Genel

2020 Hurda araç yasası ve başvuru belgeleri

Özellikle erkeklerin en çok değer verdiği şeyler arasında arabaları gelir. Arabaları onlar için, bir kız arkadaştan daha değerledir desek sanırım abartmış olmayız. En ufak bir çizik, boya hasarı veya arabalarına gelebilecek en küçük zarar bile onları çok üzebilir. At, avrat, silah üçlüsü uzun yıllar önce unutuldu bile. Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, çok sevdiğimiz araçlarımızdan da bir süre ayrılmak zorunda kalıyoruz. Model eskimesi, araçta ciddi hasar oluşması, günlük yaşamın işleyişine ve sosyal statümüze yetmemesi veya benzeri nedenlerden dolayı araç değiştirme işlemini sık sık yapmaktayız. Bazı fanatikler ise, araçları hurdaya çıkana kadar kullanmaktan yanadır. Kimi zaman ekonomik nedenlerden olsa da, çoğu zaman yukarıda saydığımız aşırı sevgi ve bağlılık yüzünden, son dereceye kadar kullanmak isteyişimizden kaynaklıdır. Hurda araç yasası 2020 yılında yürürlüğe girdiğinden beri, binlerce hurda araç sahibi, bu yasadan yararlanmak için harekete geçti.Hurda araç yasası 2020 de uygulamaya alındığı zaman, 16 yaş ve üstündeki araçlar hurda kategorisinde sayılıp, bu araçların hurda statüsünde alınması ve yeni araç alımlarından 10.000 TL’ye kadar ÖTV( Özel Tüketim Vergisi ) indiriminden yararlandırılması sağlanacaktır.

Hurda araçlar hakkında

Hurda araç nedir?

En az 15 senelik, kullanım fonksiyonlarını yitirmiş, üzerinde metal yorgunluğu olan ve yürüyen aksamında sorunlar yaşanan araçlara hurda araç denir. Kısaca; kullanıma uygun olmayan çok eski araçlardır. Çok eski derken, yanlış anlaşılma olmasın diye parantez açalım. Klasik arabalar da çok eskidir ama hala çok kıymetlidir ve trafikte zaman aman rastlayabiliyoruz deyip parantezi kapatıyoruz.

Hurda araç yasası 2020 nedir?

Türkiye Büyük Millet Meclisinde “ Torba Yasa” (Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ) maddeleri arasında bulunan Hurda araç yasası 2018 yılında kabul edilerek yürürlüğe girdi. Bu kanuna göre; 16 yaş ve üzerinde hurdaya ayrılan araç için, araç sahipleri 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki hakkı kazanıyor. Yeni düzenlemeden sonra yaklaşık 6 milyon eski araç sahibi araçlarını trafikten çekmeleri halinde, araç başına 10 bin TL’lik ÖTV indirimi alacak. Hurda araç sahipleri 2019 yılı sonuna kadar, 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonları trafikten sildirirse ve bu trafikten sildirdiği aracını imha merkezlerine teslim ederse, bu şartla ihraç edilen veya imha edilen bu araç karşılığında yeni alacağı aynı cinsten araç için 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki alabilecektir. Aracın cinsine veya özelliklerine göre bu 10 bin liraya kadar olan ÖTV teşvikini farklılaştırma ve farklı belirleme konusunda da Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Yani kısaca net olarak 10.000 TL indirim kazanamıyor. En üst limit 10.000 TL olarak belirlenmiş. Aracınıza bağlı olarak 3.000 TL de olabilir, 7000 TL de.

Hurda araç yasası kapsamına giren araçlar hangileri?

1997 model ve üzeri ( 16 yaş ve üstü ) her türlü otomobil, minibüs, otobüs, kamyon ile kamyonetler ve panelvan türü araçlar Hurda araç yasası 2020 den faydalanabileceklerdir. Alınabilecek ÖTV teşviğinin belirlenmesi, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecektir.

Hurda araç yasasının avantajları nelerdir?

Hurda araç yasası 2018 yılında yürürlüğe girince, 6 milyondan fazla hurda araç sahibi birçok avantaja sahip olacaktır. Araçlarını Makine ve Kimya Endüstrisi kurumuna veren araç sahipleri model yılına göre kilo başına asgari 1 TL alabilecekler ve aynı zamanda yeni araç alımında, 10.000 liraya kadar ÖTV teşvik indiriminden faydalanabileceklerdir. Hurda araç kullanımı, trafikte size çok büyük maddi ve kalıcı zararlar çıkarabilir. Kaza yapmaya müsait ve güvenlik açısından da son derece korunmasız olan hurda araçların kullanımı çok büyük riskler taşımaktadır. Bu tür araçların trafikten çekilmesi herkes açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca araç sahiplerini de, sürekli ortaya çıkan tamir ve servis masrafından kurtarmaktadır.

Hurda araç ÖTV teşviki süresi

TBMM tarafından torba yasa ile çıkartılan Hurda araç yasası 2018 senesinde yürürlüğe girmesi ile beraber, 6 milyon civarında hurda aracın trafikten çekilmesi nedeni ile araba piyasasında hareketlenmeler olacağı tahmin edilmektedir. Hurda araç ÖTV teşviki süresi Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olacak ve bu süre zarfında tüm hurda araç sahipleri bu imkândan yararlanabileceklerdir.

Hurda araç yasası ile borçlar siliniyor

Hurda araç sahiplerine bir müjde daha! Hurda araç statüsüne giren aracınızın 31.12.2020 tarihine kadar varsa ödenmemiş motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, vergi cezaları, 31.12.2016 tarihine kadar plakaya kesilen para cezalarının tamamı silinecektir. 2005 model ve altı kayıp veya mevcut olmayan araçlarınızdan da ÖTV teşviki kapsamında yararlanabilirsiniz. Bunun için aracın kayıp veya mevcut olmadığını belgelendirmeniz gerekir. Bu durumdaki araçların 31.12.2018 tarihine kadar olan vergi borçlarının %25 ‘nin vergi dairesine ödenmesi gerekiyor.

Hurda araç yasası 2018 başvuru belgeleri

Hurda araç yasası 2020 yılında milyonlarca hurda araç sahibini heyecanlandırdı. Peki, bu fırsattan faydalanmak için gerekli olan başvuru belgeleri nelerdir? İşte başvuru belgeleri:

Hurda araç başvuru dilekçesi, Taşıt Teslim Tutanağı, Taşıta ait “Motorlu Araç Trafik Belgesi” ile “Motorlu Araç Tescil Belgesi” , Taşıtın plakaları, 3 suret “Araç Trafik Tescil, Müracaat ve İşlem Formu, Vergi Dairesinden Alınan Yazı (28.02.2009 tarihi itibarıyla yük ve yolcu taşımacılığı dışında bilanço esasına göre defter tutmayı gerektiren başkaca bir ticari veya mesleki faaliyetten dolayı mükellefiyetinin bulunmadığına dair) , Noter Satış Senedi Örneği/ Kamu Kurum ve Kuruluşlarından Satın Aldığını Gösterir Belgenin Örneği (Motorlu taşıtını 28.2.2009 tarihinden önce noter satış senediyle veya kamu kurum ve kuruluşlarından satın alan, ancak kendi adına kayıt ve tescil ettirmemiş olan mükellefler, noter satış senetlerinin veya kamu kurum ve kuruluşundan satın aldığını gösterir belgenin bir örneğini dilekçelerine ekleyeceklerdir.), 2010 yılı motorlu taşıtlar vergisi birinci taksitinin ödendiğine dair belge.

Örnek Hurda Araç indirimi Belgeleri:

Hurda Araç indirimi belgeleri – parafikir.com
Hurda Araç yasası indirimi belgeleri – parafikir.com

Hurda Araç Dolandırıcılara dikkat!

Uzun zamandır beklenen Hurda araç yasası 2018 senesinde kabul edilmesiyle beraber, fırsatçılara gün doğdu. Bu yasadan yararlanıp, ÖTV teşvik indirimi alabilmek isteyen dolandırıcılar, hurda araçları yok pahasına ve komik rakamlar karşılığında sahiplerinden satın alıp, bu fırsattan kendileri yararlanmaktadırlar. Lütfen bu tür fırsatçılara izin vermemek adına çok dikkat ediniz.

Bir önceki yazımız olan iban nedir ? iban kaç hane başlıklı makalemizde iban kaç hane, iban nedir ve iban Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı