Piyasalar-Yatırım

2018 Yılı Başı Altın Ne Olur?

Tüm dünyada merkez bankalarının  küresel ekonomiye canlandırılabilecek yine dair azalan güvenin yanı sıra yükselen enflasyon sonrasında altının değerleneceği öngörülüyor. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde değerli metalin rekor seviyeye tırmanabileceği görüşünde olan  finans uzmanı Ronald Stoeferle bir takım açıklamalarda bulundu.

2018 Yılı Altın Tahminleri

Eksik ya da düşük faizler merkez bankalarının tahvil alım programlarını büyük oranda etkilediği için ekonomiyi canlandırmak girişimi başarısız oldu. Tıpkı dövizde olduğu gibi altında da daha etkili olacak FED faiz kararının yanı sıra tüm dünyada yaşanan ekonomik ve askeri gelişmeler de altının 2018 yılbaşı itibari ile ne olacağını belirleyecek. Ancak enflasyon yukarı yönlü bir şaşırtma yaparak yatırımcıların ellerinde bir miktar altın bulundurma isteklerini artırabilir. Enflasyonun ivmesi ve yönü dövizin ve altının üzerinde oldukça etkili olduğundan dolayı değişen döviz karşısında altına yatırım yapmanın daha mantıklı olduğu belirtildi. Bu bağlamda değerli metalin 2018 yılında 2000 dolar seviyesini göreceği tahmin ediliyor. Dövizin yükselmesine rağmen ani düşüşler yaşaması küçük ve orta ölçekli yatırımcıların garanti olarak gördükleri altına yatırım yapmalarına neden oluyor. Altın üzerinde gerçekleşen bu yatırımların gram altının yükselmesine neden olduğu görülüyor.

Askeri Hareketlilik ve Gram Altın

Irak’ta ve Suriye’de yaşanan askeriye hareketlilikler özellikle ekim ayı sonrasında altın fiyatı üzerinde büyük değişimler yaşanmasına neden oldu.  Petrol merkezi olan bu ülkelerde çıkan savaşlar doğrudan doları yani dövizin dolaylı yoldan ise altını etkiliyor. Ekim ayı ortalarında 151 lira civarında değişen gram altın fiyatı kasım ayının başı itibariyle 158 TL seviyesini yükseldi. Ülkemizde Merkez Bankası’nın yaptığı müdahalelerle düşen döviz rakamları küresel ekonominin kötü gidişatına dayanamayarak tekrar yükseldi.

2017 yılı sonu 2018 yılı başı itibariyle altının gram fiyatı 160 TL üzerine çıkacağı ve bu rakamın 2018 yılı içerisinde küresel ekonomide iyileşme görülmediği zaman 180 TL seviyelerine geleceği finans uzmanları tarafından açıklandı. Yükselen döviz kuru nedeniyle zarar eden ülke ekonomisi ve bireysel ticaret işletmesi sahipleri bu gidişatın sonunda tüm dünya ülkelerinin zarar edeceğini ve dövizin büyük bir düşüş yaşayacağını gösteriyor.

 

Bir önceki yazımız olan Bankaların Dolar Alım Satım Makasları başlıklı makalemizde Akbank, Dolar Makas ve Finansbank hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı