İcra ve Yasal Takip

3300 TL Altı Borçlarda İcra İtiraz Durumu

Tüketici Birliği Federasyonu üyesi olan Ali Körükçü bankacılık sektöründe 3300 TL altı borcu olanlar için borçluya hemen açılan icra takibinin artık yapılamayacağını belirtti. Tüketicinin aleyhine işleyen hukuki süreç Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından alınan içtihat değişikliği kararı sayesinde artık şirketlerin icra takibi başlatması daha zor hale geldi.

Gelen İcraya İtiraz Edin!

Tüketiciler ile şirketler arasında yaşanan borç ve alacak ilişkisini Yargıtay yeniden düzenleyerek 2015/10571 esas sayılı ve 2015/8738 karar sayılı 18.03.2015 tarihli alınan kararda şunlar belirtiliyor;

  • Tüketiciler ile şirketler arsasında kredi, fatura yada benzeri sebeplerden dolayı açacaklar için icra takibi yoluna gitmeyi hukuken kabul edilemez bulunmuştur.
  • Bu durumda şirketlerin yapmaları gereken ilk durum Tüketici hakem Heyetlerine başvuruda bulunarak alınacak kararın beklenmesi gerekiyor. Heyet tarafından alınan karar sonrası icra takibi işlemleri başlatılabilecektir.

Şirketlerin Tüketici Hakem Heyetlerine yaptığı başvurular 3 ay ile 6 ay arasında karara bağlanacak ancak müracaat sayısının çok olmasına bağlı olarak da ilden ile göre bu süre 1 yıla kadar çıkabilecek. Bu süre içerisinde fazladan vekalet ücreti yada masraf yükümlülüğü ile karşılanmayacağı da açıklandı.

Göz atabilirsiniz: Banka Borçları ve İcra Zaman Aşımı Süreleri

Tüketici Hakem Heyetinin Verdiği Süre

Kararın verilmesine kadar geçen süre içerisinde borçlu ile alacaklı olan şirketin bu süreci iyi bir şekilde değerlendirerek aralarında sulh yoluna gitmeleri tavsiye ediliyor. Ancak bu süre içerisinde borçlu kişi 3300 TL altı borçlarını ödemezse heyetten çıkan karara göre şirket icra takibi başlatabilecek. Tüketicilerin ödemedikleri borçlardan dolayı hakem heyetine başvurmadan icra takibi başlatılırsa takibin başlatılmasından sonra 7 gün içerisinde icra dairelerine başvurarak karara itiraz etmeleri gerekiyor. Belirtilen süre içerisinde itiraz etmeyen kişiler takibin kesinleşmesinden sonra itirazda bulunamıyorlar. Yapılacak itiraz sonrası ise alacaklı olan şirket Tüketici Hakem Heyetine başvurmak zorunda kalıyor. Borçlu için en az 3 ay süre tanıyan bu karar borcun ödenmesi halinde dosya kapanması ile sonuçlanıyor.

İlginizi çekebilir: Eve Gelen İcralarda Hangi Eşyalar Haczedilir?

Verilen tüm bu bilgilerin dışında 6502 sayılı Tüketici Korunması Hakkında Kanunun 68. Maddesi’nde belirtilen parasal sınırlar her takvim yılı içerisinde yeniden değerlendirme artırılarak tespit ve ilan ediliyor. Tüketicinin bu artış oranlarını takip etmesi ve bu oranlara bağlı kalarak başvuruda bulunmaları başvurularının daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Banka Borçlarında Kefile İcra Gelir Mi? başlıklı makalemizde İcra ve Kefillik hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Resmen insanları soyuyorlar. Bu kanunla birlikte geçmişe etkili borçlar dahi kalkıyor ortadan. Reklama girer mi bilmiyorum ama icraiptal.com sitesindeki avukatlar bu takipleri iptal ediyorlar. Benim 600 liralık borcumu 1 yılda 2000 lira yapmışlardı aile evime icraya gelmişlerdi şimdi iptal ettirdim artık arayıp sormuyolar da kendilerine teşekkürü borç bilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı