KOSGEB

43 Ürüne 500 Milyon TL Devlet Desteği

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Yerli sanayiye destek verilmek amacıyla toplamda 2800 ürün inceleme altına alınarak toplamda 15 milyar tasarruf sağlayacak olan 43 ürüne teşvik paketi hazırlandı. Bilim Sanayi Bakanlığı tarafından kurulan özel bir ekip ara ve yatırım malı ithalindeki ürünlerin tek tek incelemesini geçekleştirdi. Devlet tarafından verilen teşvik ile ithal edilen ürünler artık ülkemizde de üretilebilecek.

Bilim Sanayi Bakanlığı Destekleri

Türkiye içerisindeki imalat sanayisinin 104,8 milyar dolarlık ara mal ithali olan 2.768 ürün grubunu teknoloji düzeyine göre inceledi. Türkiye’nin üretim yetenekleri uluslararası pazar büyüklüğü ile rekabet potansiyeli incelenerek kısa vade içerisinde yerli üretilebilecek 43 adet ürün belirlendi. Bu ürünler 2016 yılında 15 milyar dolarlık ithalat payına sahip olduğu da tespit edildi.

Sanayi 4.0 kapsamında stratejik önem taşıyan yazılım ve bilişim sanayii odak sektörler arasına dahil edildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı TÜBİTAK, KOSGEB, Türk Patent, TSE ve Marka Kurumu ile ilgili 5 kritik sektör öncelikli olarak maddi olarak desteklenecek. Verilecek tüm destekler için 500 milyon TL teşvik paketi hazırlandı.

KOBİ’ler EXİMBANK Kapsamına Alındı

Ekonomi bakanlığı tarafından döviz kazandırıcı hizmetler sektöründe faaliyette bulunan orta ve küçük boy işletmelerin Eximbank’ın düşük maliyetli kredilerinden daha fazla faydalanmaları için KOBİ tanımını genişletti. Yapılan düzenleme ile uluslararası taşımacılık hizmetleri, turizm hizmetleri, müşavirlik, mühendislik ve yurtdışına yönelik olarak gerçekleştirilecek müteahhitlik döviz kazandırıcı hizmetler kapsamına alındı. Bu kapsamda belirlenen 10 bin firma bankanın verdiği avantajlı kredilerinden faydalanabilecek. Özellikle yazılım ve bilgisayar teknolojilerine yönelik teşviklerin artış göstermesi okullarda kodlama eğitimlerinin de verilmesini sağladı. Bu bağlamda önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye kendi yazılımını üretebilen ülkeler arasına girmesi hedefleniyor.

Göz atabilirsiniz: Girişimcilere Gayrimenkul Sektöründe Fırsat

Milli Sanayi Talepleri Arttı

Türkiye’nin Afrin operasyonlarında yerli silah sanayi ürünlerini kullanmasından sonra birçok ülkeden yerli silahlara talep gelmeye başladı. Özellikle isabet oranları oldukça yüksek olan füzelerin en çok talep gördüğü yerli ürünler içerisinde ayrıca lazer işaretleme sistemleri de yüksek talep gören ürünler arasında yer aldı. Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında kullanılan mühimmatın %70’i yerli imkanlarla ve Türk mühendisler tarafından oluşturuldu. İlk defa denenen teknolojilerin de başarılı sonuçlar vermesi anında diğer ülkelerden sipariş gelmesini sağladı.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB’den ‘’İş Birliği- Güç Birliği’’ Projelerine Destek başlıklı makalemizde Faruk Özlü ve KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı