Güncel

2018 KYK Burs ve Kredi Miktarları İle Ödeme Tarihleri

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Üniversite öğrencilerinin büyük bir merakla beklediği KYK burs ve kredi zamları belirlendi. Burs ve kredilere 50 TL zam verildi ve zamlı burslar 2018 yılının ilk ayında öğrencilere verilecek. En az 470 TL olan burslar en fazla ise 1410 TL olarak belirlendi. Her ayın 6’sı ile 10’u arasında yapılacak olan burs ve kredi ödemelerinin kesin günü ise T.C. kimlik numarasına göre belirlenecek.

2018 Yılında KYK Ne Kadar?

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ne kadar burs veya kredi alacağını belirledi. Bakanlık bütçe giderlerinin %18 ‘ini eğitime ayırdıklarını açıkladılar. Yeni yıl için Kredi Yurtlar Kurumu tarafından burs ücretlerine verilen zam miktarı lisans öğrencileri için 50 TL olarak belirlendi. Ücretlerin ayrıntılı açıklaması şu şekildedir;

  • Lisans ve önlisans öğrencileri tarafından alınan KYK burslarının 2018 yılı ücretleri 470 TL oldu.
  • Yüksek lisans öğrencileri için 2018 KYK bursları 940 TL olarak belirlendi.
  • Doktora öğrencilerinin aldığı KYK burslarının 2018 yılı miktarı 1410 TL olarak hesaplandı.

Yapılan yeni zamlar ile belirlenen bu rakamlar öğrencilerin yeni yıl burslarında hesaplarına yatırılacak.

2018 Yılı KYK Bursları Ne Zaman Ödenecek?

Öğrencilere ödenecek olan KYK bursları T.C kimlik numarasına göre belirleniyor. Bu bağlamda kimlik numarasının sonu ‘’0’’ olanlar 2018 yılı Ocak ayından itibaren her ayın 6’sında, ‘’2’’ olanlar her ayın 7’sinde, ‘’4’’ olanlar her ayın 8’inde, ‘’6’’olanlar her ayın 9’unda ve son olarak ‘’8’’ olanlar ise her ayın 10’unda burslarını alacaklar. Ocak ayından itibaren başlayacak olan ödemeler üniversitelere yeni kayıt olan öğrenciler tarafından büyük merakla bekleniyordu.

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

Bursların kesilmesi için Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen kuralların başında derslerinde başarısız olmak gerekiyor. Daha sonrasında ise üniversiteden ayrılma yada geçici olarak uzaklaştırma, vazgeçme, kayıt dondurma ve izin alma sebeplerden kesilebilir. Kesin hükümle mahkum olan hallerde de öğrencilerin aldıkları burslar kesilebiliyor. Özellikle başarısız maddesi 3 dersten kalmak yada toplamda 12 kredili derslerden kalmak olarak detaylandırılıyor.

Bir önceki yazımız olan EPDK’dan Evde Elektrik Üretimine İzin başlıklı makalemizde EPDK, Osman Nuri Doğan ve YEKDEM hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. merhaba, bir kredi ihtiyacı olan herkes için iyi haber, benim şirket herhangi bir peşinat ücreti olmadan ücretsiz kredi çıkıyor, bugün başvurun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı