Genel

2020 Yetim Maaşı Ne Kadar, Kimler Alır?

Devlet tarafından 2020 yılında ödenen yetim aylıklarının tutarı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilmektedir.  Buna göre bakanlık yetim maaşı veya öksüz maaşı adı altında farklı yardımlar ile anne ve babasını kaybetmiş ve geliri olmayan çocuklara ve bu çocuklara bakan yakınlarına yardım ödemeleri yapmaktadır.

Yetim maaşı esas olarak yetim çocuğun bakımını karşılayan yakınına yapılan bir yardım niteliğindedir. Her ne kadar sembolik olsa da bu yardımın yanı sıra hem bakımı üstlenen hem de yetim çocuk devlet tarafından yapılan diğer yardımları da ayrıca alabilir. Nakdi yardımlar haricinden devletin ve kamu kurumları dışındaki vakıfların özellikle yetim veya öksüz çocuklara yönelik birçok yardımı ve özellikle eğitim konusunda desteği vardır.

Yetim Maaşı Kimler Alır?

Yetim maaşı alabilecek kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından şu özelliklere sahip olması halinde yardıma hak kazanır:

 • Babasını veya hem anne hem babasını kaybetmiş olmak,
 • 18 yaşından küçük olup başka bir gelirinin olmaması.

Dolayısıyla bir çocuğun yetim maaşı alabilmesi için anne ve babasını kaybetmiş olması 18 yaşından küçük olması şartı ile yeterlidir. Örneğin anne ve babasını kaybetmiş bir çocuk geliri olan bir akrabasının yanında kalıyorsa bile devlet tarafından öksüz ve yetimlere yapılan yardımlardan faydalanabilir. Diğer yandan geliri olduğu için ona bakan akrabaları herhangi bir yardım alamaz.

2020 yeşil kart maaşı ile ilgili bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Yetim Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Yetim maaşı almak için sağlanması gereken koşullar temel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Anne veya babasını veya her ikisini de kaybetmiş olması,
 • Anne veya babasını kaybetmiş bir öksüz yakınıza bakıyor ve sosyal güvencesinin olmaması ve ailede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması durumu.

Yetim maaşı sadece yetim çocuğa değil aynı zamanda bu çocuğa bakan yakınına da verilir. Şayet yetim çocuğa bakan aile gelirden yoksun ise bakımını üstlendiği yetim adına yetim maaşı alır. Diğer yandan ailenin Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü veya başka bir kurumdan yoksulluk nedeni ile aldığı diğer yardım veya yardımlar yetim maaşı almasını engellemez.

Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim maaşı almak üzere başvuru yapmak isteyen kişilerin kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü temsilciliklerine başvurması gerekir. Bu başvuru sırasında istenen evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı,
 • Bakımını üstlendiği yetim ile ilgili yakınlık derecesini gösteren nüfus belgesi,
 • Yetim kişiye bakan yakınının geliri olmadığını gösteren gelir testi belgesi,
 • Dilekçe.

Bu evraklarla Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne başvurduktan sonra e-devlet üzerinden başvuru takibi yapılabilir. Başvuru sonuçlanıp olumlu cevap alınırsa söz konusu yetim bakım maaşları PTT kanalı ile ödeniyor. Yetim çocuk 18 yaşından küçük olduğu için devlet tarafından yapılan söz konusu yardımları çocuğa bakan kişi alır.

Yetim Maaşı Tutarı Nedir?

Yetim maaşı tutarı farklı tutarlarda ve kapsamlarda yardımları içerecek şekilde aşağıdaki gibi:

 • Annesi veya babası vefat eden 18 yaşından küçük yakınına bakan ve geliri olmayan kişiler 2 ayda bir 100 TL yetim maaşı alırlar.
 • Ayrıca eşi vefat ettiği halde geliri de olmayan yetim anneleri iki ayda bir 275 TL eşi vefat eden kadına yönelik yardımlardan da yararlanırlar.
 • Yetim çocuklar için yılda iki defa ocak ve haziran aylarında şayet yetim çocuk okul öncesi eğitimdeyse 620 TL, ilk öğretime devam ediyorsa 930 TL, orta öğretime devam ediyorsa 992 TL, yüksek öğretime devam ediyorsa 1.116 TL yardım yapılır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Yeşil Kart Maaşı Ne Kadar, Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı