Genel

2020 Lise Stajyer Maaşı Ne Kadar, Sigorta Yapılıyor Mu?

Meslek liselerinde staj yapan öğrencilerin 2020 yılında staj parası alma durumu Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Buna göre meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerin okullarının 3. ve 4. yılında öğrenim gördükleri alana göre uygun işletmelerde uygulamalı eğitim kapsamında hem mesleki beceri kazanmaları hem de iş hayatına alışmaları için staj yaparlar.

Liselilerin staj kapsamında yapmış oldukları çalışmalar sonuç itibariyle bir çalışma ve iş olduğundan staj yapanlara iş yerleri tarafından ödenmek üzere kanun tarafından lise stajyer maaşı ödenmesi söz konusu olmaktadır.

Lisede Staj Yapanlar Nasıl Maaş Alır?

Staj yapan liselilere verilecek ücret Millî Eğitim Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı tarafından asgari ücrete dayalı olarak belirlenmiştir. Meslek liselerinde okuyum son iki sene mesleki staj yapan öğrenciler staj yaptıkları şirketlerde sonuçta istihdama katıldıkları ve emek sarf ettikleri için bu emek karşılığı bir maaş almaları öngörülmüştür.

Diğer yandan bu öğrenciler henüz tam olarak çalıştıkları konuda uzaman değildir. Diğer yandan bu stajın asıl amacı liseli öğrencinin çalıştırılması değil ona mesleki iş başı eğitimi verilmesidir. Bu sebeple öğrencilere sembolik bir ücret ödenmesi söz konusudur.

Ayrıca 2020 hemşire maaşı bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Lise Stajyerlerine Maaş Ödenmesi Zorunlu Mudur?

Staj yapan liselilere maaş verilme zorunluluğu kanunla belirlenmiştir. Ancak bu ödemenin yapılması kanuni bir zorunluluk olmaktan çok bir tavsiye niteliğindedir. Diğer yandan özellikle fabrika tipi büyük işletmeler çalıştırdıkları liseli personele kanunen öngörülen lise stajyer maaşı ödemesi yapmaktadır.

Ancak uygulamada özellikle küçük işletmemelerin staj amaçlı çalıştırdıkları liseli öğrencilere ödeme yapmadıklarını görmekteyiz. Bunun yanında bazı işletmeler ise kanunen belirlenen asgari ücretin yüzde 30 oranının daha üstünde stajyer maaşı da verebilmektedir.

Lisede Staj Yapana Sigorta Yapılır Mı?

Staj yapan liselilere sigorta yapılması söz konusu değildir. Esas olarak çeşitli işletmelerde staj yapan bütün lise öğrencileri devlet güvencesi altında ve sigortalı çalışırlar. Ancak bu sigortalılık durumu tamamen iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı olup bu çocukların olası iş kazaları veya sağlık problemleri halinde devletin sağlık hizmetlerinden yararlanması için geçerli olan bir durumdur.

Diğer yandan bu sigorta güvencesi liseli stajyerin çalıştığı kurum tarafından değil devlet tarafından verilir. Dolayısıyla staj yapan lise öğrencileri için SGL primi ödenmesi söz konusu değildir. Dolayısıyla birçok kişinin merak ettiği şekilde meslek lisesi eğitimi sırasında staj yapan öğrencilerin stajları sigortalılık başlangıcından sayılmaz. Aynı şekilde staj süresince çalıştıkları gün sayısı da prim günü veya çalışma günü olarak kabul edilmez. Aksine bu çalışma günleri liseli stajyerin normal okula gittiği günlerden kabul edilip eğitim süresi içerisinde kabul edilir. Dolayısıyla ileride yapılacak emeklilik hesaplarında bu lise stajlarının hesaba katılması söz konusu değildir.

Lise Stajyerleri Ne Kadar Maaş Alır?

Staj yapan liselilere verilecek maaş tutarı kanunen asgari ücretin net tutarının 3’te 1’i oranında belirlenmiştir. Buna göre lise stajyer maaşı 2020 yılında AGİ hariç net asgari ücret 2.104 TL nin %30’u yani 631,2 TL tutarındadır. Söz konusu tutar liseli stajyer öğrenciye haftalık 3 gün ve 1 aylık çalışma karşılığı ödenir. Liseli stajyerlerin asgari geçim indirimi gibi ödenecekler alması söz konusu değildir. Bunun dışında çalıştıkları işyerinin maaş dışında verdiği servis, yemek veya diğer katkıların hepsinden yararlanabilirler. Liseli stajyerlerin çalışmak istedikleri iş yerinin konusu eğitim alanlarına uygun olduğu müddetçe her işletmede çalışabilirler. Çalıştıkları yerin bir akrabalarına veya hatta anne ve babalarına ait olmasında bir mahsur yoktur.

Bir önceki yazımız olan 2020 Köy Korucusu Maaşı Ne Kadar, Kimler Olabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı