Genel

0850 200 0 666 TEB Telefon Bankacılığı

Bankacılık işlemleri özellikle çalışan kişiler için mesai saatleri içerisinde büyük bir problem olabiliyor. Bu durum karşısında internet bankacılığı kullanan kişiler problemlerini çözmek için birebir banka çalışanı ile görüşmek isterler. İşte tam olarak bu noktada devreye telefon bankacılığı girer. TEB müşterileri özellikle yaşadıkları problemlerin bir çoğunu telefon bankacılığı üzerinden hallettiklerini belirtiyor. Bankacılık problemleri için 0850 200 0 666 TEB telefon bankacılığı ile kredi kartı ödeme, kredi, fatura ödemeleri ve diğer tüm işlemler anında gerçekleştirilebiliyor.

TEB Telefon Bankacılığı Hizmetleri

Günün 24 saati ulaşılabilen TEB telefon bankacılığı tüm bankacılık işlemlerinin telefon aracılığıyla yapılmasını sağlıyor. Özellikle sesli imza sistemi ile her seferinde aradığınızda güvenlik için bilgiler gerekmediği için pratik telefon bankacılığı olarak tercih ediliyor. Telefon bankacılığı ile yapılabilecek işlemlerden bazıları şu şekildedir;

  • Kredi kartı şifresi almak, değiştirmek yada unutulması durumunda yapılacak işlemler,
  • Banka kartı şifresi almak değiştirmek yada şifrenin unutulması durumunda yapabileceğiniz işlemler,
  • Kredi kartı asgari yada toplam borcun ödenmesi,
  • Son aya ait olan kredi kartı ekstrenin mail yada fax olarak talep edilmesi,
  • Vadeli ve vadesiz hesaplarda bulunan para miktarı, maaşın yatıp yatmadığı, vadenin ne zaman bittiği, para aktarımı kontrolü, ek hesaptaki miktar, EFT gecikmesi yada havale gecikmesi gibi işlemler yapılabilir.

Göz atabilirsiniz: CEPTETEB Kredi Kartı

Tüm bunların dışında kredi kartı limit artırma ve azaltma işlemleri, kredi ödemelerinin günü, miktarı ve ödemesi ile son olarak elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi ve diğer tüm faturaların ödenmesi 0850 200 0 666 TEB telefon bankacılığı ile yapılabiliyor.

TEB Pratik IVR Hizmeti

Telefon şubesini aradığınızda işlemeleri daha pratik bir şekilde işlem yapabilmenizi sağlayan TEB Pratik IVR hizmeti son 3 aya ait telefon bankacılığı ile yaptığınız işlemleri size favori menü olarak sunuyor. Bu şekilde 0850 200 0 666 TEB telefon bankacılığı kullanma esnasında tüm seçenekleri dinlemek yerine size daha kolay işlem yapmanızı sağlayacak seçenekler sunar. Sesli yanıt sistemi ile yapacağınız işlemleri ise söylemeniz yeterli oluyor. Bu sistem her işlem için tuşlama yapma ihtiyacını ortadan kaldırarak işlemlerin hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı