GüncelKOSGEB

300 Koyun Projesi’nde Başvurular Başladı Şartlar

Tarım Bakanı tarafından hayvancılığı destekleme kapsamında 300 adet koyum verilmesine ilişkin başvuru durumu netleşti. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce (TİGEM) sözleşme imzalanacak yetiştiricilere satılacak 300 başa kadar küçükbaş hayvan için başvurular alınmaya başladı.

Koyun sayısının artmamasının et üretimini olumsuz etkilemesinden dolayı Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi’yle sözleşmeli üretim modeli belirlendi.

Belirlenen modelle köylerde, atıl kalan mera alanlarını üretime kazandırmak, koyun barınaklarının tam kapasite kullanımını sağlanmak, ülkede koyun varlığını artırmak, kırsalda koyunculuk yapan insanları sosyal güvenceye kavuşturmak amacı ile aynı zamanda bir sosyal destek olacaktır.

TİGEM, proje kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak. Dileyen kişi 100-200 gibi sayılarda da talep oluşturabilecek. Yine TİGEM tarafından bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verilecek. Avans ayni yada nakdi şeklinde olabilecek. Doğacak kuzulara alım garantiside verilece olup taban alım fiyatı önceden ilan edilecektir. Söz konusu hayvanların alımı için başvurular TİGEM’in internet adresi olan www.tigem.gov.tr ‘den alınmaya başlandı.

Projeye göre, üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedeli avans olarak verilecek. Sözleşme imzalanacak yetiştiricilere kendi işletmelerinde TİGEM tarafından eğitim imkânı da sunulacak. Satış durumu ise sütten kesimi müteakip kuzular alınacaktır. TİGEM den alınan avans düşüldükten sonra hak edişi üreticiye ödenecek yine üretilecek süt ve yün gibi üretimler yetiştiriciye kalacak. Üreticilerin bu hayvanlar için yaptıracağı zorunlu TARSİM sigortası da ücretsiz olacak ve Bakanlık tarafından karşılanacak.

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Üretici başına 300 başa kadar küçükbaş hayvanın verileceği projeyle ülkede 500 bin baş anaç küçükbaş hayvan temin edilmesi planlanıyor. Projeyle 8. yılın sonunda dişi sayısının toplam 5 milyon başa ulaşması ve yaklaşık 3 milyon 250 bin baş erkek kesimiyle 52 bin 300 ton et üretimi hedefleniyor.

Kimler Başvurabilir Şartları Nedir?

Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken; “Üretim yapacağı yerin mera alanı, kaba yem üretebilme durumu, hayvan varlığı, cinsiyet ve yaşı, hayvan barınağına sahip olması, halen hayvancılıkla uğraşıyor olması” şartları göz önünde bulundurulacak. Özetle köyde olan hayvan otlamasına uygun mera olması ahır ağıl gibi yapıların olması yine hali hazırda küçük baş hayvancılık yapıyor olması şartların yerine getirilmesi konusunda yeterli olabilecektir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Destek Programları başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı