bölümlerinden birinde eğitim görmüş ve mezun olmuş olmanız gerekmektedir.
 • Risk yönetimi, ekonomi bilimi, istatistiksel verileri çıkarabilme, işletme ve finans yönetimi yapabilme gibi becerilere sahip olmalısınız.
 • Rapor yazma konusunda bilgi sahibi olunması, aktüer olabilmede belirleyici şartlar arasındadır.

Aktüerya mesleğini icra edebilmek için bu bölümü okumuş ve gerekli matematik becerilerine sahip bir birey olmanız yeterli olacaktır. Gerekli sınav aşamalarından sonra aktüer unvanına sahip olanlar, bu mesleği yurt dışında da icra etme hakkına sahip olurlar. Sınavlardan başarılı sonuçlar alarak, Türkiye’de aktüer unvanına sahip olan oldukça az kişi vardır. Aktüer maaşı, becerilerinize göre özel sigorta şirketlerinde artış gösterir.

Ayrıca aile hekimi maaşları ile ilgili bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Nasıl Aktüerya Olunabilir?

Aktüer olmak isteyenler, bölümü okumuş olmanın yanında şu özelliklere de sahip olmalıdır;

 • Rakamlarla aranın iyi olması
 • Analiz yeteneğinin gelişmiş olması
 • Piyasadaki değerleri kullanarak, piyasanın geleceği hakkında öngörülü olabilme
 • Çalışılan sektör teşvikleri konusunda ileri adımlar atılabilmesi
 • Hukuka ve politikaya hakim olunması
 • BT becerilerinin gelişmiş olması
 • İnsanlarla iletişim yönünün iyi olması
 • Bilgilerin karmaşık olmasından ötürü, bilgileri karşı taraflara anlaşılır bir dille aktarabilmesi

Aktüer olmak için bunlara sahip olmak yeterlidir. Bunun dışında belge, evrak vs. gerekmeden, bu pozisyonun açık olduğu şirketlere başvuruda bulunarak, aktüerlik mesleği icra edilebilmektedir. İşte tecrübe kazandıkça, atılan adımlar da daha büyük olabilmektedir.

Aktüerlerin Görev ve Sorumlulukları

Aktüerlerin görevleri, her şeyden önce öngörülü olmasına bağlıdır. Gelecekle alakalı plan ve programlar üzerine çalışan aktüerlerin, bu nedenle yaşanabilecek her durumu düşünebilmesi ve bu durumların ne gibi sonuçlara yol açabileceğini hesaplayabilmesi gerekmektedir. Doğum, ölüm, sakatlık, yangın, sel gibi, yaşanabilecek tüm sorunlara karşı aktüerler önceden gerekli adımları atmış olmalıdır. Buna göre bu olaylardan kaynaklanabilecek finansal zararlar, aktüerler tarafından en aza indirilir. Aktüer maaşı, bu adımların her birinde gösterdiğiniz becerilerinize göre artabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar, Çalışma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı