Piyasalar-Yatırım

2018’de Kripto Para Dünyasının 5 Riski

Kripto para piyasası 2017 yılında altın çağını yaşayarak Bitcoin gibi bazıları 16 kat değer kazandı. Büyüme hızı ile kendi rekorlarını kıran kripto paralar 2018 yılında daha farklı olaylarla karşı karşıya kalacaklar. Toplamda 7 madde halinde incelenebilecek kripto para dünyasını 2018 yılında bekleyen riskler yatırımcıların da en çok dikkat etmesi gereken konular arasında bulunuyor.

Kripto Para Dünyasına Yaklaşan Riskler

İlk olarak kripto para piyasasını canlı tutan etmenin büyük dalgalanmalar olduğu görülüyor. Yatırımcılar değeri hızla düşen sanal para biriminden satın alarak kısa süre içerisinde parasını 2 katından daha fazla bir değere katlayabiliyordu. Ancak 2018 yılında yatırımcıların kazançları daha az dalgalanmalar sonucunda azalacağı ön görülüyor. Özellikle değeri düşen bir sanal para biriminin eskiye göre daha uzun bir süre aynı değerde kalacağına dikkat etmek gerekir.

Diğer yandan ise 2018 yılının başından itibaren büyük bir düşüş yaşayan Bitcoin diğer tüm sanal para birimlerine olan güveni de düşürmeye devam ediyor. 2017 yılı içerisinde değerini 16 kat artırarak 16 bin dolar seviyesinde işlem görürken 2018 yılının Ocak ayında 10 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Güncel olarak 11 bin dolar seviyesinde işlem görse de gün içerisinde büyük düşüşler yaşıyor. Artık sanal para birimlerinin sonunun mu geldiği düşüncelerinin yanı sıra bir saadet zincirimi olduğu düşüncesi de daha ağır basar hale geldi.

Göz atabilirsiniz: Vadeli Hesap Mı? Kripto Para Mı?

Özellikle Avrupa Birliği’nde alınan kripto paraların anonim kalması kararı sonrasında güvenin artmasına rağmen Çin’in Bitcoin’i resmen tanıyıp daha sonrasında Bitcoin’e darbe vurması halen bu para birimlerine olan güvenin az olmasına neden oluyor. Madencilik faaliyetlerine izin vermeyeceğini bildiren Çin aynı zamanda borsadan da kripto paraları yasakladığını açıkladı.

Yapay zekaların daha sık konuşulmaya başlandığı son bir kaç yıl içerisinde ICO denilen yapay zeka teknolojisinin birçok alanda kendini gösterdiği gibi dijital para sektöründe de kendisini göstereceği düşünülüyor. Durum böyle olunca pek çok kişi insan dışında bir etmenin dijital para birimini kontrol etmesine dikkatli yaklaşıyorlar.

5. Risk Petrol Ülkelerinin Desteği

Kripto Vadisi İsviçre’de kuruldu ancak yapılan açıklamalar doğrultusunda Panama ve Umman gibi ülkelerin de kripto vadiler kurması bekleniyor. Özellikle Arap ülkelerin sanal para birimlerine yatırım yapmaya karar vermesi bu alanda yüksek rağbetin oluşmasını sağlayacak. Ancak ani bir karar ile desteğin çekilmesi durumunda ise yatırımcılar büyük zarar edecekler.

Bir önceki yazımız olan Şekerbank Vadeli Mevduat Hesabı başlıklı makalemizde Şekerbank ve Vadeli Mevduat Hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı