Genel

2018 Yılı Arabulucu Tarifeleri

1 Ocak 2018 Tarihi itibari ile hayata geçirilen işçi ve işveren uyuşmazlıkları kapsamındaki yeniliklerin biri de arabulucu tarifelerindeki değişiklik oldu. Daha öncesinde yapılan değişiklik kapsamında toplu iş sözleşmesi ve bireysel sözleşmeye dayanan işçi ile işveren alacak ile tazminatları yada işe iade talepleri arabulucuya başvurma zorunluluğu getirmişti. Yeni yapılan değişiklikleri de arabulucular için asgari ücret tarifesi tebliğ çıkarıldı.

Adalet Bakanlığı Arabulucu Tarifesi

Arabuluculuk uygulamasının ilk günü olan 2 ocak 2018 tarihinde 588 başvuru yapıldığı belirtildi. Uyuşmazlık durumunda zorunlu olarak arabulucuya başvurulması durumunda ödenecek miktarın ilk 2 saati Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacak. Bunun yanı sıra uyuşmazlığın çözülmesi için arabulucu ile taraflar arasında bir sözleşme imzalanmadığı durumda Hukuk Uyuşmazlıkları Arabuluculuk Kanunu Tarife Yönetmeliği’nde  belirtilen hükümleri uygulanacak ücret tarifesi belirlenecek. Ancak henüz arabulucu ile anlaşma safhasında iken belirli bir sözleşme yapılması taraflar arasında problem çıkmaması için gerekli görülüyor.

Arabuluculara ödenen ücretin her iki taraf tarafından da eşit bir şekilde ödenmesi kanunlarda net bir şekilde belirtiyor. yayınlanan tebliğde konusu para olmayan uyuşmazlıklarda çözüm yolunu arabulucu ile gidilmesi halinde 1 saat için 140 TL takip eden her saat için ise 100 TL olarak fiyat belirlemesi yapılıyor. Ancak konusu para olan durumlarda ise ödenecek arabulucu fiyatlarını detayları şu şekildedir;

  • İlk 30 bin TL ye için arabulucu görev yaptığı durumlarda %6 ve birden fazla arabulucu görev yaparsa %9 oranında bir ödeme yapılması gerekiyor.
  • Daha sonra gelen arabuluculuk hizmetlerinde 40.000 TL için %5, birden fazla arabulucu görev alırsa %6,
  • 80.000 TL’de bir arabulucu içi %4  ve birden fazla arabulucu için %6  oranında ödeme belirleniyor.
  • 250.000 TL için bir arabulucu %3,  birden fazla arabulucu %4,5 ve 600.000 TL için bir arabulucu %2 ve birden fazla arabulucu görev alırsa %3 ödeme miktarı hesaplanıyor.
  • 750 bin TL için bir arabulucu görev yaptığı durumda %1,5 ve birden fazla arabulucu görev yaptığı durumda %2,5 oranı belirlenirken 1.250.000 TL için bir arabulucu görev yaptığında %1 ve birden fazla arabulucu görev yaptığında ise %1,5 ödeme oranı belirleniyor.

Verilen rakamların dışında 3 milyon TL den yukarısı için bir arabulucu görev yaptığı durumda %0,5 birden fazla arabulucu görev yaptığı durumda %1 arabuluculuk ücret ödenmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı