Genel

2020 Rektör Maaşı Ne Kadar, Üniversiteye Göre Değişir Mi?

Rektörlerin aldığı maaş, 2020 yılının Ocak ayı itibariyle güncellendi ve maaşlarda artış görüldü. Rektör maaşı 2019 yılında 11 bin 533 TL’ydi. 2020 itibariyle gelen zamdan sonra rektör maaşları 12 bin 351 TL’ye yükseldi. Bu yıl içerisinde rektör maaşlarına bin TL gibi bir zam getirilmiş oldu.

Rektör, bir yükseköğretim kurumunun en üst unvanı olarak bilinmektedir. Üniversitede yer alan tüm fakültelerden, üniversitenin genel olarak bütün işleyişinden, basın ilişkilerinden ve akla gelebilecek tüm sorumluluklarından rektörler sorumludur. Bu nedenle rektör, üniversitelerde en üst düzey yöneticidir.

Rektör Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Rektör yardımcısı maaşları da 2020 yılı itibariyle artış gösterdi ve rektör yardımcılarının maaşlarına da zam geldi. Rektör yardımcılarının maaşlarına gelen zamla birlikte, 11 bin 502 TL’ye yükseldi. Rektör Yardımcıları, yine bir üniversite içerisinde rektörden sonra gelen isim olarak bilinmektedir ve rektörün olmadığı bir ortamda, yükseköğretim kurumlarına öncülük eden kişi rektör yardımcıları olmaktadır. En az rektör kadar yetkili konumda olan rektör yardımcılığı görevine gelmek için, öncesinde mutlaka üniversitelerin herhangi bir fakültesinde hocalık yapmış olmak ve gerekli tez aşamalarından geçmiş olmak gerekmektedir. Uzun bir sürenin ve çabanın sonunda akademisyenler rektör yardımcısı olabilmeye hak kazanırlar.

Rektör Maaşları Üniversiteye Göre Değişir mi?

Rektör maaşları üniversitelere göre değişiklik göstermemektedir. Rektörler bir devlet kurumuna bağlı olarak, devlet memuru konumunda çalışırlar. Devlet memurlarının maaşları, unvana göre belirlenir ve memur maaşları her yerde aynı olmaktadır. Bu durum sadece askeri personeller için değişir ve görev yerine göre alınan maaşta da değişiklik olduğu görülebilir. Çalışma ortamı ve koşullarının farklı olmasına bağlı olarak, aynı durum rektör maaşı için geçerli değildir.

Ayrıca 2020 milli sporcu maaşı bilgilerine bakabilirsiniz.

Akademik Personellerin Aldığı En Düşük Maaş

Akademik personellerin maaşları, unvanlarına göre değişmektedir. En düşük akademik personel unvanının ne olduğuna bakıldığında, araştırma görevlileri ve öğretim görevlilerinin en alt sırada yer aldığı görülür. Maaş itibariyle değerlendirildiğinde ise öğretim görevlileri, 2020 yılında 6 bin 121 liralık maaşla en düşük maaşı alan akademik personel olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat öğretim görevlilerinin aldığı maaş, kendi içerisinde değişmektedir. Öğretim görevlisi unvanını öğretim görevlisi doktor olarak yükseltmesi halinde, aldığı maaş da artacaktır. En yüksek maaş da piramidin en üstünde yer alan rektörlere verilmektedir.

Rektörler Özel Üniversitede Daha Yüksek mi Maaş Alır?

Özel üniversitelerde verilen rektör maaşı, birbirinden farklı oranlarla karşınıza çıkabilmektedir. Özel üniversitelerin rektörlerinin aldığı maaş, tamamen üniversiteye bağlı olarak değişim gösterir. Rektör maaşı devlette verilenden çok daha fazla da olabilmekte, daha az da olabilmektedir. Bu nedenle bu konuda söylenebilecek net bir şey yoktur. Rektörün çalıştığı kuruma bağlı olarak, maaş da değişim gösterir. Kurumların bu konuyla alakalı paylaştığı net bir bilgi olmadığı için, bu konuda bir aralık vermek de doğru değildir.

Rektör Seçimi Nasıl Yapılmaktadır?

Bir üniversitede rektör olmak için, belli başlı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Rektör adaylarının şartları sağlaması halinde seçim aşamaları şu şekilde ilerler

  • Önceden profesör olma şartı varken, artık rektör olmak için profesör unvanına sahip olma şartı kaldırıldı.
  • Rektör adayı olarak YÖK’e sunulmak için ilk 5’e girmek gerekmektedir. İlk 5 isim YÖK karşısına çıkar. YÖK tarafından 5 aday içerisinen 3’ü seçilir ve bu 3 aday da Cumhurbaşkanlığına gider.
  • Rektör seçme konusunda son söz Cumhurbaşkanı’na aittir. Cumhurbaşkanı kalan 3 aday arasından tercihini yapar ve bu adaylardan seçilen üniversiteni başına gelmiş olur.

Rektör olabilmek için gerekli şartları sağlamanız halinde, seçim konusu tamamen Cumhurbaşkanı’na aittir. Sonrasında rektör olarak atamanız gerçekleşir. Rektör maaşı tüm devlet kurumlarında eşit olarak verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2020 Profesör Maaşı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı