Genel

65 Yaş Maaşı Ne Kadar?

65 yaş üstü kişilerin 2020 yılı itibariyle aldıkları maaş bilhassa sosyal güvencesi ve başka bir geliri olmayan kişilere devlet tarafından yapılan bir yardım niteliğindedir. 65 yaş maaşı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir yardımdır. Bu yardımların verilmesinde yardıma muhtaç kişilerin gelirinin ve başka bir güvencesinin olmaması esas alınır.

65 Yaş Maaşı Kimlere Verilir?

65 maaşı alabilecek kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün belirlediği kriterlere göre 65 yaşından büyük kişiler ve onların eşleridir. 65 maaşı alacak kişilerin;

  • T.C. vatandaşı olması,
  • 65 yaşından gün almış olması,
  • Mahkûm, kısıtlı veya devlete bağlı bakım evlerinde kalmıyor olması gerekir.

Diğer yandan yaşlılık aylığı almak için başvuracak kişi kendisi başvuru yapamıyorsa 18 yaşından büyük bir aile bireyi onun adına başvuru yapabilir. Söz konusu ödemeler parayı almaya hak kazanan kişi tarafından nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı ile PTT şubelerine giderek alınabilir.

Ayrıca emekli maaşına haciz gelir mi? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

65 Yaş Maaşı Almak Şartı Nedir?

65 maaşı almak için gerekli koşullar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

  • Kişinin kendisinin ve eşinin aylık net gelirinin asgari ücretin 3’te birinden az olması. Buna göre 2020 yılı itibariyle kendisinin ve eşinin aylık kazancı 701,32 TL’nin altında olan 65 yaş üstü kişiler 65 yaş maaşına başvurabilir.
  • SGK veya BAĞ-KUR gibi sosyal bir güvencesinin olmaması.
  • Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü veya kaymakamlıklar tarafından yapılacak gelir tersi ile aylık net gelirinin belgelenmesi ve sosyal yardıma muhtaç sınıfında görülmesi.
  • Maaş harici ayrıca kira veya miras yoluyla sağlanabilecek başka bir gelirinin olmaması.
  • Daha önceden 65 maaşı haricinde devlet yardımı niteliğinde engelli veya malullük maaşı gibi bir gelir elde ediyor olmaması.

65 Yaş Maaşı Nasıl Hesaplanır?

65 maaşının tutarı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yıllık enflasyon ve asgari ücret artış oranı esas alınarak hesaplanır. Buna göre 65 yaş maaşı almak için hesaplama temel alınan tutar nasıl o yılın asgari ücretinin 3’te 1’i ise aynı şekilde ödemelerde de asgari ücrete uygulanan artış oranı esas alınacaktır. Buna göre 2020 yılı itibariyle 65 yaş maaşı aylık olarak 672,81 TL olarak ödenmektedir. Ödemeler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından aylık olarak yapılır.

Diğer yandan şayet bir ede 65 yaş üzeri iki kişi yaşıyor ve bu iki kişinin hiçbir geliri yoksa bu durumda ikisi birden ayrı ayrı 672,81 TL 65 yaş maaşı alabilirler. Çünkü içlerinden birisi 65 yaş maaşı alıyor olsa bile aylık olarak aldığı 672,81 TL maaş bu iki kişinin kişi başı gelirini 65 yaş maaşı almak için belirlenen asgari ücretinin 3’te 1’i sınırının üzerine çıkartmayacak ve diğer kişi de 65 yaş maaşına başvurabilecektir.

65 Yaş Üstü Yaşlıların Alabileceği Diğer Yardımlar

Devlet yardımları kapsamında 65 yaşından büyük kişilere yapılan diğer yardımlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • 65 yaş üstü kişiler şayet engelli ise kişi başına düşen gelirlerinin yine asgari ücretinin 3’te 1’inden az olması kaydı ile engellilik oranı %40 ile %69 oranı olması durumunda aylık 537,09 TL ve engellilik durumunun %70 ve üzeri olması durumunda aylık 805,62 TL engelli aylığı alabilirler.
  • 65 yaş üstü engelli kişilere evinde bakan yakınları da bu yakınlarının 65 yaş maaşı alıp alınmadığına bakılmaksızın aylık 537,09 engelli bakım aylığı alabilirler.

Bir önceki yazımız olan Horoz Lojistik Personel Alımı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı