Banka Dışı Finans

2017 Yılı Faktoring Değerlendirmesi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Geçen son iki yılda durağan geçen faktoring sektörü 2017 yılında ise büyük yükseliş gösterdi. 2017 yılında 1.150 milyar TL’lik işlem hacmine ulaşmayı hedefleyen faktoring sektörü temsilcileri karlılıkta %25 oranında büyümeyi hedeflediklerini belirttiler. İhracat sektöründe olumlu gelişmelerin yaşanması faktoring sektörünün de büyümesini sağladı.

Mevzuat Problemi ve Faktoring

Faktoring sektörünün en önemli problemi olan mevzuattaki sıkıntılar yapılan işlemlerde büyük engeller ortaya çıkartıyor. Bu bağlamda faktoring firmalarının hükümetten talep ettikleri en önemli istek mevzuattaki sıkıntıların giderilmesi olduğu belirtiliyor. Ticareti finanse eden en önemli sektör olan faktoring firmaları ekonomik koşulların değişmesini ve iyileşmesini sağlayacak öneme de sahiptir.

Finansal kiralama yani leasing ile finansman ve faktoring şirketlerinin tek çatı altında toplanmasını sağlayan Finansal Kurumlar Birliği (FKB) şu rakamları açıkladı;

  • Faktoring sektörü 2014 yılında 116 milyar TL işlem hacmine sahipti.
  • 2015 yılında verilen bu rakam 120 milyar TL’ye ulaştı.
  • 2016 yılına gelindiğinde ise 122,8 milyar TL ile yükseliş hızı yavaşladı.
  • Verilen bu rakamlara göre 2015 yılında 505 milyon TL olan vergi öncesi sektör kar oranı 2016 yılında %66,3 artarak 840 milyon TL’ye yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yayımladığı 2016 yılı değerlendirme raporunda bankaların %15,8, finansman şirketlerinin %20,5 ve leasing şirketlerinin %19,3 oranında büyüdüğünü açıkladı. Verilen bu rakamlar faktoring şirketlerinin %23,9 oranında büyüme ile diğer sektörleri geride bıraktığı görülüyor.

Göz atabilirsiniz: DenizFaktoring’den Çekin Vadesini Beklemeye Son!

Faktoring Sektörü Nasıl Büyür?

Türkiye GSYH üzerinde %4,5, ihracat üzerinde %7 payı bulunan faktoring sektörü GSYH’den aldığı pay ile dünyada sekizinci sırada bulunuyor. Toplam işlem hacmine bakıldığında ise Avrupa içerisinde 9. sırada yer alan Türk faktoring sektörü daha da artırılması gerektiğini firmalar açıklıyor. Bu bağlamda faktoring sektörünün büyümesi için ülkenin GSYH büyüme oranının daha fazla yükselmesi gerekiyor ve bu durumu en çok KOBİ’lerin etkilediği sektör temsilcileri tarafından belirtiliyor.

Faktoring Sektöründe KOBİ’lerin Rolü

500 bini aşkın KOBİ ile faktoring sektörü finansman sağlamada karşılıklı fayda prensibine dayanarak işlemler yapıyor. KOBİ’lerin daha hızlı finansmana ve ucuz ulaşım olanaklarına ulaşması direkt olarak faktoring sektörünün gelişmesini sağlayacaktır. Bu bağlamda Türk Eximbank desteği ile her ilde KOBİ buluşmaları yapılarak ticaret ağının gelişmesi amaçlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı