Güncel

ABD Endeksleri Düştü

Hisse senedi piyasalarında tüm dünyanın yanı sıra ABD içerisinde günün ikinci yarısında satışlar yoğunlaşmaya başlandı. Dow Jones 253 puan kayıp yaşadığı için yatırımcılar vergi indiriminde erteleme yaşanacağına yönelik endişelerini fiyatlara da yansıttılar. Bu durum sadece ABD’yi değil tüm dünya ekonomisini de etkiliyor.

ABD Vergi Reformu

Senato tarafından Beyaz Saray’da açıklanan vergi reformu tasarısı farklı bir şekilde kabul edileceğinin söylentilerinin çıkmasıyla birlikte analistler vergi indirimlerinin bir sene ertelenerek 2019 yılına devredilmesi kar satışlarını getirdiğini belirttiler. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında %43 kayıpla 23462,07 rakamına gerileyen Dow Jones sanayi endeksinin yanı sıra %0,58 düşüşle 6750,55 puana gerilerek Nasdaq ile %0,38 puan düşüş sonrası 2584,62 puana gerileyen S&P günü bu puanlar ile kapattı.

Yaşanan bu rakamsal değişimler doların günü aşağı yönlü seyirde geçirmesine neden oldu. Vergi tasarısı ile çıkan haberler ABD dolarının endeksinin %0,1’lik düşüşle 87,75 seviyelerine düşmesine neden oldu. Özellikle Euro dolar karşısında yaşadığı %0,3’lük değişim sayesinde 1.1628 seviyesine çıktı.

ABD Hazine Tahvilleri gün içerisinde aşağı yönde bir seyit izledi bu durum Avrupa’nın devlet tahvillerinin de aynı yönde değişimine neden oldu. Euro bölgesinde ise büyümenin beklentilerin üzerine olacağının açıklanması bölge tahvillerinde faizlerin artmasına ve fiyatların gerilemesine neden oldu. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayınlanan raporda bölge ekonomisinde 2017 yılı için geçerli olmak üzere büyüme beklentisinin %1,7 seviyesinden %2,2 seviyesine çıktığı belirtildi. Diğer yandan ise 2018 yılı içerisindeki beklentiyi ise %1,8 seviyesinden %2,1 seviyesine çıktığı açıklandı.

Petrol Fiyatlarının Piyasalara Etkisi

Ortadoğu kaynaklı petrol fiyatları bölgedeki jeopolitik risklerin etkisinden dolayı son 2 yılda görülen en yüksek seviyelere çıktı. Özellikle Suudi Arabistan’ın Lübnan’da bulunan vatandaşlarına ülkeyi terk etme çağrısı olası bir savaşın ön sesi olarak algılandığı için petrol fiyatlarını yükselmesine neden oldu. Savaş olan petrol ülkelerinde petrol üretimi ve ticareti durduğu için üretim yapan ülkelerin yükü arttığı için petrol fiyatlarında yükseliş yaşanıyor. Bu durum tüm dünya ülkelerinde ekonominin olumsuz etkilenmesi ve döviz ile altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. 2018 yılında petrol ülkelerinde yaşanan değişimler tüm ülkelerin özellikle sanayi alanında yaşayacağı büyümeyi etkileyecektir.

Bir önceki yazımız olan ABD Petrol Fiyatları Tahmini Yükseldi başlıklı makalemizde Petrol hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı