Piyasalar-Yatırım

2018 Yılı Başı Dolar Ne Olur?

Ülkemizde yaşanan olaylardan dolayı hızla yükselen dolar anlık olarak büyük değişimler yaşayabiliyor. Bundan dolayı yatırımcıların ve ticaret yapacakların akıllarında 2018 yılı başı dolar ne olur gibi sorular beliriyor. Finans kuruluşlarının yaptıkları analizlerin sonucunda çıkan ortalama dolar tahmini 3.45 olarak belirlendi.

Doların Yıl İçerisindeki Değişimi

2017 yılı Ocak ayından sonra rekor seviyesi olarak 3.94’ü gören dolar Merkez Bankası’nın müdahaleleri ile 3.50 seviyelerine kadar geriledi. TCMB tarafından %12 seviyelerine varan fonlama ile birlikte doların Türk Lirası üzerindeki etkisi zayıflayarak inişe geçti. Bunun yanı sıra Euro/Dolar paritesi ise 1.1850 seviyesine yükseldi.

Avrupa finans şirketlerinden yapılan analiz sonrasında Dolar/TL analizi sonucunda 3.45 olacağı yönünde bir açıklama yapıldı. Bunun yanı sıra aynı finans şirketi Eylül ayı için Dolar/TL paritesini 3.35 olarak tahminde bulunmuştur.

Japonya Bankası stratejistleri tarafından yapılan analizler sonucunda ise FED’in tavrına göre piyasaların normale döneceği düşünülerek 2018 yılı başında 1 doların 3.40 TL değerini göreceği açıklandı. Tüm dünyada dolar için negatif bir havanın bulunduğunu söyleyen araştırmacılar TCMB dışında diğer ülkelerin merkez bankaları tarafından herhangi bir ciddi adım atılmadığı belirtiliyor. TCMB tarafından yapılan bu sıkı para politikası 2018 yılı başı itibari ile TL’nin dolara karşı diğer para birimlerinden daha fazla değer kazanacağı da söyleniyor.

ABD’nin 10 yıllık tahvillerine göre değerlendirmede bulunan analistler tarafından yapılan açıklama ise 2018 yılı başında 3.75 olarak gördükleri USD/TL paritesi yılın sonlarına doğru önemli bir olay yaşanmaması halinde düşeceği de belirtiliyor.

İlginizi çekebilir: Dolar Neden Yükselir? Dolar Nasıl Düşer?

TCMB Tarafından Yapılan 2018 Yılı Başı Dolar Kuru Anketi

Tüm dünyadaki analistlerin yanı sıra Merkez Bankası tarafından yapılan anket sonucuna göre önümüzdeki yılın başında ki beklenti 3.74 olarak belirlendi. Ancak bu anket TCMB’nin kendi tahmini değil yaptığı anketin sonucu olduğu için hiçbir resmi rakamları yansıtmıyor.

2018 yılı başı itibari ile tüm finans kuruluşlarının yaptığı analiz sonuçlarının genellemesi 3.40 ile 3.75 arasında değişiyor. Ancak çoğunluğun tahmini ise 3.45 seviyelerinde olacağına yöneliktir. Özellikle hükümet tarafından Dolar 3.30’lara kadar gerileyecek açıklamasının yapılması yeni yıl başında sıkı bir para politikası uygulanacağını da gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Vadeli Hesaba En İyi Faiz Veren Bankalar başlıklı makalemizde en iyi vadeli ve vadeli hesap hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı