Banka Dışı FinansEkonomiPiyasalar-Yatırım

2018 Faiz oranları – Faizler Düşecek mi ?

Tüketicilerin ve özellikle banka kredisi kullanan kişilerin en büyük beklentisi olan faizler düşecek mi sorusuna yanıt arayacağız. Mayıs ayının ilk haftasında hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre, faizlerde indirime gidileceği duyuruldu. Buna göre özellikle ev almak isteyen ve uygun faiz oranlarını bekleyen vatandaşlar, faizler düşecek mi sorusuna da cevap almış oldu. Evet, faizler düşecek.

2018 Mayıs ayı Faiz oranları

Son 6 senenin en yüksek faiz oranlarına sahip olan kredi sektöründeki oluşan yavaşlama ve şişme nedeni ile hükümet bu olumsuz durum için düğmeye bastı ve faiz oranlarını düşürmeye karar verdi. Faizler düşecek mi diye bekleyen ve ev almak için konut kredilerindeki iyileştirmeyi bekleyen insanlar, bu müjdeli haber ile rahat bir nefes aldı. Normalde konut kredi faizleri %1.20 üzerinde idi. Bu oranlar bankasına göre değişkenlik gösterebilmek ve artmakta idi. Zaten büyük borç yükü altında ezilen vatandaşlar, yüksek faiz oranlarına sahip konut kredilerini kullanmakta zorlanıyordu. Hükümetin dün verdiği müjdeli habere göre, başta devlet bankaları olmak üzere, tüm özel bankalar dâhil herkes konut kredilerinde faiz indirimine gidecekti. Bu mesajı alan bankalar, bugün itibari ile ( 11 Mayıs 2018 ) faiz indirimine gitmeye başladılar.

Göz atabilirsiniz: Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Faizler düşecek mi?

09.Mayıs 2018 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği müjdeye göre, faiz oranları düşürülecektir. Özellikle konuk kredilerinde alınan yüksek faizler, bir tık aşağı çekilerek, elde kalan konutlar satılacak ve emlak piyasası nefes alacak. Çünkü yaşanan ekonomik sorunlar nedeni ile, özellikle konutlarda stok fazlası şişmeler meydana gelmiş ve emlak piyasasında yaşanan aşağı düşüşler meydana gelmektedir.

Faizler düşecek mi diye bekleyen tüketiciler, bu haber ile biraz olsun rahatladı ve konut kredilerine yönelmeye başladı. Bu ilk müjdenin ardından, bugün itibari ile ( 11 Mayıs 2018 ) devlet bankaları faiz indirimine gitmeye başladı. Ziraat bankasının başı çektiği faiz indirimleri başlamış oldu. Ziraat Bankası 11.05.2018 tarihinden başlayarak,  500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde, 10 yıla kadar olan vadelerde indirim uygulayarak,  faiz oranını aylık %0,98 olarak belirledi.

Bir önceki yazımız olan Enpara eft saatleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Faizlerin yükseltildiğine bakmayın. Seçimden sonra hepsine ayar verecekler. Faizlerin yükseltilmesi devletin kendi ayağına kurşun sıkmasıdır. Seçimden sonra düşüreceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı