İş Fikirleri

2020 Yılında Pazarda Tezgah Açmanın Yolları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Pazar yerleri ülkemizin her köşesinde, bir ara mahallede kurulmaktadır. İnsanlar da çoğunlukla buralardan alışveriş yapmaktalar. Pazarlar hem ürün çeşitliliği, ulaşımın kolay olması ve ucuz olmasıyla insanları kendine çekmektedir. Pazar tezgahı alarak bu işe başlayacaklara; tezgahı satın almalarını ya da kiralamalarını tavsiye ederiz. Tezgahınızda satacağınız malzemeleri ve ürünleri belirlemeniz de ikinci aşama olacaktır. Ürünler arasında bir program yapmalısınız, hangi ürün daha çok satılır onu araştırınız, sonrasında bir karar verirsiniz. Yazı içeriğinde yer alan, sizin için derlediklerimize bakalım: Tezgah açabilmenizin şartlarını, Pazar tezgahı güncel fiyatlarını, Tezgahta hangi ürünleri satabileceğinizi ve Kiralamanın Avantajlarını anlatmaya çalışacağız. Pazaryeri kiralamak isteyenlere; Çekmeköy ve Ümraniye gibi yoğun nüfuslu ilçeleri öneririz.

Pazar Tezgahı Kiralamanın Avantajları

Pazar yerlerinin çokluğuyla karşılaşmışızdır; kimisi bir sokak arasında karşımıza çıkar, kimisi bir kapalı otopark alanında kurulmuştur. Kimisi de mahallenin caddesinde kurulmuş pazar yerlerine rastlıyoruz. Ülkemizin her ilinde ve ilçesinde, günün belli saatlerinde kurulan sabit pazar yerleri bulunmaktadır. Bu yerlerin açılış ve kapanış saatleri ilgili belediye tarafından düzenlenmiştir. Satıcılar burada ürün satabilmek için neler yapmalılar? Kafasına esen pazarda yer açabilir mi? Tabii ki hayır! Her isteyen kafasına göre yer açamaz, pazarda bir ürünü satabilmeniz için, tezgahı kiralamanız ve satın almanız gerekir.

Yine üretici olanlara yani çiftçilere tavsiyemiz, kendi ürettikleri ürünleri satabilecekleri tezgahlar açabilirler. Yine ev hanımları evde ürettikleri çocuk kıyafetleri için bir tezgah kiralayabilirler ve bir kazanç elde edebilirler. Elinde ürün olmayanlarsa, toptancılardan aldıkları ürünleri pazarda satabilirler. Gıda üzerine ürün temininde bulunanlar genellikle köylüler olmaktadır; köy peyniri, yoğurt, çökelek, çeşitli sebzeler ve meyveleri ve benzeri ürünleri sattıklarını görmekteyiz. Köy insanının yetiştirdiği ürünler için pazarda yer kiralayarak, aile bütçelerine katkı yaptıkları görünmüştür. İşi sürekli ve düzenli bir biçimde yapanlar için, kazançları da aynı oranda yüksek olacaktır. Pazarda satacağınız ürünleri önceden belirlemenizde fayda vardır. Sonrasında pazar tezgahı kiralama aşamasına geçebilirsiniz. Kiralama için şartları aşağıda saydık;

Kiralama sahibinin vergi mükellefi olması şarttır.

Belediyeler tarafından belirlenen; meyve, sebze veya temel ihtiyaç maddeleri, gıda ürünlerini satıyor olmanız gerekir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sisteminde kayıtlı bulunmanız gerekir. Bu; pazarcılar ve üreticileri kapsamaktadır.

Kiralama yapacak kişinin Esnaf ve Sanatkarlar Odasında kaydının bulunması yani kayıtlı olması gerekir.

Daha önceki yıllarda Belediye tarafından, kişinin kiralamayla ilgili bir problem yaşamamış olması gerekir. Burada; ilgili belediyenin kişinin hakkında kira sözleşmesinin feshi yönünde bir kararı olmaması gerekir.

Tezgah Açabilmenizin Şartları

Pazar tezgahı açabilecekler için, yukarıda sayılanları yaptıktan sonra bu işe atılabilirler. Yer kiralayabilir veya satın alarak, ürünlerini satmaya başlarlar. Mevzuatta anlatıldığı üzere, pazar yerinde tezgah açmak isteyenlerin kurulum yapabilmeleri için ekipmanlarını tamamları gerecektir. Yer tahsisi için gerekenlere bakalım;

Tahsis yolları işletim hakkı vardır yani işletilmesi, bu üretici ve semt pazarlarında görülen bir şeydir. Tahsis önceliğine, daha önce belediye sınırları ve mücavir alanları kapsayacak genişlikte olmalıdır. Burada daha önce tahsis yeri verilmemiş kişilere, pazar yerlerinde satış yeri mevcut olmayanlara öncelik verilecektir.

Pazarda yer alan tezgahların yüzdelik bakımından sayısı, %20’si; üreticilere tahsis edilen satış yeri oranını temsil eder. Satış yeri sayısının %20’sinden az olmaması ön koşuldur.

Pazarda organik ürünü yapılan alanlar ayrılmıştır. Burada satıcılar için yalnızca organik ürün satışı yapılmaktadır.

Mahalle aralarında veya cadde, otoparklarda kurulan pazar yerleri için, tezgahların üretici adayları tarafından dolmaması halinde, diğer başvuru sahiplerine yer tahsisi söz konusu olabilir.

Pazar yerinde tezgahta satış yapanlar için bir kural vardır. Bir üretici birden fazla yerde tezgahta satış yapamaz. Bu sayı iki adetle sınırlanmıştır.

Burada yapılan tahsis işlemini yapan, belediye encümeni olmaktadır.

Tezgah Fiyatları Ne Kadardır?

Ürün satışında bulunacaklar için, ne miktarda ürünü satacaklarına karar vermeleri ve hangi fiyattan satacaklarına karar vermeleri gerekir. Giyim sektörü için düzenlenen tezgahla, meyve ya da sebze satacağınız tezgahlar aynı boyutta olmayacaktır. Burada pazar tezgahında bulunması gerekenlere bakalım; katlanabilir iskemle, para çantasının bulunması, masa veya çadır bezi, katlanabilir sergi aparatı, sehpalı bir masa, diğer sehpalar, hesap makinesi, tartı aleti, şemsiye veya örtü (açık pazar yerleri için)  gibi eşyaların da temin edilmesi lazımdır. Tezgah kiralama ve satın almak için azami gereken para miktarı, 200 TL ila 5.000 TL arasında değişebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bayilik veren firmalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı