Güncel

2018 Kıdem Tazminatına Zam Geldi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

SSK’lı olarak çalışanların güvencesi olan kıdem tazminatı 2018 yılında zamlandı. Kıdeme hak kazanmak için ise en az 1 yıl kesintisiz bir şekilde çalışılması gerekiyor. Bu şart yerine getirilmesi durumunda ise her yıl için 1 aylık brüt ücret kadar tazminat belirleniyor.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Çalışanlara ödenecek olan tazminat miktarının üst limiti memur maaşlarına endeksli olarak hesaplanıyor. Ocak ayında memur maaşlarına gelen zam ile 4.732 TL’den 5.002 TL’ye çıkan kıdem zammı 10 bin TL maaş alınsa da tazminat olarak 5.002 TL olarak ödenecek. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için kişinin kendi isteği dışında işten çıkması gerekiyor. Erkeklerin askerlik, kadınların ise 1 yıl içerisinde evlilik nedeniyle işten ayrılmaları durumunda bir istisna oluşarak kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirler. Bunun dışında emekli olmak amacıyla işten çıkanlar ile fazla mesaiden dolayı işten ayrılan işçiler de kıdem tazminatından faydalanabiliyorlar.

Kıdem Tazminatı Almanın Yolları

4857 sayılı yasa ile kıdem tazminatı günümüzde fiilen uygulaması olan bir sistemdir. Kıdem tazminatı alabilmek için yukarıda belirtilen istisnalar dışında şu şekilde işten ayrılmış olmaları yeterli oluyor;

  • İş verenin işçiyi işten çıkarması
  • İşçinin vefat etmesi
  • İşçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışından dolayı işten çıkarılmaması

Bu şekilde belirtilen kurallar ile işten çıkan kişi en az 7.000 gün prim ödeme yada 25 yıllık sigorta ile 4.500 gün prim ödeme şartını yerine getirmiş olması gerekiyor. Kadınlarda 58 erkeklerde ise 60 yaşını doldurmayı beklemeden işten ayrılması yada 506 sayılı yasadan dolayı emeklilik süresi dolan ancak yaşını doldurmayı bekleyen kişilerin işten ayrılması gibi bazı özel şartlar da oluşabiliyor. Bunun dışında işçinin aynı işverenin yerinde yada aynı iş verenin farklı işyerlerinde en az 1 yıl kesintisiz olarak çalışması gerekiyor.

İşçinin İşi Bırakma Hakları

İşçi yasasının 24. maddesinde belirtilen durumlardan dolayı derhal işi bırakması gerektiği durumlarda işçi kıdem tazminatı alabilir. Yasanın 24. maddesinde belirtilen derhal işi bıraktırabilecek durumlardan birisi fazla mesai yaptığı halde mesai ücreti alınmamasıdır. Bu durumda öncelikle maliyeye şikayet edilerek durumun düzeltilmesinde fayda bulunuyor. Ancak uzun süre mesai ücreti almadan çalıştıktan sonra işten ayrılan kişiler hak kaybı yaşandığı durumdan uzun bir süre sonra işten çıkma kararı aldığı için kıdem tazminatından istisnalar dışında faydalanamıyor.

Bir önceki yazımız olan Televizyon Kiralama Dönemi Başladı başlıklı makalemizde Kafe Vesto ve Vestel hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı