Güncel

1 Ocak Yılbaşı Tatili Bankalar ve Resmi Kurumlar Açık mı?

1 Ocak standart resmi tatil günüdür ayriyeten ilan ve duyurusu yapılmaz. 1 Ocak 2018 Pazartesi yani çalışma günü olduğu için resmi tatil kapsamında olup özetle tüm resmi kurum ve kuruluşlar ile birlikte özel sektör hizmet alanları da kapalı olacaktır başlıklar halinde bakacak olursa;

Bankalar Açık Olacak mı?

1 Ocak Pazartesi günü resmi tatil olması nedeniyle Kamu Bankaları ve Özel Bankalar kapalı olacaktır hiç bir şube açık olmayacaktır özel veya kamu bankası fark etmeden işlem yapılamayacaktır.  Bankacılık İşlemleri şubeden yapılamayacak ancak İnternet Bankacılığından ATM lerden İşlemlerinizi yapmanız mümkün Sadece EFT işleminiz var ise bir sonraki iş günü olan 2 ocak salı günü işlem gerçekleşecektir. Resmi tatil veya mesai saatleri dışında (akşamları) verilen EFT talimatları Sisteme talimat olarak eklenir ve ilk iş günün mesai saatleri içinde gerçekleşir. Bir örnek daha verelim 29 Aralık Cuma saat 17:15 den sonra verilen bir EFT talimatı 2 Ocak Salı ilgili hesaba geçer.

İnternet Bankacılığından Döviz ve Altın Alım Satımı yapanlar ise piyasa kapalı olacağından banka aracılığı ile yapılan alım satımlarda kur farklarına makaslarına alım satım yaparken dikkat etmeleri gerekir mesai saatleri dışında ve resmi tatil günlerinde piyasa kapalı olması nedeniyle kur makası çok açık olmaktadır.

Borsa ve Finans Kurumları Açık mı?

Borsa İstanbul Bir Ocak Pazartesi günü kapalı olacaktır işlemlere kapanacaktır Sabah veya öğlen seansı açık olma durumu yoktur tam gün işlem yapılmayacaktır Cuma günü kapanan piyasalar Salı günü açılacaktır. Özetle Bankacılık sistemi dahil Finansal piyasalar buna göre düzenlenecektir.

Noterler Açık mı İşlem Yapacak mı?

Yılbaşı tatili olan 1 Ocak pazartesi günü tüm noterler kapalı olacaktır yasal olarak hiç biri işlem yapamayacaktır nöbetçi noter vs gibi bir uygulama da olmayacaktır noter ile ilgili işleminizi ya 29 Aralıkta yada 2 Ocak salı gününe kalacak şekilde planlamanız gerekir.

 

Trafik Tescil Şubesi Kapalı mı?

Evet Trafik Tescil işlemlerinizi de yapmanız mümkün olmayacaktır araç tescil işlemi plaka ruhsat gibi işlemler 1 ocak pazartesi günü yapılmayacaktır iş planınız buna göre yapmanız gerekmektedir.

Tapu Müdürlükleri Kapalı mı?

Evet Tapu daireleri de kapalı olacak olup işlem yapılamayacaktır resmi tatiller de kamu kurumları tamamen kapalı olur devir ve satış işlemleri yapılmaycak olup hali hazırda 1 ocak günü de zaten randevu verilmeyecektir.

Hastaneler Acık mı?

Hiç bir hastahane poliklinik hizmeti vermeyecektir o yüzden randevu sisteminden de poliklinik için 1 ocak günü randevu almanız mümkün değildir ancak acil servisler her daim açık olacaktır hastalığın planı olmaz ama rutin takip ve kontrollerinizi ayarlamınız faydanıza olacaktır örneğin daha önce gidebilir yada tatilin 2-3 gün sonrasına göre ayarlayınız 2 Ocak Salı günü hizmet verilecek ancak o günün kalabalık ve yoğun olacağını unutmayınız.

PTT Açık mı Hizmet Verecek mi?

PTT bildiğimiz gibi bir kamu kurumudur bu nedenle tüm şubeleri kapalı olacaktır maaş ödemesi, fatura ödeme posta işlemleri kargo işlemleri dahil hiç bir işlem yapılmayacak olup tüm şubeleri kapalı olacaktır.

Kargo Firmaları Çalışacak mı?

Hayır hiç bir kargo firması mal teslim alma işlemi yapmayacak yada mal dağıtımı yapılmayacaktır eğer yolda bir kargonuz var ise size teslim işlemi ya 30 Aralıkta yapılır yoksa 2 Ocak Salı gününe kalacaktır.

Okullar Tatil mi?

Evet Yılbaşı tatilinin hafta başına denk gelmesi nedeniyle 1 Ocak Pazartesi günü tüm okullar İlk Orta Lise ve Yüksek Okullar kapalı olacaktır.

Özetle, resmi tatillerde tüm kamu İktisadi Teşebbüsleri kapalı olur hizmet vermezler Yine bir çok özel firmalarda yasa gereği tatile uymak zorundalar veya tatil mesaisi vermesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Türk Eximbank Faizleri Düşürdü başlıklı makalemizde Faiz ve Türk Eximbank hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı