Güncel

ABD Petrol Fiyatları Tahmini Yükseldi

Kasım ayı kısa dönem enerji görünümü raporu ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından yayınlandı. Tüm dünyada en fazla geçerliliği olan bir Brent Tipi ham petrol için varil fiyatı 53 dolar ancak kurum yaptığı açıklamada gelecek sene varil fiyatının 56 dolar seviyesinde olmasını beklediklerini belirtti. Ekim ayında ise bu tahmin 54 dolar olarak açıklanmıştı.

EIA Tahmin Ayrıntıları

Yayınlanan kasım ayı raporu içerisinde ABD’nin Batı Teksas (WTI) türü ham petrol de belirlediği varil başına fiyatı 0,5 dolar daha yukarıya çekti. Böylece TWI tipi ham petrol için belirlenen ortalama fiyat 49,5 dolar gelecek sene ise 50,5 dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Yapılan açıklamalarda Suriye Arabistan ile Rusya’nın Petrol üretim kısıtlama Antlaşması’nın 9 ay daha uzatılması gerektiğinin altını çizildi ve anlaşmanın Mart 2018 yılının sonuna kadar geçerli olması ve petrol piyasasında arz fazlasını düşürülmesine katkıda bulunulması tavsiye ediliyor. EIA Ayrıca yaptığı tahminlerde bu yıl da gelecek ya da hayır ham petrol üretiminin tahmininin sabit tutulduğunu belirtti. Yapılan bu açıklama ABD tarafından bu yıl gerçekleştirilen petrol üretiminin günlük ortalama tahmini 9.2 milyon varil 2018 yılında ise günlük 9,9 milyon varil olması tahmin ediliyor. 2016 yılında ABD petrol üretimi günlük ortalama 8.9 milyon vali olarak hesaplanmıştı. Verilen bu rakamlar piyasanın çok fazla üzerinde olmadığı ancak piyasaları etkileyeceği tüm finans uzmanları tarafından açıklandı. Özellikle ülkemizde petrol fiyatlarının çok yüksek olmasına rağmen petrolde artan bu değer artışı en çok bize etkileyeceği görülüyor

Petrol Tahmininin Piyasalara Etkisi

ABD tarafından petrol üzerine yapılan bu tahmin tüm piyasalar üzerinde büyük bir etki yaratıyor. Özellikle petrole bağlı dolar beğendiğin değişmesine neden olduğu için bu tahmin tüm dünya piyasasında petrol fiyatlarının az da olsa yükselmesine neden oldu. Yapılan petrol üretim kısıtlaması anlaşmasının ABD tarafından faydası olduğu için petrol üreten ülkeler daha az üretim yaparak ABD’nin daha fazla piyasaya petrol sürmesine neden olacak. FED faiz kararının tüm yazıları etkilemesinin almayı petrol fiyatlarının değişmesi döviz üzerinde daha çok etkili oluyor.

Bir önceki yazımız olan Devlet Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi Verecek başlıklı makalemizde Hayvancılık Kredisi, Hibe Kredi ve Sıfır Faizli Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı