Güncel

Acil Servislerinde Ek Ücret Alınmayacak

Hastanelerin acil servislerinde daha önceleri uygulanan acil girişimsel işlemler olarak yapılan tedaviler ile 24 saat içerisin yapılan acil gözlem ünitelerinde bekletme ve tedavi etme uygulamaları için hiçbir ek ücret alınmamasına karar verildi. Hasta 24 saat içerisinde stabilize edilerek kliniğe yatırılması yada başka sağlık hizmeti sunan yere aktarılmasıyla acil durumu sona erecek.

Ek Ücret Uygulama Kriterleri

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği üzerinde değişikliğe giderek Resmi Gazete ‘de yapılan değişikliği yayımladı. Yapılan düzenlemede Yeşil Kart sahibi hastaların belediye hastanelerine sevksiz bir şekilde gitmeleri sağlanıyor. Bunun yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen talep üzerine er yada erbaşların askerlik hizmeti öncesindeki dönemde katılım payı borçları askerlik süresi bitene kadar ertelenebilecek. Düzenleme ile gelen yeniliklerden diğerleri ise şunlardır;

  • Trafik kazasında uygulanan diş tedavilerinde, sabit yada hareketli diş protezlerinin 4 yıl olan yenilenme süresinin dikkate alınmaması artık iş kazası yaşayan kişilere de uygulanacak.
  • Yurtdışından kemik iliği nakli yapan hastaların şahıs ödemeleri fatura yada dekont tarihinde geçerli olan T.C. Merkez Bankası döviz satış kuru üzerinden değerlendirilerek TL cinsinden ödeme yapılabilecek.
  • Evde hemodiyaliz tedavisi görenler için gerekli olan sağlık kurulu raporu diyaliz merkezlerinde yapılan tedavilerde olduğu gibi tek uzman hekim tarafından düzenlenen raporu yeterli olarak kabul edecek.

Göz atabilirsiniz: Kanser Hastalarına Maaş İmkanı

Yapılan düzenlemelerin birçok hastaya hitap etmesi 2018 yılında önemli değişikliklerin yapılacağını gösteriyor. Öyle ki değiştirilen tebliğ de Sağlık Bakanı’nın önerisiyle vücut kitle endeksi 40 kg/m2 üzerinde olan kişilerde bulunan hastalıklar için obezite ameliyatları artık 35-40 kg/m2 arasında olanlar için de geri ödeme kapsamına alınacak. İlerleyici nörolojik hastalıklara sahip olan hastalar ile yürüme güçlüğü ve çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini taşıyan ‘’Ataksi Telenjaktazi’’ tanısı olanlar hastaneye müracaat yaptıklarında katılım payı ödemeyecekler.

35 İlaç Geri Ödeme Listesine Girdi

İlaç Geri Ödeme Komisyonu 21 Eylül 2017 tarihinde yaptığı toplantıda 94 adet başvuruyu sonuçlandırdı. Yapılan düzenlemeye 35 adet ilaç yeni bir SUT düzenlemesi gerektirmediği için ödeme listesine dahil edildi. Listeye dahil olacak olan her 3 ilaçtan 2’si daha önceden yurtdışından temin edilirken Türkiye’de ruhsatı alınmış olanlar olarak belirlendi. Bu ilaçlardan birisi ‘’İnterstisyel Sistit’’ tedavisinde kullanılırken diğeri de ‘’Hodgkin Lenfoma’’ ile ‘’Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma’’ tedavisinde kullanılıyor. Sonuncu ilaç ise ‘’Akciğer Kanseri’’ tedavisinde kullanılıyor. Tüm bunların dışında astım, lösemi ve mesane kanseri tedavilerinde kullanılması için 3 ilaç da yurtdışından tedarik edilecek.

İlginizi çekebilir: SSPE ve Verem Hastalarına Aylık Bağlanıyor

Bir önceki yazımız olan TOKİ’den 176 Bin 329 Konut Müjdesi başlıklı makalemizde Ergün Turan, TOKİ ve UEFA hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı