İş Fikirleri

Acil Tıp Teknisyeni İş İmkanları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Acil tıp teknisyenleri kaza, afet, yangın gibi durumlar sonrası meydana gelen yaralanmalar sonrası acil ihtiyaç duyulan ilk kişilerdendir. Burada yapacakları müdahale önem arz eder. Olay anındaki durumlar neticesinde olaylara müdahalesi, müdahale aşamasında kişiler ile iletişimi ve ekip çalışması da önemlidir. Bu nedenle yapılan işin ve hizmetin aciliyetine göre Acil Tıp Teknisyenliği iş imkanları çok geniş bir yelpaze ile ihtiyaç duyulanlar arasında bulunuyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Acil Tıp Teknisyeni İş İlanları

Tıp Teknisyenlerinin İş Olanakları

İhtiyaçları ve görev alanındaki tanımına binaen sağlık sektörünün en çok aranılan mesleklerinden bir tanesidir. Burada özellikle özel sağlık sektöründe iş bulunabilir ve buralardaki polikliniklerde çalışılabilir. Burada acil tıp teknisyeni olarak görev yapanların istihdamının biraz daha kolay olduğundan bahsetmek mümkün.

Acil Tıp Teknisyeni olan ve bu hizmeti veren kişilerin öncelikli olarak acil vakalarda hızlı ve doğru karar verebilmesi, bedeninin sağlıklı, güçlü ve soğuk kanlı olabilmesi, yapılan işlem sırasında titiz ve dikkatli olması, insanlar arasında iyi iletişime sahip olması ve gerektiğinde onları sakinleştirebilmesi, ilk yardımda ihtiyacı olabilecek teknik cihaz, bilgisayar ve diğer malzemeler hakim olması ve özellikle de insanlara ilk yardım aşamasında özverili olması gerekir.

Acil Tıp Teknisyeni Çalışma Koşulları

Acil Tıp Teknisyenlerinin çalışma koşulları genel olarak açık hava da yani sahada olur. Bu nedenle de çok uygun olmayan şartlarda ilk müdahaleyi yaparlar. Özellikle kazalarda, yangınlarda, afetlerde ve kalp krizi geçirilmesi aşamasında bulunan bölgede ilk müdahale yapacaklarından genelde hastane dışında olurlar. Buralarda yapılan çalışmalar için mesai saati kavramı genel olarak olmaz. Hastane dışına olurlar ve gece nöbetleri ile çalışmak zorundadırlar. Bu nedenle de biraz daha ağır şartlar altında çalıştıklarından hizmet verdiklerinden söz etmek mümkün oluyor.

Okuyabilirsiniz: İlk ve Acil Yardım Ne İş Yapar?

Acil tıp teknisyeni olabilmek için ilk eğitim Sağlık Meslek Liselerinde idi. Son dönemde yapılan yeni düzenlemeler neticesinde bu hizmeti alabilmek için en azından ön lisans mezunu şartı konuldu. Sağlık meslek liselerinde okuyabilmek için 5 nci sınıftan itibaren seviye belirleme sınavları, yıl sonu ders notları ile yıl sonu başarı puanlarının sonrasında iyi bir puana sahip olmak gerekiyor. Daha sonraki üniversite bölümü ise ön lisansa ve lisans olarak devam ediliyor. Lisansta eğitim süresi 4 yıl ile sırla. Bu eğitimi tamamlayan kişiler staj ve beceri eğitim alıyor. Bu eğitimlerin adresleri de Kamu ve Özel Hastaneler oluyor.

Acil Tıp Teknisyeni Meslekte İlerlemeleri

Eğitim sonrası meslekte ilerleme de söz konusu. Daha sonraki dönemde Ameliyathane hizmetlerinde, İşçi Sağlığı ve İş güvenliği, Otopsi yardımcılığı, Sivil Savunma ve İtfaiye, Tıbbi Tanıtım ve pazarlama, Acil durum ve Afet Yönetimi gibi görevleri alabiliyor. İlerleyen dönemlerde de hastane idareciliğinde görev alabilmeleri de söz konusu olabiliyor.

Acil Tıp Teknisyenlerinin Ücretleri

Özel hastanelerde genelde asgari ücret ile çalışan kişilerin devlet kanalında döner sermaye de dahil olmak üzere yaklaşık 5 bin lira maaş aldıkları bilinmektedir. Özel hastanelerdeki maaş durum ise kendi aralarında yapılan protokole bağlı olarak değişebilir. Eğitim süresince gelir söz konusu değil iken burada maaşlarının normalde asgari ücretin iki katı olduğu üzerinde bir kanı bulunuyor.

 

Bir önceki yazımız olan Acil Tıp Teknisyeni İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba!

  Mali desteğe mi ihtiyacınız var? dünyanın her yerinde ihtiyacı olan borçlulara her türlü krediyi veriyoruz.

  5.000 – 10.000.000 ABD Doları
  * amaç *% 3 faiz oranı
  * 1-20 yıl arasında ödeme seçeneği.
  * Aylık ve yıllık ödeme planı arasında seçim yapın.
  * Kredinin esnekliği.

  Yardım için lütfen bizimle iletişime geçin.
  E-posta: creditfinancierhome@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı