Bankalar

4 Hesap işletim ücreti almayan banka

Bankacılık sektörü dünyanın en kazançlı sistemlerinin başında gelmektedir. Özellikle Türkiye’de, ballı kaymak olan bankacılık, müşterinin attığı her adımdan kazanç sağlayan bir düzene göre oturtulmuştur. Bankada yapılan her işlemden, ATM lerde yapılan çoğu işlemden ve son yıllarda yaygınlaşan mobil uygulama ve internet şubeciliği işlemlerinin her kaleminden belli bir miktar komisyon almaktadırlar. ATM den bakiye sormak için bile komisyon alan bankalar çoğunlukta.

Müşterisine bilgi fişi çıkaran banka ATM leri, 3 santim ebatlındaki fiş için bile 2,5 TL talep etmektedir. Şaşırmayın! Bunu yapan bankalar var. Tüketicinin en çok canını sıkan komisyonlardan biri ise, bankaların hemen hepsinde olan hesap işletim ücretleridir. Son zamanlarda tüketiciler, hesap işletim ücreti almayan bankalar konusunda arayışa girdi. Bunun farkına geçte olsa varan birkaç banka bu ücreti ortadan kaldırdı. Ortalama hesap işletim ücreti, 2018 yılında 150 TL civarındadır. Bankalar bunu 6 aylık tahsil etmekte ve senede 2 kez olmak sureti ile almaktadır. Büyük bir lütuf gösterir gibi, 2 takside bölmeleri de olayın enteresan kısmı tabi.

Göz atabilirsiniz: En hesaplı ihtiyaç kredisi nerede?

Asgari ücretin 1600 TL olduğu bir ülkede, %10 kadar kısmının basit bir hizmet için verilmesi, gerçekten tüketicilerin hiç hoşnut oldukları bir durum değildir. Bu sebepten dolayı, banka müşterileri nezdinde, hesap işletim ücreti almayan bankalar en çok tercih edilen bankalar olmaya başlamıştır. İlk olarak Kuveyttürk bankasının başlattığı bu uygulama, kullanıcılar tarafından çok beğenilip kullanılmaya başlayınca, bunu takip eden birkaç banka da hesap işletim ücreti almayan bankalar listesine girmeyi başardı.

Hesap işletim ücreti nedir

Bankaların, müşterilerden kullandıkları vadesiz veya vadeli mevduat hesaplarının işletilmesi karşılığında tahsil ettiği senelik hizmet bedelidir. Nereden baksanız tutarsız, nereden baksanız ahmakça bir uygulamadırJ Düşünsenize, müşteri oluyorsunuz, paranızı işletmelerine ve paranız üzerinden para kazanmalarını sağlıyorsunuz ve üzerine para ödüyorsunuz. Hesap işletim ücreti adlı altında alınan bu ücretlerin çok yüksek olması da müşteriler için dezavantajdır. Özellikle son 2 senedir, hesap işletim ücreti almayan bankalar konusunda tercihlerini kullanan tüketiciler, bu bankaları tercih ederek işlemlerini yürütmektedir.

Bankaların hizmet ücretleri

Son 1 senedir BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ) nihayet, alınan bu fahiş hizmet bedellerinin farkına vardı ve yeni yeni müdahale etmeye başladı bankalara. BDDK bu hizmet ücretlerine belirli üst limitler getirmeye başladı. Örneğin Ortak ATM adı altında ( Her ATM den, tüm banka kartlarından para çekim hizmeti ) ortaya koyulan hizmet, tüketicileri çileden çıkarmaya başlamıştı. Akbank ATM cihazından, Garanti bankası kartınızla para çekmeye kalktığınızda 20-30 TL ye kadar işlem ücreti alınıyordu. 100 TL çekmek için 20 TL ödemek zorunda kalıyordunuz. BDDK buna bir sınır getirdi. Artık her 100 TL için üst sınır 2.30 TL oldu. Darısı diğer hizmet bedellerinin başına diyelim. Bankaların aldıkları hizmet ücretlerine birkaç örnek vermek için bir liste hazırladık ( Ücretler ortalamadır. Tüm bankaları tek tek yazmak yerine, ortalamayı temel almak istedik):

 • Bankadan eft yapmak: 50 TL
 • İnternet veya mobil şubesinden EFT yapmak: 5 TL
 • Bankadan havale yapmak: 45 TL
 • İnternet veya mobil şubeden havale: 3 TL
 • Yurtdışına Swift havale ücreti: 75 TL
 • ATM den para yatırma: 8 TL
 • Başka banka kredi kartı borcu ödeme: 14 TL
 • Bireysel kredi masrafı: 175 TL

Liste uzayıp gider. Alınan ücretlere bakarsanız eğer, bankacılık sisteminin neden en kazançlı sistem olduğunu anlarsınız.

Bankaların hesap işletim ücretleri 

Bir başka listeyi de hesap işletim ücretleri için yapmak istedik. Gerçi konumuz hesap işletim ücreti almayan bankalar ama ona en son geleceğiz. Aşağıdaki listede 2018 başlıca bankaların hesap işletim ücretlerini göreceksiniz. Bazı bankalar tek seferde tahsilat yapsa da, çoğu banka bu hizmet bedelini 2 eşit taksitte tahsil etmektedir ( her 6 ayda bir )

 • Akbank: 132,60 TL
 • Garanti: 165 TL
 • İş bankası: 176 TL
 • Halk Bankası: Her ay 6,5 TL
 • Yapı kredi: 129 TL
 • Vakıfbank: Her ay 8 TL
 • Denizbank: Her ay 13.90 TL
 • Ziraat: 80 TL ( 3 ayda bir 20 TL alınıyor )

Hesap işletim ücreti yasal mı?

Maalesef yasal. Türk Ticaret Kanunu’nun 22.maddesi hükmüne göre “Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesi ile ilgili iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir” hükmü bankaların, tüm bankacılık hizmet ve işlemleri üzerinden ücret ve masraf tahakkuk ettirmesine izin vermektedir.

Hesap işletim ücretini nasıl geri alırım?

Aslında bunun için birkaç yöntem var ama biraz baskın olmanız gerekirJİçinizdeki canavarı ortaya çıkarmalısınız. Evet, aynen öyle. Eğer bankanın eski ve değerli bir müşterisi iseniz, müşteri hizmetlerini veya direkt banka şubenizi arayıp, hesaplarınızı ve kredi kartlarınızı kapatacağınızı söyleyip şikâyetinizi dile getirin. Hatta tüketici hakem kuruluna ve hatta gerekirse mahkemeye taşıyacağını belirtirseniz, %50 gibi bir şansınız olabilmektedirJ Kaale alınacak bir müşteri değilseniz, maalesef pek bir şansınız olmuyor.

Hesap ücreti ödememek için ne yapmalı

Bankalara hesap işletim ödememek için bazı yollar var. Bunları sizlerle paylaşmak isteriz.

 • Otomatik fatura ödeme talimatı verin. Bazı bankalar 2 veya üzeri otomatik fatura ödeme talimatı veren müşterilerinden hesaplarından hesap işletim ücreti almamaktadır
 • Maaş hesaplarından hesap işletim ücreti alınmaz. Eğer bankanız ısrarla bunu sizden tahsil etmeye çalışırsa, mutlaka tepkinizi koyun
 • Emekli aylığı alınan maaşlardan hesap işletim ücreti alınmaz
 • Ticari hesapların çoğundan hesap işletim ücreti alınmaz. Bazı bankalar alıyor ama uyarı yaparsanız derhal iade ederler.
 • Çek kullanan hesaplardan hesap işletim ücreti alınmaz

 

Hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileri

Kuveyttürk:

Kuveyttürk bankası, Hesap işletim ücreti almayan bankalar arasında ilk sıradadır. Yıllardan beri hiçbir hesaptan işletim ücreti almamaktadır. Aynı zamanda tüm internet ve mobil şube havale – eft işlemleri ücretsizdir. Ve sıkı durun, firmalara sağladığı Sanal Pos bile ücretsizdir. Kuveyttürk, bankacılık sektöründe gerçekten çok kaliteli servis sunan bir bankadır.

Enpara:

QNB Finansbank bünyesinde servis sunan Enpara, hesap işletim ücreti ve havale – eft işlemleri için ücret almamaktadır. Yalnız son aylarda hizmet kalitesinin düştüğüne dair duyumlar almaktayız. Yakın zamanda bu hizmetleri ücretli olarak sunmaya başlarlarsa şaşırmamak lazım.

İlginizi çekebilir: Enpara Anında Hesapta Olan Kredi

Albaraka Türk:

Hesap işletim ücreti almayan bankalar arasında yerini almaktadır Albaraka Türk bankası. Aynı zamanda kredi kartı aidatı da bulunmamaktadır.

Türkiye Finans Bankası:

Kredi kartı ve ATM kartları haricinde, hesap işletim ücreti de almamaktadır.

Tüketicilerin çok yüksek hizmet ücreti alan bankalara tepki gösterip, bu bankaları kullanmaması gerekir. Bu tepkiler mutlaka yerini bulacaktır. Her önümüze koyulan hizmet ücretini, hiç itiraz etmeden kabul edersek, bankaların çılgın ücretleri her geçen gün daha çok artacaktır. Size tavsiyemiz hesap işletim ücreti almayan bankalar listesinden size uygun olan bankaları kullanmanızdır. Tabi bu bankalar da yakın zamanda hizmet anlayışını değiştirmezse

Bir önceki yazımız olan Yanlış eft ne zaman iade edilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı