Güncel

2018 Çiftçi Kredileri

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Tarımsal üretimde karlılık, sürdürülebilirlik ve verimliliğin artması amacı ile çiftçinin ihtiyacı olan finansman Ziraat Bankası yada Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından verilen düşük faizli krediler ile karşılanabildiği Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından açıklandı. Yapılan açıklamanın devamında ise faizlerin %25 ile %100 miktarının Hazine tarafından karşılandığı da bildirildi.

Çiftçiye Kredi Desteğinin Detayları

Üreticilerin aldıkları krediler için ödedikleri faiz oranı %0 ile %8.25 arasında değiştiği belirtiliyor. Daha fazla üreticinin özellikle hayvancılık kredilerinden faydalanabilmesi amacı ile toplamda 100.000 TL’ye kadar olan yatırım ve ya işletme giderlerinde tüm faizin Hazine tarafından karşılanacağı açıklandı. Özellikle hayvan arzının artırılması amaçlanması Türkiye’deki et fiyatlarının düşeceğine ve besi hayvancılığının da artacağını gösteriyor. Hayvancılık üretiminde üreticiye en büyük problem olan konunun maliyetin artıyor olmasıdır. Bu durum için %50 indirimli 5 milyon TL’ye kadar faiz desteği verileceği Mehmet Şimşek tarafından açıklandı. Lisanslı depoculuğunun özendirilmesi için verilen destek miktarının 10 bin tondan fazla kapasiteli depolarda 20 milyon TL’ye 2018 yılında çıktığı açıklandı. Süs bitkilerinin ithalatının artırılması amacıyla da bu alanda verilen kredi limitlerinin yükselmesi 2018 yılında üreticilere verilen imkanlar arasında bulunuyor.

Tarımsal Üretimi Destek İçin 2.65 Milyar TL

2018 yılında üreticilerin işletme giderlerini karşılamaları için verilen kredi desteğinin toplamda 2.65 milyar TL’ye çıkması çiftçilerin daha fazla kredi kullanmasını sağlayacak. Ancak verilen bu miktardan en çok faydalanacak olanlar ise yatırımlarını artırmaya çalışanlar olacak. Yatırımlar ile tarımsal üretime destek veren kişilerin devlet desteklerinden daha fazla faydalanması özellikle hayvancılık alanında hizmet veren işletmelere daha avantajlı şekilde sunulacak.

İlginizi çekebilir: Çiftçi Borçları Erteleniyor

Az Üretilen Ürünlere Destek

Ülkedeki az miktarda üretilen yada ithal edilen tarımsal ürünleri üretmeyi isteyen girişimcilere verilen hibelerin de 2018 yılında artacağının bilinmesinin yanı sıra bu işletmelerden 3 yıl boyunca vergi alınmayarak destek sağlanacak. Bu şekilde yapılan desteklerin düşük faizli krediler ile desteklenmesi yurtdışına olan bağımlığın azalmasını sağlamayı amaçlıyor. Ancak bu desteklerden de en büyük payı hayvancılık alıyor. Besi hayvancılığının artmasını sağlamak amacıyla hayvancılığın en büyük giderlerinden olan hayvan yemi üreticilerine verilen destek bu doğrultuda artırılacak.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılında Çiftçi Destekleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Çiftçi Kredisi, Hayvancılık Kredisi ve Naci Ağbal hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı