Para Kazanma Fikirleri

E-ticaret Sitelerinde Dönüşümü Artırmanın Yolları

Sizlere şöyle açıklayalım; müşteri potansiyelinize bağlı olarak reklamlarla satış oranının arttırılmasına; Dönüşüm Oranı denilmektedir. E-ticaret sitesi sahipleri, için olmazlardan birisi de müşteriler olacaktır. E-ticaret sitenize; çekeceğiniz müşteri sayısı, tıklanma oranları ve geri dönüşüm oranlarının tümüne “Dönüşüm Oranı” olarak tanımlayabiliriz. Burada; tıklanma ve geri dönüşüm oranını yani dönüşüm oranınızı artırmanın yolu, Google reklamlarında birinci sırada gözükmenizle alakalı olacaktır. E-ticaret siteleri için, dönüşüm oranlarını arttırabildikleri ölçüde yani arttırdıklarında kârları da aynı şekilde artacaktır.

E-ticaret sitenizde yer alan ürünler için çarpıcı başlıklar, videolar ve düşük fiyatlarla, insanların sizlerden ürün satın almalarını sağlayabilirsiniz. Bu da dönüşüm oranınızı ve internet sitenizin bilinirliliğini arttıracaktır. Sizler ve hazırladığınız E-ticaret siteleriniz için, dönüşüm oranlarına etki edenleri incelemeye çalışacağız. Aşağıda değinmeye çalışacağız.

Görsellerin Yüksek Çözünürlüğü

İnsanlar için web sitesi ziyaretleri kısa sürebilmektedir. Onları web sitenizde tutmanın yolları; yüksek kaliteli fotoğraflar kullanmanız, hareketli videolar eklemeniz ve ürünün açıklamasını yeterince açık yapabilmenizde yatıyor. Ürünlerin yerleşimleri (ürün görsellerinin göze çarpması, kullanılan başlık puntolarının kalın olması ve düşük fiyatın belirleyici olması), dönüşüm oranınızı etkileyecek unsurlardır. Bunları yaptığınızda “Dönüşüm Oranınız” da o ölçüde artacaktır.

E-ticaret sitenizde yer alan ürün içerikleri birbiriyle uyumlu olsun, aldatıcı ve yanlış yönlendirmelerden kaçının. İnsanları aldatmaya yönelik uygulamalara girmeyiniz, yoksa insanlar hemen sizin web sitenizden uzaklaşırlar. Web sitesi ziyaretçileri için, en önemli ayrıntı, görseller için kullanılan başlıklar ve fotoğraflar olmuştur. Sizlerde, E-ticaret siteniz için bu görsel çalışmasına gereken önemi vermelisiniz.

Başlık Belirlenmesi

E-ticaret siteniz için; kullanacağınız ürünün başlığı, fotoğraf kalitesi ve videoların hazırlanmasından kaçınmayın. Satacağınız ürünler için başlıkların, doğru ve vurucu bir şekilde olması gerekir. Dönüşüm oranınızı etkileyen ve hedef müşteri kitlenize satış yapabilmeniz için; başlıkların önemi büyüktür. Ayrıca her bir ürün için farklı font kullanımı, renk seçimleriyle, insanların ürünleri satın almasında büyük rol oynadığını unutmayınız.

Hedef müşteri kitleniz, başlıklardan ve ürün açıklamalarına önem verecektir; bunları göz önünde tutmanız dönüşüm oranınız içinde önem arz etmektedir. İnsanlar, web sitelerinde gezerken başlıklardan ve fotoğraflardan etkilenerek alım yapmaktadırlar. Başlık kullanımına özen göstermeli ve gereken özeni göstermelisiniz; bu e-ticaret siteniz için iyi olmayacaktır yoksa.

E-ticaret Sitelerinde “Güvenilirlik Vurgusu”

İnsanların, e-ticaret sitelerinde gezinirken aradıkları en önemli özellik; güvenilir bir site olmasıdır. Bu güvenirliliği, ticaret bakanlığından izinli bir siteyle sağlayabilirsiniz. Ticaret Bakanlığından alınan izni gösteren, görsellerin sitenizde yer alması şarttır.  Tabii, hedef müşteri kitlenizin sizlere ulaşabileceği bir telefon numarası da burada ayırt edici özellik olacaktır. Tüm bunları yaptığınızda, insanlar, e-ticaret siteniz üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirirler.

E-ticaret siteleri için ayırt edici olan etkenlerden birisi de, ziyaretçilerin notları olacaktır (Mesela; bir kullanıcı, site üzerinden alışverişimi sorunsuz tamamladım. Ürünümü hasarsız teslim aldım, notunu paylaşırsa); bu diğer alışveriş yapacaklara bir güven verir ve onlarda e-ticaret sitenizden alışveriş yapmaya başlarlar. Yorumlar ve maille şikayetlere anında cevap verilmesi; müşteri memnuniyeti için olmazsa olmazdır. Bu sayede, dönüşüm oranınızda o ölçüde artacaktır.

Hareketli Videoları Kullanmaya Özen Gösterin

E-ticaret sitenizle amacınız daha fazla müşteriye ulaşmak ve onları internet sitenizin vazgeçilmezleri arasına koyabilmenizdedir. Yani insanlar, web sitenize güven duyduklarında ve alışverişlerini eksiksiz aldıklarında, web sitenizi diğer arkadaşlarına da tavsiye edeceklerdir.

E-ticaret sitenizde yer alan bir elektrikli süpürge için, hareketli bir video kullanmanız ( sapının takılması, toz torbasının nasıl değişmesi gerektiği vb.), insanların o ürüne olan ilgilerini arttırır ve web sitenizde daha çok zaman geçirirler. Bunları yaptığınızda, dönüşüm oranınızı ve karınızı önemli ölçüde etkileyecektir.

Hazırladığınız hareketli videolar, insanları e-ticaret sitenize çekebilir ve siteniz için tıklanma sayısına etki edebilirler. Bu ve benzeri, hareketli videolar için para harcamanız gerekecek ama kısa zamanda geri dönüşüm (tıklanma sayısı ve kârınız da artış) olacaktır.

Kargo Aşaması

İnsanların alışveriş alışkanları arasında, kargo fiyatları önemli yer tutmaktadır. Kargo fiyatı yüksekse, insanlar hızla o e-ticaret sitesinden uzaklaşmaktadırlar. Web sitenizde, ürünlerinizin açıklama kısmına; kargo ücreti alınmayacaktır ya da kargo fiyata dahildir ibaresini mutlaka belirtmelisiniz. Büyük ölçekli satış yapan e-ticaret site yöneticileriyse, kargo firmalarıyla anlaşmalar yaparak ürünlerini uygun fiyatla müşterilerine ulaştırabilirler.

İnsanlar için, ürünü aldıktan sonra ki aşama, kargo aşamasıdır; ürünün kargoyla hasarsız ve zamanında kendilerine teslimini beklerler. Bunu yapanlar için, geri dönüşümleri olumlu olacaktır ve tıklanma sayınıza da katkısı olacaktır. Hedef müşteri kitlenizi elinizde tutmak için, bu masrafları gerekirse üstlenin ya da kârınızdan kısın; tüm bunlar E-ticaret siteniz için vazgeçilmez unsurlardandır.

E-ticaret işine soyunan yatırımcılar için yukarıda sayılanları göz önünde tutmaları gerekir. Bunları yeteri kadar ciddiye almayanlar için, iş yaşamında yaşama şansları yoktur. E-ticaret yatırımcılarının, yukarıda ki yazılanlar ışığında bir iş planı yapmaları gerekir. Bunlara özen ve gereken önemi verenler, diğer e-ticaret sitelerinden ayrılıp öne çıkabilirler. Tüm yazılanlar “Dönüşüm Oranınıza” etki edecektir. Bu da kârınızı artıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Mobil Uygulamalarla Para Kazanmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı