Krediler

6 Adımda Kredi Notu Yükseltmek

Bankacılık sistemi, tarihin en eski zamanlarından beri var olan bir uygulamadır. Bu sayede müşterilerin ihtiyaçları, her zaman bankaların politikalarını etkilemektedir. Bankacılık sistemi, klasik dönemlerinde yavaş ve ağır işlemleri içerisinde barındırmaktaydı. Bu yüzden de müşteri sayısı az ve maliyetler yüksek derecedeydi. Modernizasyon ve teknolojik gelişmelerin ilerlemesi sayesinde, bankaların işlem hızı oldukça artış gösterdi.

Bu sayede birçok yeni müşteri bankaların bünyesine katıldı. İşlem hızına uygun olarak da maliyetler düşürüldü ve bankacılık sistemi her kesimden müşteriye hitap edecek pozisyona ulaştı. Bankacılık sektörü, ilerleyen süreçte müşterilerinin bütün ihtiyaçlarına karşılık vermek amacıyla çeşitli uygulamalar başlattı. Bunların içerisinden kredi vermek, modern bankacılık sistemindeki en önemli konulardan bir tanesi haline geldi.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu Nedir?

Bankalar, müşterilerine kredi vermek ve ihtiyaçlarını gidermek adına belirli şartlar oluşturdu. Böylece risk algısını sevmeyen bankalar, ödeme geri planında risk yaratacak müşterilerin arındırılmasını sağladı. İstenen evrakların yanında, bankacılık sisteminde bir sistem geliştirildi. Bu sistemin adı Kredi Kayıt Bürosu oldu. Tüm büyük bankaların bu havuza bilgi paylaşımları sayesinde, kredi notu denen bir kavram literatüre kazandırıldı.

Kredi notu, kişilerin daha önceden finansal hayatlarında yaptığı işlemler sayesinde üzerindeki kimliği görevini gördü. Kişiler bankalara kredi başvurusunda bulunduklarında, bankalar bu kredi notu sayesinde kişinin güvenilir olup olmadığını incelediler. Kredi notu belirli bir seviyede olan kişiler, bu sayede bankalardan kredi çekme şansına sahip oldu.

6 Adımda Kredi Notu Yükseltmek

Bankaların kredi notu düşük olan kişilere kredi vermemesiyle birlikte, artık müşteriler de kredi notlarını arttıracak yöntemlere başvurdular. Bu yöntemler aşağıda belirtildiği gibi uygulandığı takdirde, zamanla kredi notu yükselecek ve kredi çekebilir hale ulaşacaktır.

  1. Öncelikle kredi notunun yükselmesi için, bankaya olan bütün borçların ödenmesi gerekir. Hatta sadece banka borçları değil, devlete karşı olan yükümlülüklerin de yerine getirilmesi gerekir.
  2. Kredi kartı veya banka kartı kullanmak, para akışını sağlamanın ilk adımıdır. Bu sayede kredi notunun yükselmesi sağlanır.
  3. Banka hesapları arasından işlem yapılmayanlar kapatılmalıdır. Böylece kredi notunu düşüren engeller ortadan kaldırılır.
  4. Küçük miktarda ihtiyaç kredileri çekmek ve bunları tamamıyla geri ödemek, kredi notunu arttıracaktır.
  5. Kredi başvuruları arasında belirli bir zaman olmalı ve bu sayede kişilerin kredi notlarında negatiflik ortaya çıkmamaktadır.
  6. Ödeme planındaki düzenli ve sürekli ödemeler, kredi notunda artış sağlayacak ve bu sayede kredi çekmenize yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretli Ev Kredisi Alabilir mi? başlıklı makalemizde asgari ücretli en fazla ne kadar kredi çekebilir ve Asgari Ücretli Ev Kredisi Alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı