Güncel

2018 Yılı Kredi Kartı Faiz Oranları ve E-Ticaret Onay Süresi

TCMB tarafından yapılan açıklamaya göre kredi kartı işlemlerinde karşılaşılan faizlerde değişiklik yapılmadığı belirtildi. 2018 yılın ilk çeyreğinde uygulanacak olan kredi kartı faiz oranları için değişiklik yapılmama kararı yılın ilk aylarında yapılan alışverişlerin daha kolay ödenmesini amaçlıyor.

TCMB Faiz Oranı Kararı

Kredi kartı faiz oranlarının bireysel kredi faizlerinde daha yüksek olduğunu ve diğer tüm ülkelerde de sistemin bu şekilde işlediğini belirtilen TCMB açıklamasında kısa vadeli kredi gereksinimi olanların kredi kartını değil de bireysel ihtiyaç kredisini tercih etmeleri gerektiği belirtildi. Hali hazırda kredi kartı işlemlerinde TL için %1,84 ve yabancı para birimleri için de %1,47 faiz oranı belirleniyor. Bu oran aylık azami gecikme faizi için TL’de %2,34 ve yabancı para birimlerinde de %1,97 olarak hesaplanıyor.

Göz atabilirsiniz: Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Olur?

İnternetten Alışveriş İçin Banka Onayı Süreci

BDDK tarafından yapılan açıklamada banka yada kredi kartlarının e-ticarette kullanılması için kart sahibinden alınması gereken onay sürecinin gelen talepler üzerine 1 ay daha uzatıldığı belirtildi. Sistem entegrasyonunda aksama olmaması amacı ile 31 Ocak 2018 tarihinde onay alma sürecinin sona ereceği ancak bu tarihten sonra da internet bankacılığı için onay verilebileceği açıklandı.

Kartların internet alışverişine kapalı olarak üretilmesindeki neden internet alışverişleri üzerinden dolandırıcılıkla karşılaşanların her geçen gün artıyor olmasıdır. Müşteri internet bankacılığını kullanmak istediği zaman onay verecek ve katı e-ticarete açılacak. Kartlarını e-ticarette kullanmadıkları durumda bile olası kayıp durumlarında e-ticaret işlemlerinde kullanılması engellenmiş olacak.

İlginizi çekebilir: Kredi kartı başvurusu neden reddedilir?

Normalde 17 Ağustos 2017 tarihinde bitmesi gereken sürecin gelen talepler doğrultusunda 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatıldığı ancak daha da uzatılması gerektiği belirtildi. Bunun nedeni SMS yolu ile verilen onaylardan sağlıklı cevapların gelmemesi ve birden fazla kart sahiplerinin yaptıkları onay işlemlerinin doğru çalışmaması geliyor. 31 Ocak 2018 tarihinde sona erecek başvurular bu tarih sonrasında bankaların şubelerine giderek verilecek onay sonrasında da kartın internet alışverişinde kullanımı açılabilecek. Kartların internet alışverişine açılması için 3 yöntem bulunuyor bu yöntemler şu şekildedir;

  • Mobil uygulama üzerinden
  • İnternet bankacılığı üzerinden
  • Telefon bankacılığı tada SMS üzerinden onay verilebiliyor.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kart ile ödemelerin miktarı 90 milyar TL’yi aştığı belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan 2018 Çiftçi Kredileri başlıklı makalemizde Mehmet Şimşek, Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı