Genel

2020 Yeşil Kart Maaşı Ne Kadar, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil kartlılara verilen maaş, 2020 yılı itibariyle artış gösterdi. Güncel olarak içerisinde bulunduğumuz yılda yeşil kartlıların aldığı maaş, memur maaşı kat sayısına göre hesaplanmaktadır. Alınan maaşın ne kadar olduğu ya da olacağı buna göre değişiklik gösterir.

Yeşil kart maaşı, 65+ yaş, dul maaşı ve engelliler için verilen maaşları da kapsamaktadır. Yeşil kart maaşının bağlanabilmesi için, başvuru işlemleri sonrasında istenen belgelerin eksik siz olarak kuruma teslim edilmesi ve herhangi bir gelirin olmadığını varsa da belirlenen oranın üzerinde olduğunu ispatlamak gerekir.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil kart başvurusu için öncelikle bu imkandan faydalanmak isteyenlerin, gelir testi için başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru işlemlerinde;

 • Gelir testiniz sonuçlanana kadar işlemlere devam edemezsiniz. Gelir testinizin durumunu, e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.
 • Gelir testi sonuçlandıktan sonra, kişinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gitmesi gerekmektedir.
 • Burada gerekli detaylar verilir ve gelir testi başvuru işleminin tamamlanması sağlanır.
 • Son olarak gelir testi de onaylandıktan sonra, Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gidilir.

Başvuru işlemleriniz esnasında sizden gelir testi belgeniz dışında farklı evraklar da talep edilebilir. Yeşil kart başvurusu, internet üzerinden yapılamamaktadır.

Yeşil Kart Ne İşe Yarar?

Yeşil kartlı olanlar, devlet tarafından birtakım haklara sahip olup, bazı şeylerden de muaf kalabiliyorlar. Bunların neler olduğu incelendiğinde;

 • Yeşil kartlı olanlar, hastanelerde ücretsiz muayene olabilme şansına sahip oluyorlar.
 • Muayene ve ilaç katılım payı ödemekten muaf olurlar.
 • Gelir testinde belirlenen ücretin altında bir gelire sahip oldukları görülürse, bazı sosyal yardım ve maaş imkanından faydalanabilirler.

Yeşil kartlılara tanınan ayrıcalıklar bu şekildedir.

2020 veteriner maaşı ne kadar? Hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

2020 Yeşil Kart Başvuru Şartları

Yeşil karta başvuru şartları şu şekildedir;

 • Yeşil kart başvurusunun olumlu sonuçlanması için, herhangi bir şekilde çalışmamak ve sigortalı olmamak gerekmektedir.
 • Emekliler yeşil kart başvurusu yapamaz.
 • Ziraat odalarında ya da esnaf ve şirket ortaklıklarında kayıt bulunmamalıdır.
 • Ev hanesinde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 1/3’üne denk gelmesi beklenmektedir.

Bu şartların sağlanması halinde, yeşil kart başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır. Asgari ücretin 1/3’ü oranında gelire sahip olanlar için, yeşil kart maaşı da bağlanır.

Yeşil Kart Hangi Durumlarda İptal Olur?

Yeşil kartın iptal edilmesi şu durumlarda görülmektedir;

 • Gelir testinde hanede yaşayanların gelir ortalaması, belirlenen ücretten fazla olduğunda, yeşil kart iptal olur. Bu nedenle kartın belli aralıklarla güncellenmesi ve gelir testinin tekrar edilmedi istenmektedir.
 • Yeşil karta sahip olan kişi sigortalı bir işe başlarsa, kart iptal edilir.
 • Kartın belli aralıklarla güncellenmesi gerektiği için, bu süreç içerisinde yenileme işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde kart yine otomatik olarak iptal edilir ve kartın sağladığı haklardan yararlanılamaz.

Yeşil Kart Bütün Hastanelerde Geçerli mi?

Yeşil kartın geçerli olduğu hastaneler, devlete bağlı olan bütün hastanelerdir. Devlet hastaneleri, sağlık ocakları, aile hekimleri gibi yerlerde, yeşil kart kullanılabilmektedir. Fakat özel hastanelerde yeşil kartın bir geçerliliği yoktur. Üniversite hastaneleri sevk işlemi yapıldığında, yeşil kart üniversite hastanelerinde de geçerli sayılmaktadır.

Yeşil Kart Kullanım Süresi Ne Kadar?

Yeşil kart kullanım süresi dolduktan sonra, kartın yenilenmesi ve işlemlerin tekrar yapılması istenir. Aksi takdirde kartı kullanmaya ve verilen haklardan yararlanmaya devam edilemez. Bu süre 2 yıl olarak tanımlanmıştır. 2 yıl yeşil kart kullanımı gerçekleştikten sonra, bireylerin yeniden gelir testi yaptırmaları ve gelirlerinin hala belirlenen ücretin altında olduğunu ispatlamaları gerekmektedir. Gerekli şartlar hala sağlanıyorsa, yeşil kart kullanmaya devam edilebilir. Sağlanmadığı fark edilirse de yeşil kart maaşı ve diğer tüm haklar iptal edilir.

Bir önceki yazımız olan 2020 Veteriner Maaşı Ne Kadar? (Devlette ve Özelde) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı