Piyasalar-Yatırım

2018 İçin Yatırım Tavsiyeleri

Makalenin İçerisinde Neler Var?

2017 yılının bitmesi ve 2018 yılının başlaması ile birlikte birçok yatırımcı hangi alanlarda daha iyi kar elde edeceğini hesaplamaya başladılar. Ancak geçtiğimiz seneye baktığımızda en çok kar ettiren yatırım alanının döviz ve altın olduğu görüldü. Tüm bunların yanı sıra gizliden gelen ve yatırımcısına oldukça büyük kazançlar elde ettiren gayrimenkul sektörü de en önemli yatırım araçlarından oldu.

Yatırım Tavsiyeleri 2018

Piyasaların gidişine göre yeni yılda yapılacak olan yatırımların hangi yönde seyretmesini gerektiği finans şirketleri tarafından araştırıldı. Tamamen araştırmaya dayalı bir öngörü olan bu araştırma şirketlerinin yaptığı analizler 2018 yılında en çok gayrimenkul sektörüne yatırım yapılması gerektiğini gösterdi. Rusya ile yaşananlardan sonra düşen turizminin tekrar eski halini kazanacağı tahmin edilen 2018 yılında turizmin zirve yaptığı 2014 yılı seviyesine gelmesi bekleniyor. Rusya ile yaşanan problem sonrasında 600 ile 800 bine düşen turist sayısı 2017 yılında 1.2 milyona çıktı. Özellikle 2018 yılında bu rakamın 10.000.000 üzerinde olması öngörülüyor. Bu bağlamda gelen turistlerin gayrimenkul satın alması ya da kiralaması  bu sektörün oldukça değer kazanacağını apaçık şekilde gösteriyor.

Döviz ve Altın Yatırımı

2017 yılı içerisinde toplamda 0,50 puana yaklaşık bir değer kazanan dolar ve Euro yatırımcısına en çok kazandıran para birimleri oldu. Ancak düzenli olarak Merkez Bankası’nın dövize müdahale etmesinden dolayı 2018 yılı içerisinde döviz yatırımının geçen yıla oranla daha az kazandıracağı öngörülüyor. Yine de tüm bunlara rağmen dövizin uzun vadede altından sonra en iyi kazanç sağlayan yatırım aracı olduğu kabul ediliyor. Tüm yatırım araçlarına bakıldığı zaman külçe altın yatırımcısına 2017 yılı içerisinde en çok kazanç elde ettiren yatırım aracı oldu.

Diğer Yatırım Seçenekleri

Kredi Garanti Fonu tarafından bankalara sunulan imkanlardan daha fazla faydalanabilmek için bankaların başlattığı mevduat faizlerindeki yükseliş risk almadan yatırım yapmak isteyenlerin ilk tercihi oldu. KGF’dan daha fazla fon almak isteyen bankalar gerekli nakit teminatın gösterebilmek için mevduat hesabı açan müşterilerine  aylık %14,50 ye varan faiz oranları verdi.

Devlet tahvili ve hazine bonosu özellikle yatırım yapanlara daha az kazandıran yatırım aracı olduğu için bu yılda hiçbir yatırımcıya tavsiye edilmiyor. Ancak son zamanların en popüler yatırım aracı olan sanal para birimi Bitcoin en çok kazandıran yatırım aracı olduğu görüldü. Ancak Sanal Para birimlerinde saniyelik bir çöküşe neden olabilecek bir Algoritma olduğu için büyük risk taşıdığını da bilinmesi gerekiyor. Yine de yatırımcısına 5 ayda ortalama 10 katı değer kazandıran Bitcoin hala en iyi yatırım aracı olarak tercih ediliyor.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılında Bitcoin Ne Olacak? Popüler Tahminler başlıklı makalemizde Bitcoin ve Ronnie Moas hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı