Güncel

65 Yaş Üzerine 1395 TL Yaşlılık Maaşı Veriliyor

Türkiye vatandaşı olan ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olmayan 65 yaş ve üzeri kişilere devlet tarafından her 3 ayda bir olmak üzere maaş bağlanıyor. Maaşı alabilmek için ikametin bulunduğu adresin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı’na başvuruda bulunmak gerekiyor.

2018 Yaşlılık Maaş Miktarları

534 TL altında geliri olan 65 yaş ve üstü kişiler 2018 Ocak ayı itibari ile yapılan memur maaşı zamları ile artacak. 2017 yılını Aralık ayında verilen aylık 251 TL ve 3 aylık ise 754 TL’ye denk gelen yaşlılık maaşları için normal zamların dışında bir zam teklifi meclise geldi. Verilen teklif kabul edilerek yasalaşırsa 65 yaş üzeri kişilerin 3 aylıklarına %85 oranında, engelli aylıklarına ise %40 oranında artış yapılacak. Böyle bir artış olması durumunda ise 65 yaş üstü kimsesiz ve muhtaçlara ödenen 3 aylıklar 754,45 TL’den 1.395 TL’ye çıkmış olacak.

Göz atabilirsiniz: Emekliye Faizsiz Kredi Desteği

Engelli maaşı alanlar için verilen öneride %40 ile %69 oranında engelli olanlar için ödenen maaş 1.132,98 TL’den 1.755,07 TL’ye yükselecek. Diğer yandan ise %70 üzerinde engelli olan ve bakıma muhtaç olan kişilere ödenen 1.699,47 TL yeni zam oranı ile birlikte 1.965,68 TL’ye çıkacak. 18 yaş altında engellilere bakan kişilere verilen engelli yakın maaşı 3 aylık bakım ödemesi 1.132,98 TL’den 1.755,07 TL’ye çıkacak. Verilen tüm bu rakamlara bakıldığında ciddi oranda bir artış yaşanacağı görülüyor. Ancak meclise verilen bu yasanın yasa haline gelmesi için çoğunluk tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Emekliye Özel Kredi Kartları

Yaşlılık ve Engelli Maaşı Alabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Bakımı ile sorumlu olan kimsesi olmayan 65 yaş ve üzeri kişilerin her 3 ayda 1 defa alabileceği yaşlılık maaşı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na şahsen başvuruda bulunması gerekiyor. Vekalet yolu ile yapılan başvurular kabul edilmediği gibi istenilmesi halinde SGK tarafından görevlendirilen memurlar yaşlıyı evinde ziyaret ederek gerekli evrakları doldurabiliyorlar. Üstelik bankalara gidip parasını çekemeyeceğini belirten kişilere de her 3 ayda bir SGK tarafından gönderilen memurlar yaşlılık maaşlarını evlerine gelerek elden teslim edebiliyorlar.

Engelli maaşı alabilmek yada engelli bakım parası alabilmek için ise SGK tarafından belirlenen şartlara uygun bir hastaneden engellilik oranını gösteren doktor raporu alınması gerekiyor. Engelli bakım parası alacak kişilerin 1. derece akraba olmaması halinde öncelikle 18 yaş altındaki çocuğun verasetini alması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Çin Kripto Para Piyasasını Bitirmeye Hazırlanıyor başlıklı makalemizde Çin ve Kripto Para hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı