İş Fikirleri

Yeni Nesil Lokmacı Açın

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Lokma kültürü eskilere dayanan bir kültür olarak damaklarımızı tatlandırmaya devam ediyor. Bugün yani günümüzde modernize olmuş şekliyle lokmacılar karşımıza çıkıyor. Nesiller değişse de, yaşadığımız çağ internet çağı da olsa, bırakamadığımız geleneklerden gelen tatlı alışkanlıklarımız vardır. Modernizeden kasıt, klasik olanın içine çikolata katmak veya başkaca tatlar eklemek gibi bir şeydir. İnsanların sürekli yeni tatlar aramasından kaynaklanır, modernize olmak. Dünün lezzetlerine yeni tatlar eklendiğinde değişen sadece içindekiler olmakta. Yeni nesil lokmacıların deyimiyle, yeni tatlar içeren lokmalar insanları daha fazla cezbediyor ve bu da lokmacıların cirolarını artıran bir etken oluyor.

Yeni Nesil Lokmacı ve Ekonomik Sonuçları

Günümüz ekonomisine bakarsak, insanların almak için kapısında sıra oluşturacakları bir lokmacı açmak fikri, işletme açacakların iştahlarını artırıyor. İşletme açacak olanların “Yeni Nesil Lokmacı” fikrine daha yakınlaştırıyor. Bu iş kolları içinde en çok tercih edilenler arasına girmiştir. Ölmüşlerin arkasından lokma dağıtanlar, günümüzde de yine lokma dağıtmaya devam ediyorlar; teknolojinin ilerlemesi insanların alışkanlarını etkilemiyor. Yeni gelen nesil içinde, lokma tatlısı vazgeçilmez tatlıları olmuştur.

Ekonomik olarak da bir girdi olduğu söylenebilir. Birçok sektörü etkiliyor; hazır gıdalar (un, yağ, şeker ve diğer tüm girdiler), toptancıları, tedarikçileri de işin içine katarsanız, piyasayı nasıl girdilerle etkilediğini  görebilirsiniz. Yani birçok sektöre girdi sağlayan bir işletmedir, “Yeni Nesil Lokmacı”lar.

İşletme Kirası ve Lokmacı Açmak Maliyeti

Girişimcilerin ve tüketicilerin ulaşmak istedikleri bir tatlı “Yeni Nesil Lokmacı”lık. Farkıysa yenilenmiş, içeriği tatlandırılmış olmasıdır. Girişimciler için düşünülmesi gereken bir yatırım alanıdır. İsterseniz seyyar olarak düşünebilirsiniz, küçük bir dükkan tutarak insanlara sunabilirsiniz, bayilik şeklinde sunum yapmanız mümkün, birçok alternatif sunum imkanı bulunuyor. Kendi dükkanını açarak bu işi yapacağım diyenlerdenseniz, 40 metrekarelik bir dükkan işinizi görecektir. 2000 TL ila 3000 TL civarında bir lokma dökme makinesi alarak işe koyulabilirsiniz, Yaklaşık Lokmacı açma maliyeti 30 bin TL ila 45 bin TL yatırımla bu işe girmeniz imkan dahilindedir. Komple bir stant alımının bedeliyse 25 bin TL civarında tutabilir.

Bayilikle, Yeni Nesil Lokmacı İşine Girmeniz Mümkündür

Bayilikle bu işi götüreceğim diyenlerdenseniz, girişimcilere özel fırsatlardan faydalanarak (lokmacı açmak için gerekli belgeler almak gibi kolaylık sağlarlar) ve seçiminizi yaparak bu kârlı işe adım atabilirsiniz. Bayilik veren firmaların açıklamasına bir bakalım; Oldukça geniş bir sektördür, yıllık ciro miktarı 50 milyon TL civarına ulaşmıştır, şimdiki hedefleriyse Avrupa ülkeleri ve diğer Arap ülkeleridir. Bir porsiyon Yeni Nesil Lokmanın fiyatı 5 TL ve kilosunun 15 ila 20 TL olduğu düşünüldüğünde, sizlere bu işin kâr olarak geri dönüşü 9 ay gibi bir sürede olacaktır ve sirkülasyon açısından da cezbedici olarak düşünülebilir. Yine firmanın reklamını sosyal medya platformlarında yapılmasında da fayda var, özellikle genç kesimin sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Yine bu işin sürekli yenilenen müşteri potansiyeli sayesinde, gerekli desteklerin bayilerden veya çevrenizdeki lokmacılardan da almanız durumunda, Yeni Nesil Lokmacı açmanız için size gereken motivasyonu verecektir.

Piyasaya baktığımızda, Yeni Nesil Lokmaların içene girenlere bir bakalım; meyveli, soslu, çikolatalı, Hindistan cevizli ve birçok çeşitli yiyecekle doldurulduğu görülmekte. Çeşitliliği burada müşterilerinizi cezbedecek çokluktadır, yine sunum şekli ve kutulanması gibi göze hitap eden detayları da eklediğinizde satışlarınızda gözle görülür bir artış sağlayabilirsiniz. Bu sektöre genç kadın girişimcilerin ve genç kesimin ilgisinin yıllar içinde artacağından şüphe etmiyoruz. Gençlerin ellerinde gezdirdikleri, Yeni Nesil Lokmalar diğer gençlerin de ilgisini çekecektir ve bu da müşteri sayısının artmasına neden olacaktır. Evinde lokma yapan bir genç kadının, hayallerinde bir lokma dükkanı açma fikri de şimdiden yer edebilir.

Sizlerde “Yeni Nesil Lokmacı” açmak için çabalarınızı sıklaştırabilir, girişimciler arasında yerinizi alabilir. Kendinize, ailenize ve ülkenize ekonomik bir girdi sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yemek Kamyonu İşletmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı