Genel

Akbank Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Sunacak

Elon Musk tarafından tüm dünyaya tanıtılan PayPal ödeme sistemi Türkiye’den çekildiğini açıkladığından beri elektronik para ve ödeme sistemleri hizmeti veren şirket sayısında artış görüldü. Son olarak Akbank ta 12 milyon TL yatırım ile bu sektöre gireceğini açıkladı.

Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Nedir?

Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları hakkındaki kanunun 3. maddesi elektronik para kuruluşunu tanımlıyor. Kanunda elektronik para ihraç etme yetkisi verilen tüzel kişiye elektronik para kuruluşu denildiği ifade ediliyor. Yine aynı kanunun 13. Maddesinde ise ödeme kuruluşları bir ödeme hizmeti sağlayıcısı ve banka ile ödeme hizmeti sağlayıcısının dışındaki kişilerin ödeme hizmeti sunamayacağı açık bir şekilde belirtiliyor. Kısacağı sadece bu ödeme sistemlerinin elektronik para ve ödeme hizmetleri sunan bir şirket açılması için %10 veya daha fazla hisseye sahip olan banka sahipleri şart koşuluyor.

Göz atabilirsiniz: Akbank Şubeye Gitmeden Direkt Kredi

Denizbank tarafından sunulan Fast Pay yada İyzico ile PayU gibi ödeme sistemleri bu kuruluş dahilindedir.

Elektronik Para ve Ödeme Hizmetlerinin Avantajları

Bu sistemin birçok avantajı bulunuyor, bu avantajlarından birkaç tanesi ise şu şekildedir;

  • Sistem sayesinde online alışverişlerde kredi kartı bilgilerinizi vermeden güvenli alışveriş yapabiliyorsunuz.
  • Tüm kredi kartlarını tek bir akıllı telefon uygulaması üzerinden yönetebilir cüzdanınızda onlarca kredi kartı taşıma derdinden kurtulabilirsiniz.
  • Kredi kartı yada hesap kartınızı evde unutmanız halinde sadece banka ATM’si kullanarak para çekme ve yatırma işlemi yapabilirsiniz.
  • Fatura ve kredi kartı borç ödemeleri de dahil tüm ödemeleri tek bir tık ile yapabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Akbank Konut Kredisi – Hızlı Onay

Tüm bu avantajlarının yanı sıra uygulama sayesinde gelir ve giderlerinizi daha sağlıklı bir şekilde görebilirsiniz.

Akbank Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Şirketi

Akbank tarafından yeni açılacak olan şirketin isminin Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) yaptığı açıklamaya göre AkÖde olacağı açıklandı. Kurulacak olan şirketin %100 hissesine sahip olacak Akbank 12 milyon TL sermaye ile şirketi kuracak ve bu şirket anonim şirket statüsünde olacağı da açıklandı. Bu sistem ile sadece Akbank müşterileri değil diğer tüm bankaların müşterileri de kredi kartlarını aynı sistem üzerinde kullanabilecek.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı